‘Drske djevojke’: HRT emitira crtić koji kao uspješnu ženu prikazuje muškarca koji je ‘promijenio spol’

drske djevojke
Foto: snimka zaslona, fah, montaža narod.hr

“Drske djevojke” – naziv je francuskog crtanog serijala koji se prikazuje na HRT3, a u kojem se u subotu emitirala epizoda u kojoj je kao djevojka prikazan muškarac koji je “promijenio spol”. Ista epizoda prikazana je taj dan čak pet puta, samo sat vremena nakon završetka dječjeg programa, a sve financirano novcem hrvatskih građana. Zanimljivo je da je navedena epizoda prikazana u jeku pokušaja cenzure i političkih pritisaka Ivane Kekin i Možemo na Narod.hr i Vijeće za elektroničke medije, sve zbog 3.450 eura za teme o transrodnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se opisuje crtana serija “Drske djevojke”?

“Crtana serija o ženama koje su ispisale svoju vlastitu sudbinu i promijenile svijet. Snimljeno prema poznatom stripu Culottées Pénélope Bagieu”, opisuje se na stranicama HRT-a serijal “Drske djevojke” od 30 epizoda, koji se svakodnevno prikazuje na HRT3 nekoliko puta dnevno u popodnevnim satima.

“Portreti 30 žena, svaka revolucionarka na svoj način. 30 žena koje su same ispisale svoje sudbine i promijenile svijet: ratnica Apača, holivudska zvijezda, svjetioničarka, kozmonautkinja, carica. Tko god bile i odakle god dolazile, te su drske dame željele srušiti predrasude”, opisuje ovu seriju IMDB.

“Christine Jorgensen, nevoljko dama, 1926.-1989.”, epizoda je prikazana u subotu, a koja je izazvala reakcije na društvenim mrežama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reakcija: “Ispiranje dječjeg mozga”

Klasično ispiranje dječjeg mozga, reprizirano danas nekoliko puta na HRT3! Uredniku Oscara dodijeliti”, objavio je jedan od korisnika uz dio iz videa.

Video u cijelosti možete pogledati na HRTi, ako ste registrirani korisnik, na ovom LINKU. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ista epizoda pet puta prikazana u jednom danu

Redatelji ovog kratkog crtića su Phuong Mai Nguyen i Charlotte Cambon. Kako se navodi na kraju serije, za program ga je odabrala Rahela Štefanović. Urednica HTV3, na kojem je isti prikazan, je Vlatka Kolarović.

Prvi put u danu serija se prikazuje u 13:55, vrlo brzo (manje od sat vremena) nakon završetka jutarnjeg dječjeg programa Juhuhu. Ista epizoda prikazuje se pet puta u jednom danu.

Foto: snimka zaslona
Foto: snimka zaslona

Gore navedena epizoda prikazana je u subotu, 18. ožujka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Svjedočanstvo Walta Heyera: Kako sam si uništio život kad sam postao ‘transseksulac’

Kako je prikazana Christine Jorgensen?

U navedenoj epizodi serije navodi se da je Christine po rođenju “proglašena dječakom” i nazvana George. Prikazuje se kako 1945. George služi vojni rok, ali je “izoliran i pati”. Prikazana je i njegova “promjena spola”, kao i dobivanje dokumenata. Opisuju je kao “simbol napretka medicine”, ali i kako je sve to postalo njezina “noćna mora”. Piše knjigu i postaje pjevačica i predstavnica “transrodnih osoba”, navodi se u epizodi.

Tko je Christine Jorgensen?

1950-ih godina je u medijima odjeknula vijest o bivšem vojniku koji je “promijenio spol” i postao “poznata aktivistica” Christine Jorgensen.

Foto: Maurice Seymour, New York

Naime, George je bio prva osoba koja je postala široko poznata u SAD-u po tome što je “promijenila spol”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jorgensen je unovačen u američku vojsku tijekom Drugog svjetskog rata. Nakon toga istraživao je o operaciji “promjene spola” i otputovao u Europu, gdje je u Kopenhagenu dobio dopuštenje da se podvrgne nizu operacija počevši od 1952.

Tranzicija je bila tema naslovnice New York Daily Newsa. Odmah je postala slavna osoba i to koristila do kraja svog života kako bi zagovarala “transrodnost”.

Objavila je autobiografiju 1967.

Umrla je od raka mokraćnog mjehura i pluća 3. svibnja 1989. u dobi od 62 godine.

> U Otvorenom tzv. ‘afrikanist’ pravdao trgovinu djecom, priznao da je pomagao u kaznenom djelu, pravobraniteljica odšutjela

> Dijete ‘afrikanista’ iz Otvorenog zbog nasilja u obitelji boravilo u domu: Tko će na HRT-u snositi odgovornost za njegov poziv?

Upit HRT-u

Podsjetimo, javna televizija financirana novcem hrvatskih građana, od kojih godišnje preko RTV pristojbe zaradi oko 1,2 milijarde kuna. Zanimljivo je da su u siječnju ugostili čovjeka o kojem ništa nisu provjerili – Sašu Ričkovića, kojeg su predstavili kao “afrikanista”, a čije je dijete završilo u Domu za odgoj djece i mladeži u karlovačkoj četvrti Banija zbog nasilja u obitelji, poslao upit HRT-u o snošenju odgovornosti za ovaj potez. Odgovorili su nam kako “HRT profesionalno i nepristrano prati slučaj uhićenja osmero hrvatskih državljana u Zambiji”, a ni riječi o tome što nisu istražili “afrikanista”.

Narod.hr poslao je upit o serijalu ‘Drske djevojke’ HRT-u. Pitali smo ih: Tko je odabrao crtanu seriju ‘Drske djevojke’ za prikazivanje na javnoj televiziji i prema kojim kriterijima? Kojoj skupini gledatelja je ona namijenjena? S obzirom da je HRT javna televizija, financirana novcem hrvatskih građana, koliko je potrošeno za nabavu ovog serijala? Jesu li pri odabiru vodili računa da je u serijal uključena epizoda u kojoj je kao djevojka prikazan muškarac koji ‘promijenio spol’. Epizoda je prikazana čak pet puta u jednom danu, u terminu iza dječjeg programa Juhuhu, a u terminima u kojima televiziju gledaju i djeca i mladi. Zašto se o tome nije vodilo računa prilikom odabira termina emitiranja?

Opasni pokušaji cenzure portala Narod.hr

Podsjetimo, dr. Željka Markić, izvršna direktorica udruge U ime obitelji, odvjetnik Karlo Novosel, voditelj pravnog tima udruge U ime obitelji te psihijatar iz KBC-a Zagreb, dr. Herman Vukušić održali su prošli tjedan konferenciju za medije o pokušaju cenzure i političkih pritisaka stranke Možemo na portal Narod.hr i Vijeće za elektroničke medije. Ovi pritisci događaju se upravo zbog pisanja portala o transrodnosti.

”Smatramo vrlo opasnim pokušaj političkih stranaka Možemo i onih koji su s njima povezani, da cenzuriraju medije koji pišu o važnim temama koje njima nisu po volji. Isto tako smatramo izuzetno opasnim činjenicu da stranka Možemo i njihovi partneri iz pozicije političke moći napada udruge civilnog društva. Da je bilo koja stranka u Hrvatskoj napala Vijeće za elektroničke medije zbog toga što su sredstva iz Fonda za pluralizam dodijelili nekoj udruzi koja se bavi LGBTQ ili transrodnom agendom, takav bi se napad nazivao napadom na slobodu medija, cenzurom i napadom na civilno društvo”, kazala je dr. Markić.

Napomenula je da očekuje da se isti kriteriji primijene na sve udruge, na sve portale i na sve medije u Hrvatskoj.
>Dr. Vukušić o Kekin: ‘Smeta joj Narod.hr jer objektivno izvješćuje o njenim prijateljima u Zambiji?’
>Kekin se u pokušaju cenzure portala Narod.hr i političkih pritisaka na AEM pridružile stranke Možemo i SDP
> Dr. Markić, dr. Vukušić i odvjetnik Novosel o napadu Kekin i Možemo na Narod.hr

”Udruga U ime obitelji se s portalom Narod.hr javlja na javne natječaje Agencije za elektroničke medije javlja zadnjih pet godina i sve ove godine dobivali smo neka sredstva iz Fonda za pluralizam. Ove je godine dodijeljeno oko 450 tisuća eura na 37 različitih neprofitnih nakladnika i portal Narod.hr dobio je oko dva posto tih sredstava. Gospođu Kekin osobito su razbjesnila sredstva koja smo dobili za temu epidemije transseksualizma u Hrvatskoj i svijetu”, dodala je.

*Ovaj tekst sufinanciran je sredstvima Fonda za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija  

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.