Država porezom na nekretnine želi aktivirati nekretnine građana, a zaboravlja vlastite

nekretnine
Patrik Macek/PIXSELL

Nova Vlada RH koju i u ovom mandatu predvodi premijer Andrej Plenković kao jedan od svojih prvih poteza najavila je poreznu reformu. Reforma svoju okosnicu ima u uvođenju poreza na nekretnine. Cilj ovog poreza je, osim punjenja državnog proračuna, i aktivacija 600 tisuća praznih stanova u RH što bi trebalo dovesti, smatraju u Vladi, do pada cijena nekretnine. U prijevodu porez na nekretnine trebao bi povećati ponudu nekretnina na tržištu što bi onda prema osnovnim ekonomskim zakonima ponude i potražnje trebalo omogućiti povoljnije rješavanje “stambenog” pitanja za građane RH. Vlada ovim potezom “lopticu prebacuje” građanima, a pritom zaboravlja ili prešućuje da i sama u svojem (državnom) vlasništvu ima pozamašnu kolekciju nekretnina čija trenutno iskoristivost nije na zavidnoj razini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njavro detaljno objasnio zašto porez na nekretnine nije dobra stvar

Nekretnine u vlasništvu RH

Prema podacima Središnjeg registra državne imovine RH u svojem vlasništvu ima, između ostalog, 1.292 stana, 2.467 poslovna prostora i 48 rezidencijalnih nekretnina. Njihova iskoristivost je prema dostupnim podacima vrlo niska.

Primjera radi od 1.292 stana u vlasništvu RH 6 ih je u zakupu, 339 u najmu, 12 ih je dodijeljeno na korištenje, a 31 se bespravno koristi. Za preostala 904 stana korištenje “nije evidentirano”.

Sličan postotak iskorištenosti vrijedi i u slučaju poslovnih prostora. Situacija kod rezidencijalnih nekretnina još je zanimljivija: ni za jednu od 48 rezidencijalnih nekretnina korištenje “nije evidentirano”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: Snimka zaslona

 

Država i njezina (ne)briga

Stanovi u vlasništvu RH vrlo su često u derutnom i de facto neupotrebljivom stanju. O jednom takvom, koji se nalazi u samom središtu Zagreba, pisala je 2021. agencija za nekretnine “Opereta“. Njihov suradnik Darko koji je u to vrijeme obilazio državne stanove na natječaju ovako ih je opisao:

“Ono što gledam preko natječaja , stanovi su smeće, podrum, prizemlje i tavan, devastirano, nisu pripremljeni stanovi, namještaj bi trebalo skloniti pa prodavati tako da sam totalno razočaran. Jednu i pol godinu intenzivno tražim i sve je gore od goreg u zadnje vrijeme. Ne samo da je u nekim stanovima koje prodaje država stari namještaj ili odjeća, već i ostaci hrane koji stoje mjesecima, nitko ih nije bacio prije no što je stan pustio u prodaju”, kazao je Darko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i onda kad država neku imovinu uspije prodati kako bi joj se udahnuo novi “sjaj” to često na kraju ne ispadne onako kako je zamišljeno. Najbolji primjeri toga su nekadašnji turistički kompleksi Kupari kod Dubrovnika i Haludovo na otoku Krku koji i danas vape za obnovom.

Strategija upravljanja državnom imovinom

U Strategiji upravljanja državnom imovinom za razdoblje 2019.-2025. postavljen je strateški cilj upravljanja državnom imovinom koji glasi: održivo, ekonomično i transparentno upravljanje i raspolaganje imovinom u vlasništvu RH.

>Kako će novi porez na nekretnine utjecati na ponudu i cijene stanova?

Strateški cilj upravljanja državnom imovinom se ostvaruje putem sedam posebnih ciljeva upravljanja državnom imovinom. To su:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  1. Učinkovito upravljanje nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske.

2. Nastavak privatizacije trgovačkih društava u vlasništvu RH i unaprjeđenje upravljanja pravnim osobama od posebnog interesa za RH.

3. Učinkovito upravljanje pokretninama koje su trajno oduzete zbog počinjenja kaznenog djela.

4. Harmonizacija i prijedlog novih propisa.

5. Vođenje, standardizirani razvoj i unaprjeđenje sveobuhvatne interne evidencije pojavnih oblika državne imovine kojom upravlja Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

6. Priprema, izrada i izvješćivanje o provedbi akata strateškog planiranja u upravnom području upravljanja državnom imovinom.

7. Jačanje ljudskih potencijala, informacijsko-komunikacijske tehnologije i financijskih potencijala u upravljanju državnom imovinom.

Prihodi RH od nekretnina u 2021. godini

Prema posljednjim dostupnim podacima, Izvješću o provedbi godišnjeg plana upravljanja državnom imovinom za 2021. godinu, RH je na ime raspolaganja nekretninama zaradila sljedeći iznos:

Prihodi od upravljanja i raspolaganja nekretninama u nadležnosti MPGI-a 151.481.272,06 HRK.

Prihodi od upravljanja nekretninama prenesenih na upravljanje trgovačkom društvu Državne nekretnine d.o.o. 113.386.124,00 HRK.

>Što se krije iza famozne brojke od 600.000 praznih stanova kojim se pravda porez na nekretnine?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.