Eko Kvarner: onečišćenja iz Rafinerije sve češća

Predstavnici Udruge Eko Kvarner danas su na konferenciji za novinare ustvrdili da se pogoni Rafinerije nafte Rijeka nedovoljno održavaju i da stoga često dolazi do onečišćenja okoliša koje bi moglo ugroziti sigurnost i zdravlje ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatraju da su mještani Kostrene koji žive kraj rafinerije u opasnosti, te da bi Ina trebala prestati s onečišćivanjem ili ih preseliti na drugu lokaciju. Drže da je potrebno da institucije, lokalne vlasti i nevladine organizacije zajednički rade na mjerama koje bi omogućile da mještani budu sigurni.

Članica Eko Kvarnera Gordana Vukoša, koja živi kraj rafinerije, na konferenciju je donijela uzorak crnog i masnog tla s plaže na kojoj se kupa i koja je, kaže, sada onečišćena naftom.

Podsjetila je da su mještani i prije požara, koji je prošle nedjelje planuo u rafineriji, pozivali inspekcije, primjerice nakon dojave da se pogoni tretiraju jakim kemikalijama koje se ispuštaju u more, ali, istaknula je, nije bilo rezultata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sada su se, kazala je, na plažama pojavile mrlje od nafte i katrana, za koje u Eko Kvarneru drže da potječu iz Ininih pogona, iako su iz Ine to opovrgli.

Gordana Vukoša još je navela da Ina ne želi očistiti obalu i more, jer bi time priznala da je je odgovorna. Onečišćenja, kao i nedavni požar, sve se češće događaju zbog nedovoljnog održavanja i ulaganja u pogone, ustvrdila je.

Naglasila je da mještane o požaru u rafineriji nitko nije obavijestio, iako je to neophodno kako bi građani, među kojima ima i starih i bolesnih ljudi, ako bi bilo potrebno, na vrijeme mogli napustiti svoje domove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Eko Kvarnera Vjeran Piršić ocijenio je da je upitno može li Ina uz sadašnju Upravu i obujam proizvodnje u riječkoj rafineriji poslovati tako da ne ugrožava okoliš i zdravlje ljudi. Incidenti u tom pogonu se povećavaju, kazao je.

Očito je da se Ina raspada i da rafineriju vode neodgovorni ljudi, rekao je i dodao da Eko Kvarner ne traži njeno zatvaranje, ali da je ključno pitanje koja je točka prihvatljivosti ugroze za ljude na Kvarneru.

Piršić je na konferenciji govorio i o transportu kurdske nafte preko terminala u Omišlju upitavši je li itko u Hrvatskoj napravio sigurnosnu procjenu tog Janafova pothvata. Dodao je kako on “sigurno zna da to nije napravljeno i da je vidljivo da nisu povećani sigurnosni standardi.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da je riječ o nafti kojom Kurdi plaćaju rat protiv najradikalnije islamske frakcije u Iraku te da neki stručnjaci smatraju da je transport te nafte uzrokovao “ekstremni rast sigunosne ugroze.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.