Dražen Slavica tuži državu: ’15 godina sam na stupu srama zbog Kornatske tragedije. DORH mi je uništio život’

slavica
fah

Petnaest godina nakon Kornatske tragedije, bivši vatrogasni zapovjednik Dražen Slavica tuži državu koja se prema njemu i dalje ponaša nepravedno. Slavica je bio jedini optužen za Kornatsku tragediju koja se  dogodila 30. kolovoza 2007. kada je skupina vatrogasaca nastradala pri gašenju požara na otoku Velikom Kornatu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od ukupno trinaest vatrogasaca dvanaest ih je poginulo na licu mjesta ili preminulo u bolnicama, a jedini koji je preživio bio je tada dvadesettrogodišnji Frane Lučić.

Slavica, tadašnji zapovjednik Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije, terećen jeza kazneno djelo protiv opće sigurnosti jer je na otok Kornat poslao dvojicu maloljetnika, civilnoga ročnika te vatrogasce koji nisu završili obuku helikopterskoga desantiranja. Osim toga, na teret mu se stavljalo i kašnjenje s akcijom spašavanja unesrećenih.

Budući da zakonski okvir ne predviđa dobivanje odštete u slučaju oslobađajuće presude, Slavica kaže da je bio primoran na tužbu. “Nakon oslobađajuće presude, zakonom nije predviđeno da dobijete odštetu i sve naknade koje vam pripadaju. S obzirom na to da je spor između mene i države, prisiljen sam ići putem tužbe”, rekao je za Dnevnik Nove TV.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nudio je nagodbu

“Ništa mi nisu platili, budući da nema naknade po automatizmu moram tužiti državu i za lišavanje slobode, i za sve ostalo. Država je izgubila spor i nadoknadila je moj odvjetnički tim, tako da taj dio je riješen, ali meni nisu ništa platili”.

Kaže da je nudio mirnu nagodbu po završetku spora, ali da se iz Državnog odvjetništva nisu oglasili. “Znači, prvi korak prije podizanja tužbe bila je mirna nagodba, koju zastupa DORH koji je izgubio spor”, rekao je.

>Nakon 11 godina Frane Lučić sklopio nagodbu s državom: Dobiva 5,5 milijuna kuna i 6.000 kuna mjesečne rente

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U zakonskom roku od tri mjeseca oni se nisu oglasili, i nakon isteka tog roka ja sam bio prisiljen pokrenuti postupak protiv države”.

Teško je procijeniti o kakvom se iznosu radi. “Pa sad, koliko je novca u pitanju teško je kazati, sudski vještaci će to utvrditi. Međutim, s obzirom na to da sam 15 godina bio na stupu srama, mislim da će biti nešto”, rekao je. “Pretpostavka je da će se raditi o milijunskim iznosima”.

“Teško je sada reći za što sam sve zakinut, ja sam to sve uspio ostaviti po strani i okrenuti novu stranicu. Ali zakinut sam od svega, od normalnog života, mogućnosti napredovanja u svom poslu ili na nekom drugom. Ostao sam raditi u sustavu, doduše na radnom mjestu niže stručne spreme nego što sam imao prije”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“DORH mi je uništio život”

Kaže da je ponašanje DORH-a od samog početka bilo neprimjereno. “Prvenstveno od početka pa do danas, sustav nije sa mnom obavio niti jedan radni razgovor, niti jednu kompletnu analizu događaja – apsolutno me ignoriraju do dana današnjeg”, rekao je Slavica.

“Državno odvjetništvo me 13 godina maltretiralo i na osobnoj razini. Kad se vratimo na činjenicu da je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Šibeniku odbacilo moju optužnicu zbog manjka dokaza nakon godinu dana, oni su na optužnici inzistirali i uništili mi 15 godina, odnosno ostatak mog života”.

“Primarno sam očekivao da će se netko iz moje institucije ili netko iz države ispričati za nanesenu situaciju, međutim do danas mi se nitko, govoreći o toj ljudskoj strani, nije ispričao”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.