Ekonomist Ljubo Jurčić komentirao je rast inflacije u Hrvatskoj, povećanje cijena i ulazak Hrvatske u Schengen i eurozonu.
Ljubo Jurčić kaže kako je rast inflacije posljedica otvaranja gospodarstva nakon epidemije koji je utjecao na poskupljenje prijevoza i prekida lanaca opskrbe. Kaže kako se očekivalo da će se inflacija ispuhati, no kako je rat u Ukrajini i rast cijena energenata nastavio rast inflacije. Istaknuo je kako je rast inflacije više pitanje političke i geopolitičke situacije nego ekonomske i financijske.
“Zavisno o toj situaciji tako će se kretati inflacija na europskom tlu, tako da predviđanja kako će se kretati inflacija ovisi više o nastavku situaciji u Ukrajini”, kaže Jurčić.
Kad inflacija traje više od 6 mjeseci ona počinje hraniti samu sebe”
Komentirao je i skok potrošačkih cijena. “Mi promatramo okidač inflacije. Međutim, kad inflacija traje više od 6 mjeseci ona počinje hraniti samu sebe. S druge strane stvaraju se takozvana inflacijska očekivanja, pa tako da u današnju robu koju smo proizveli po jednim cijenama ugrađujemo buduću inflaciju”, objašnjava ekonomist i dodaje da se matematički cijena povećava, a da se zapravo radi o pokrivanju rizika zbog straha od buduće inflacije.
“Drugi element je taj kad se stvori atmosfera inflacije neki poduzetnici, iako ne bi trebali, dižu cijene jer to svi rade”, kaže Jurčić. Kaže da je inflacija najteža bolest gospodarstva te kako treba dobro poznavati gospodarstvo kako bi se ona mogla zaustaviti.
“Ona se u početku može kontrolirati u kratkom roku zamrzavanjem cijena. Ali u tom kratkom roku treba vidjeti otkud inflacija dolazi i zaustaviti je u dolasku. Zamrzavanjem cijena samo stvaramo privid prema kupcima da smo zaustavili inflaciju, ali dotle ona mrvi unutarnje gospodarstvo”, kaže Jurčić.
Rekao je i da cijene naftnih derivata na tržištu rastu zato što Europa nema kapacitete za skladištenje nafte i proizvodnju derivata te da zbog manjka rafinerija ne možemo iskoristiti jeftinu naftu da dobijemo i jeftine derivate.
“Vladina priča o kontroliranju cijena je prazna priča”
Na pitanje hoće li Vlada uspjeti usporiti inflaciju u Hrvatskoj, Jurčić kaže kako bi zato prvo trebalo poznavati gospodarstvo.
“Oni lijepo pričaju. Retoričari su. Iz njihovih riječi imam više osjećaj da se radi o improvizaciji nego o poznavanju suštine hrvatske inflacije i još manje kako je kontrolirati”, kaže Jurčić. Smatra kako je priča o kontroliranju cijena prazna priča. “Cijene na tržištu kontroliraju potrošači”, kaže Jurčić i dodaje da tržište kontrolira cijene i da će to uvijek biti.
Smatra kako mi teško podnosimo inflaciju jer imamo malu proizvodnju. “Povećanjem cijena dio našeg nacionalnog dohotka odlazi stranom proizvođačima. One zemlje koje imaju proizvodnju imaju puno više mogućnosti s puno manje šteta da stabiliziraju tu inflaciju”, kaže ekonomist.
“Ako nemate proizvodnju onda ste prepušteni pučini, vjetru, bez motora i to je slučaj Hrvatske. Mi možemo samo promatrati inflaciju i dohodak koji se spontano stvara, koliko će ga otići vani i koliko će dugoročno osiromašiti hrvatsko društvo”, kaže Jurčić.
Komentirao je i ulazak u eurozonu i Schengen. Jurčić smatra kako će ta promjena biti olakšanje, ali da mi nemamo sustav da te okidače i poticaje iskoristimo.
“Što se tiče uvođenja eura to će nam dugoročno donijeti više štete nego koristi”, smatra Jurčić i dodaje: “To je politička odluka, ali Hrvatska ne zadovoljava uvjete da bi preuzimanje eura donijelo gospodarstvu boljitak. Ona lijepo izgleda, ali dugoročni efekt te odluke će biti negativan”.
Izvor: narod.hr/n1info.hr