Eko udruge optužuju “političkog ekologa” Tomaševića: Čistoća noću dovozi biootpad na Jakuševac

tomašević
Zagreb, 04.07.2022. - "Inicijativa za Jakuševec" zbog biootpada podnijela prijavu Državnom inspektoratu. Na fotografiji Žarko Gojèeta, Josip Pavloviæ, Ratko Bedekoviæ. foto HINA/ Lana SLIVAR DOMINIÆ/ lsd

Zagrebački biootpad u tajnosti se i izvan radnog vremena dovozi i odlaže na Jakuševcu, iznijeli su danas ozbiljne optužbe Josip Pavlović iz udruge Ekologija grada te Ratko Bedeković, predsjednik Udruge za zaštitu okoliša Jakuševac. Tvrde, za to imaju dokaze, video materijale snimljene dronom i fotografije koje dokazuju da se otpad dovozi nakon radnog vremena zagrebačke “Čistoće” i to nakon 15 sati poslijepodne pa sve do 21 sat, kao i rano ujutro prije službenog radnog vremena, već od 4.45 sati ili oko 5 sati ujutro. Posljedica? Stanovnici Jakuševca i okolnih naselja guše se u smradu uslijed nesnosnih vrućina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, gradonačelnik Tomislav Tomašević magistrirao je u Velikoj Britaniji na Cambridgeu s temom iz područja okoliša, društva i razvoja, gotovo je cijeli radni vijek proveo u udrugama za ekologiju, a sam je jedan od glavnih osnivača udruge naziva Institut za političku ekologiju.

>Prema njemačkom veleposlanstvu Tomaševićeva udruga je njemačka politička institucija u RH!

>Dolenec (Možemo) najavila da će Zagrepčani financirati pobačaje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas su pozvali novinare ispred središta Državnog inspektorata u Zagrebu i najavili kako će za sve podnijeti prijave te pozvati nadležne institucije da djeluju.

“Inicijativa Jakuševac već dulje vrijeme upozoravamo na nezakonite radnje u gospodarenju otpada na Jakuševcu. Današnja prijava su dokazane činjenice da gradska ‘Čistoća’, suprotno Zakonu o gospodarenju otpada u RH, čini cijeli niz prekršaja i manipulira te otpad iz smeđih spremnika skuplja i dovozi na Jakuševac. Manipuliranjem dokumentacije mijenja se i ključni broj i on se (biootpad) pretvara u miješani otpad te odlaže na Jakuševac, umjesto da se odlaže na kompostane”, optužio je na konferenciji Pavlović, prenosi RTL.

Gradski kapaciteti pretrpani

Nastavio je konstatacijom da se to radi zato što su gradski kapaciteti pretrpani, a da se time narušava kvaliteta života i ugrožava zdravlje ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čini se i financijska ušteda jer se taj otpad ne predaje privatnim oporabiteljima, nego ide direktno na brdo Jakuševac”, rekao je Pavlović. Dodao je da se smrad širi i preko Save, da svakodnevno primaju sve više prijava, da ih ima i s Pešćenice, Žitnjaka, da ljudi ne mogu otvoriti prozore od smrada. “Građani su svakodnevni svjedoci, došlo je do raspada sistema u ‘Čistoći’… Zato predajemo još jednu prijavu na Državni inspektorat i tražimo da sve nadležne institucije, uključujući i Vladu, uključe u trenutačno rješavanje problema”, rekao je Pavlović.

Na pitanje, imaju li dokaze da smeđa kanta završava na Jakuševcu mimo propisa, odgovorio je da imaju.

“Snimali smo s dronom, pratili cijeli proces i to će biti dokaz uz prijavu Državnom inspektoratu. Ima cijeli niz nepravilnosti, čak elemenata kaznenog djela, ima tu posla za DORH i USKOK. Tražimo trenutni raskid ugovora s Davorom Vićem (direktor Čistoće op. a) jer je od njegova dolaska, zbog nesavjesnog i protuzakonitog poslovanja, nastupio kaos u poslovanju. Otpad nije naslijedio, to je praksa koja je krenula od ove godine, njegovim dolaskom. Otkud mu nalog da se to tako provodi, ne znam… ali imamo više potvrda da se to tako radi”, rekao je Pavlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje RTL.hr gdje se prije odlagao biootpad, Ratko Bedeković kaže da ga je preuzimala privatna tvrtka, koja je prema njihovim saznanjima imala bioelektranu u Križevcima.

“Prema našim saznanjima, tvrtka je izgubila koncesiju. Ali čitavo prošlo ljeto stanovnici su osjećali nesnosan smrad, ne samo Jakuševca, jer se smrad ne zaustavlja s granicama mjesnog odbora. Sada, kada su tako rano krenule ovakve vrućine, više ne znamo kome da se obratimo da se riješimo problem. Grad Zagreb sustavno krši naša temeljna ljudska prava, to što Tomašević i gradska uprava žele prišparat tako što biootpad dovoze na odlagalište, a nemaju razvijenu infrastrukturu, nauštrb nas stanovnika Jakuševca, više ne možemo tolerirati”, rekao je Bedeković.

“Stavite si kantu pod prozor”

Nastavio je da se problem može shvatiti kad se kante s biootpadom stave pod prozor. “Kod nas dnevno na kompostanu dolazi 70 tona biootpada. Prođite gradom kraj biootpada, želudac će vam se okrenuti, možete misliti kakav smrad proizvodi 70 tona biootpada. To se dovozi popodne već poslije kraja radnog vremena (Čistoće op. a), istresa se da bi se ujutro u ranim jutarnjim satima od 4.45 ujutro do 5.10 ponovno radilo. Pratili smo i s tehničkim pomagalima. Redovno radno vrijeme odlagališta je od 6 sati. Zašto se to radi u ranim jutarnjim satima? Bageri i kamioni proizvode onaj grozni pištajući zvuk, zadnjih 10 dana buđenje je u 4.45, a zvuk je toliko prodoran da se vjerojatno već do Dugava čuje”, nastavio je Bedeković.

Pozvao je gradonačelnika Tomaševića da podnese ostavku ako nije u stanju riješiti problem. Ponovio je da su smrad prijavljivali i stanovnici udaljenijih kvartova, čak u Borovju, na Savici, sve do Avenue Malla.
“Zagreb se nalazi u opasnoj situaciji jer na odlagalištu ima mjesta za oko tri godine. Kada se popuni postojeća ploha, pitam gdje će Zagreb sa svojim otpadom?”, pitao je Bedeković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako nitko ne odreagira na njihovu prijavu, najavio je da je moguća i blokada Jakuševca. “Uskoro će biti deseta obljetnica blokade Jakuševca, tada Zagreb nije imao tri dana odvoza i bio je paraliziran. Zamislite blokadu od pet dana po ovim vrućinama. Dat ćemo razuman rok, za desetak dana ćemo pitati jesu li pokrenuli makar razumne mjere. A onda ćemo razgovarati sa stanovnicima, pozvati i one u okolnim mjestima, pa nek se uključe”, najavio je Bedeković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.