Dva zastupnika SDP-a i Željko Kerum nisu niti jednom progovorili u Saboru

Saborski su zastupnici u ovoj godini, preciznije do 10. prosinca, potrošili gotovo 9,5 milijuna kuna na razne troškove, pokazala je u petak objavljena saborska statistika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše je potrošeno na najam stanova – 2,8 milijuna kuna te korištenje osobnog automobila u službene svrhe – 2,7 milijuna. Na zrakoplovne karte zastupnici su potrošili 1,1 milijun, za odvojeni život plaćeno im je milijun kuna, za hotelski smještaj 604.658 kuna, za cestarinu 417.723 kuna, za dnevnice 351.913 kuna. Na režijske troškove ‘otišlo’ je 316.099 kuna, a na javni prijevoz (vlak, trajekt, autobus) skromnih 39.130 kuna.

To su troškovi institucije, rekao je u petak predsjednik Sabora Josip Leko na novinarsku opasku da u tim troškovima nisu i troškovi zastupničkih plaća.

Kad se pak tim troškovima dodaju i plaće, u 2014. je za 151 zastupnika izdvojeno oko 46,8 milijuna kuna u bruto iznosu, odnosno 26,5 milijuna kuna neto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Najrastrošniji’ zastupnici iz Dalmacije

Gledno pojedinačno, ove je godine najviše (232.344 kune) potrošila SDP-ova zastupnica Ingrid Antičević Marinović, glavninu na avion i automobil.

Iza nje je, s 210 tisuća kuna, Frano Matušić (HDZ) koji je često na vrhu liste “najrastrošnijih” jer u Zagreb dolazi iz Dubrovnika, često i automobilom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treći je predsjednik Sabora Josip Leko (196.442 kuna) koji je ove godine imao brojna putovanja u različite dijelove svijeta. Na četvrtom i petom mjestu su Marin Jurjević (SDP) i Ante Babić (HDZ) s potrošenih 186.256 kuna, odnosno 144.745 kuna, te HNS-ov Srđan Gjurković sa 144.330 potrošenih kuna.

Na popisu zastupnika koji nisu potrošili ni kune su HNS-ov Milorad Batinić, SDP-ov Davor Bernardić, predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko, Željko Kerum (HGS), Karolina Leaković (SDP), Davorin Mlakar (HDZ), Rajko Ostojić (SDP), HDZ-ovi Đuro Popijač i Vladimir Šeks te Vesna Škare Ožbolt (DC).

Skroman trošak, svega dvije tisuće kuna dnevnica, imala je Mirela Holy (OraH).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najaktivni su Grubišić, Šuker, Vukšić…

Najaktivniji zastupnik u protekle tri godine, dakle od prosinca 2011., je HDSSB-ov Boro Grubišić koji se za riječ javio čak 1.526 puta. U stopu ga prate Ivan Šuker (HDZ) sa 1.418 javljanja te nezavisni Branko Vukšić sa 1.407 javljanja.

Visoko na ljestvici, ali ipak u kategoriji ‘ispod tisuću’ su HDZ-ovci Josip Borić (845) te Branko Bačić (716 javljanja).

Niti jednom u sabornici nisu progovorili SDP-ovi Josip Vuković i Darko Ledinski te Kerum. Samo pet puta u tri godine u Saboru je govorio Tomislav Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tijekom 2014. zastupnici su se za riječ javili oko 10 tisuća puta, najviše zbog repliciranja na koje ‘otpada’ čak 78 posto javljanja.

Ove godine, od 22. siječnja, Sabor je imao 103 radna dana, donio je 185 zakona, od čega 150 po hitnom postupku. U sedmom sazivu, dakle u protekle tri godine donio je 692 zakona, od čega po hitnom postupku njih 565 ili 82 posto.

Saborska statistika potvrđuje da zastupnici često koriste institut stanke – u protekle tri godine na traženje klubova bilo ih je 138, a HDZ ih je tražio 111.

U tri godine zastupnici su se za riječ javili gotovo 30 tisuća puta, a većina toga, kao i ove godine, bile su replike i odgovori na repliku. Pojedinačne rasprave čine samo sedam posto svih javljanja za riječ.

Čak 2.219 pitanja – 1.800 pisanih i 419 u ‘aktualnom prijepodnevu’ zastupnici su u protekle tri godine adresirali na drugu stranu Markova trga, dakle u Vladu. Najviše su ih, 909, postavili laburisti, potom HDZ (370), pa SDP (276).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.