Ljudima hrvatskog podrijetla olakšat ćemo stjecanje državljanstva, rekao je državni tajnik Zvonko Milas u raspravi o izmjenama Zakona o odnosima s Hrvatima izvan Hrvatske, u kojoj je desni dio oporbe upozoravao na nebrigu prema Hrvatima u BiH, a lijevi na nepotrebno širenje administracije.
– Predlažu se odredbe kojima se regulira boravak iseljenika i povratnika, odnosno pripadnika hrvatskog iseljeništva bez hrvatskog državljanstva‘, rekao je u srijedu u Saboru državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH.
“Potiče se povratak hrvata iz inozemstva”
Izmjenama će se urediti njihov boravak, zapošljavanje i učenje hrvatskog jezika, dodao je, čime se potiče povratak Hrvata iz inozemstva i omogućuje lakše stjecanje hrvatskog državljanstva onima koji to žele.
Osniva se i novo savjetodavno tijelo, Savjet mladih Hrvata izvan RH.
– Tko će nam bolje reći što im je potrebno da bi danas-sutra došli u Hrvatsku, školovali se u njoj i ostvarili gospodarske veze nego mladi Hrvati koji žive izvan granica. On se osniva po uzoru na Savjet Vlade za Hrvate izvan RH čije su inicijative rezultirale novim Zakonom o državljanstvu i posebnim upisnim kvotama koje omogućuju Hrvatima da na jednostavan način studiraju u Hrvatskoj, kazao je državni tajnik.
>Dijaspora u Hrvatsku šalje 7,2% ukupnog BDP-a, najviše u EU!
Bulj: Hrvati u BiH su zaboravljeni
Zastupnik Mosta Miro Bulj u zahtjevu za stanku ocijenio je da su Hrvati u susjednoj BiH zaboravljeni i da imaju manja prava nego nacionalne manjine u Hrvatskoj.
– Naša ustavna obveza je voditi brigu o hrvatskom narodu, BiH je Hrvatska. A izborni je zakon toliko nepravedan da im drugi narodi biraju predstavnike. Pravičnije je boriti se za Herceg Bosnu u pravnom smislu nego ostaviti Hrvate na milost i nemilost, rekao je.
HDZ-ov Dario Pušić poručio je Bulju da ne koristi Hrvate u BiH za populizam uoči lokalnih izbora.
Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag
– Mi smo od 2000. do 2016. imali jako lošu politiku prema Hrvatima u BiH, zbog toga su oni obespravljeni, a ova je vlada u zadnjih osam godina učinila najviše za njih, napomenuo je.
Nezavisni zastupnik Nino Raspudić na to je HDZ-ovom zastupniku kazao da je uvrijedio predsjednika Sabora Gordana Jandrokovića, koji je od 2008. do 2011. bio ministar vanjskih poslova.
– Trebam li citirati s Wikileaksa što ste izjavljivali američkom ambasadoru, da su zahtjevi za trećim entitetom glupost, pitao je Jandrokovića.
– Djelomično ste citirali ono što sam rekao, a rekao sam da Milorad Dodik navlači dio Hrvata da javno zagovaraju treći entitet kako bi na sebe navukli bijes međunarodne zajednice. To je citat i iza toga stojim, odgovorio mu je predsjednik Sabora.
Pavliček: Problem je u sporoj proceduri
Zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček kao problem je istaknuo sporu proceduru te novčani iznos koji se penje do 250 eura za potrebnu dokumentaciju u procesu dobivanja državljanstva.
– Netko u Austriji to se može priuštiti, ali netko u Srbiji tko ima plaću 400-500 eura morao bi više pola plaće dati za te pristojbe, rekao je Pavliček.
Na spor postupak dobivanja državljanstva ukazao je i Nikola Grmoja (Most), prenosi HRT.
– To mora biti nacionalna kampanja, pozivati Hrvate da se vrate u domovinu, naglasio je.
– Ovo o čemu govorite doći će u domenu Ministarstva demografije i useljeništva. Radimo i na tome da Hrvati siromašnijeg statusa omogućimo dobivanje svih pravnih dokumenta, odgovorio je Milas.
>Šterc i Akrap za Narod.hr analizirali nove katastrofalne podatke o broju rođenih
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/HRT
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.