Država sudskim vještacima duguje stotine tisuća kuna

Da država sve teže plaća svoje dugove – svjedoče ovih dana sudski vještaci. Jedan od naših najboljih balističara, Vojin Maštruko, u razgovoru za HTV odlučio je objasniti zašto je ovaj tjedan odbio doći na raspravu na splitski Županijski sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Županijski sud u Splitu duguje mi negdje oko 17.000 kuna, to je račun od lipnja ove godine. Radi se o jednom kompliciranom sudskom slučaju ubojstva, kazao je Maštruko. Rasprava je odgođena, dug nepodmiren. Maštruko dodaje kako mu razni sudovi u Hrvatskoj duguju više od 200.000 kuna. Prema riječima Nevena Cambija, glasnogovornika Županijskog suda u Splitu, samo taj sud duguje nešto više od 520.000 kuna, a računi nisu plaćeni od kolovoza 2013.

Vještacima Ministarstvo pravosuđa, odnosno sudovi duguju gotovo 22 milijuna kuna. Iako je zakonski rok plaćanja 30 dana, država u slučaju sudskih vještaka s plaćanjem kasni godinama i krši zakone koje sama donosi. ‘Država će uvijek platiti prije ili poslije, pa čak i kad kasni’, poručio je ministar pravosuđa Orsat Miljenić.

Predsjednica Društva sudskih vještaka Melita Bestvina tvrdi kako ima informaciju da je u posljednjih godinu dana desetak vještaka odbilo raditi i tražilo da ih se razriješi. Najčešće je riječ o umirovljenicima koji ne mogu izdržati trošenje sredstava unaprijed. Sramotno je, napominje, da se cjenik i prava sudskih vještaka nisu mijenjali 17 godina i da oni rade za 30 kuna, a odvjetnici za 500.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Miljenić u tom, čini se, ne vidi problem, naprotiv pita se: ‘Treba li nam uvijek toliko vještačenja koliko ih ima – te svote se katkad penju i do razine godišnjih plaća primjerice sudaca’. Ministar pritom zaboravlja da uglavnom suci i angažiraju vještake te da bi bez njihovih nalaza ionako tromo pravosuđe bilo još sporije, a pravda nedostižnija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.