Član predsjedništva Domovinskog pokreta i potpredsjednik Gradske skupštine Grada, te bivši potpredsjednik Hrvatskog helsinškog odbora za ljudska prava komentirao u intervjuu za Narod.hr govorio je o situaciji u Zagrebu, prve dvije godine Tomaševićevog mandata, premijeru Plenkoviću i njegovoj Vladi, razlikama “klasične” i “moderne” ljevice te mogućnosti HDZ-ove koaliciji s Možemo.
Narod.hr. U svibnju će proći dvije godine otkako je Možemo preuzeo vlast u Zagrebu u koaliciji s SDP-om? Koja je vaša ocjena njihovog dosadašnjeg rada? Koliko uspješno Tomašević provodi obećanja koja je davao u predizbornoj kampanji?
Igor Peternel: Tomašević i njegova ekipa tek sada shvaćaju koliko je teško voditi grad veličine Zagreba. Oni tek sada shvaćaju što su zadane stvari, tek sada shvaćaju da je proračun preko 90% zadan i da se vrlo malo može suštinski mijenjati. To se najbolje vidi po ugovorima protiv kojih su bili praktički cijeli oporbeni staž, a danas ih obnavljaju.
“Situacija s otpadom će se sve više komplicirati dolaskom proljeća”
Činjenica je da su došli na tešku situaciju, ali isto tako je činjenica da se ne snalaze, da nemaju upravljačkih i kadrovskih kapaciteta te da srljaju iz afere u aferu, iz problema u problem. Koalicija im je tanka i tako je vrlo teško voditi grad. Pogotovo kad nemaš nikakvih prethodnih upravljačkih iskustava. Situacija s gospodarenjem otpadom vam je ključni primjer koliko je lako davati obećanja, preuzeti obaveze od vlastitih ideoloških “roditelja”, a nemati mogućnost provedbe. Nažalost po građane grada Zagreba, situacija s otpadom će se sve više komplicirati dolaskom proljeća, višim temperaturama i početkom znatnijeg truljenja biootpada na Jakuševcu.
Narod.hr: Kako je Tomaševićevo inzistiranje na ukidanju mjere roditelj odgojitelj i njegovo uvjerenje da će mu isto u mjeri kako je zamislio odobriti Visoki upravni sud utjecalo na rebalans gradskog proračuna? Jesu li njegove krive procjene u slučaju roditelj odgojitelj, ali i u slučaju navodno namještenih poslova koje je mislio oduzeti Pripuzu utjecale na poskupljenja za građane?
Igor Peternel: Gradonačelnik Tomašević je u rascjepu između onih koji od njega očekuju ideološki rezultat i stvarnosti. Činjenica je da njegovo biračko tijelo, njegovo članstvo od njega očekuju da se ta mjera u potpunosti ukine, htjeli su to napraviti preko koljena, retroaktivno međutim nisu osigurali vrtićke kapacitete, nisu poštovali zakone pa su se morali suočiti s realnošću.
“HDZ je hranidbeni lanac koji je okupirao apsolutno sve pore društva”
Ja bih čak rekao da im je sud učinio uslugu jer da nije donio takvu presudu sustav vrtića bi im se raspao i vjerojatno bi bili danas u još većoj političkoj krizi.
Narod.hr: Premijer Andrej Plenković nalazi se pod pritiskom javnosti zbog afera njegovih bivših bliskih suradnika, no s druge strane kao najdugovječniji premijer, čvrsto drži kontrolu u HDZ-u, posebice nakon unutarstranačkih izbora koje je kontrolirano proveo u dvije etape, pravdajući se pandemijom koronavirusa. Mogu li idući redovni parlamentarni izbori predstavljati problem za njega i koji je Vaš odgovor na tvrdnje da je pod njegovim vodstvom završena gradnja Pelješkog mosta te da je Hrvatska ušla u Schengen i eurozonu?
Igor Peternel: Premijer Plenković vodi veliku sistemsku stranku koja odavno više nema nikakvu vezu s ideologijom ili svjetonazorom. To je isključivo sistemska stranka vlasti u kojoj članove ne povezuje zajednička ideologija ili svjetonazor već samo želja za boljim položajem u društvu, privilegijama, vlasti i novcem. To je hranidbeni lanac koji je okupirao apsolutno sve pore društva od pravosuđa, agencija, sportskih saveza, znanstvenih udruženja, strukovnih udruženja pa do operativne politike ili sveučilišta.
“Do izbora ima još sigurno godinu dana, u tom periodu dosta toga će se dogoditi”
Premijer Plenković je samo vrh tog lanca. Moglo bi se reći i simbolički vrh jer u piramidi moći uvijek imate i dodatne centre moći koji su relativno autonomni. Njegov problem je što je po zapovjednoj odgovornosti politički odgovoran za sve što se unutar tog lanca pronađe, a pronalazi se puno afera i puno kriminala. S obzirom na brojne pristupe europskom novcu premijer Plenković ima još jedan problem, a to je da danas nije više dovoljno kontrolirati samo državno odvjetništvo već i Europska istražna tijela, a to je puno teži posao i zato imamo sve više afera koje izlaze.
U svakom slučaju, do izbora ima još sigurno godinu dana, u tom periodu dosta toga će se dogoditi, puno afera isplivati, ne znamo što će biti dalje s poskupljenjima, s inflacijom, tako da je vrlo nezgodno bilo što prognozirati.
Naravno da će Plenković uvijek isticati svoje uspjehe međutim građani će svakako prepoznati istinu. Ulazak u Schengen, pa i eurozonu (protiv koje sam bio u ovom trenutku), etape su normalnog razvojnog puta zemlje koja je prije ere Plenkovića primljena u Europsku uniju. Na koncu i brojne druge države ušle su u eurozonu i Schengenski prostor , a na vlasti nisu imali Andreja Plenkovića i HDZ. Moglo bi se čak reći da u tu Schengen zonu i podosta kasnimo.
“Jedino što ovoj vladi izvrsno polazi za rukom jest održavanje vlastitog PR-a Vučićevom koncepcijom”
Što se pak tiče izgradnje Pelješkog mosta, svakako smo sretni da ga imamo, ali europskim sredstvima vjerujem da bi svaka vlada uspjela izgraditi Pelješki most. To je jednostavno benefit članstva u Europskoj uniji. Srećom su taj most izgradili Kinezi jer EU sredstva stigla su i za obnovu potresom opustošenih područja, a tu se pak Plenković nije iskazao odnosno totalno je zakazao.
Jedino što ovoj vladi izvrsno polazi za rukom jest održavanje vlastitog PR-a Vučićevom koncepcijom. Plenković što god da napravi naći će se uvijek deset takozvanih neovisnih analitičara koji će obilaziti televizije i tumačiti da Plenković nije Bogom dan, ali što ćemo kad druga alternativa ne postoji. Oni zapravo igraju na koncept ignoriranja oporbe i inicijativa i tako žele Plenkovića prikazati narodu kao zadanoga.
Ljevica je potpuno odmaknuta od stvarnosti
Sve to skupa je zapravo dobro uhodani koncept gdje ključni mediji zauzimaju stranu, odnosno ne žele riskirati već podupiru provjereni briselski globalistički koncept na vlasti u Hrvatskoj
Narod.hr: U nekoliko ste navrata isticali kako Možemo ubiti predstavlja nositelje tzv. “progresivne” agende. Koja je po Vama razlika između klasične ljevice i progresivne ljevice, globalno i lokalno?
Ljevica je svakako u krizi identiteta godinama. Njima u fokusu, pogotovo toj modernoj ljevici više nije radnik, invalid, trudnica, student. Danas je u njihovom pokusu transseksualac, prava pasa, mačaka, prava biljaka, biciklista, migranata… potpuno su odmaknuti od stvarnosti i zato su pogubljeni kako intelektualno tako i politički. Možemo čak reći da je takozvana Soros ljevica koja je nekada imala ozbiljne kapacitete praviti štetu u raznim društvima diljem svijeta danas u krizi identiteta.
Pretjerivanje s transrodnom ideologijom, ekološkom histerijom koja uopće nije provedbena i realna te neobranjivom promocijom tzv. ženskih prava nauštrb prava na život nerođenih osoba njih zapravo iz zone takozvane progresivnosti baca u zaostalost.
“Dio stranke oko Tomaševića lakše bi s HDZ-om, nego dio oko Benčić”
Oni brane neobranjive stvari: odlaze na televizije i tumače kako transseksualnost nije poremećaj a istodobno se nalazi u popisu poremećaja bolesti po svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, oni ignoriraju modernu znanost u smislu percepcije života nerođenih osoba. Međutim to su njihovi identitetski problemi, a na nama je da tumačimo istinu i vrijednosti utemeljene na znanosti i realnosti.
Narod.hr: Postoji li mogućnost buduće koalicije HDZ-a i Možemo po uzoru na Njemačku, uzevši u obzir da agendu koju predstavlja Možemo jesu bliske vrijednostima današnjeg Zapada, današnjeg Bruxellesa i Washingtona?
Igor Peternel: Naravno da postoji. To je čak i najlogičniji scenarij.
Ako uzmemo da HDZ postoji zbog vlasti i ako uzmemo u obzir da je HDZ već koalirao s HNS-om Vesne Pusić, sa strankom Milorada Pupovca, sastavljala Vladu sa zastupnicima bez punog legitimiteta, da je ta Vlada prihvaćala Istanbulsku konvenciju, da dobro surađuje s novom vlasti u Zagrebu – onda se postavlja pitanje zašto ne bi mogli surađivati nacionalno pogotovo kada je to Plenkoviću puno bliža koalicija nego primjerice s Domovinskim pokretom.
Veći je problem stabilnost stranke Možemo, odnosno mislim da bi se u tom slučaju dio te platforme oko Tomaševića lakše dogovorili oko takve koalicije nego onaj dio oko Sandra Benčić za koju mislim da nikada ne bi pristala s HDZ-om u koaliciju. No, vidjet ćemo.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr