Europska komisija potvrdila Petir: Thompson zbog zabrane koncerata može pokrenuti pravno odgovarajući postupak prema Austriji i Sloveniji

Foto: fah

Nakon što Marko Perković Thompson, zbog odluka lokalnih vlasti, u travnju nije uspio održati koncerte u Sloveniji i Austriji – jedan je zabranjen, drugi otkazan – zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir smatrala je da tu ima posla i za Europsku komisiju, navodi Novi list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir u svibnju je Komisiji uputila zastupničko pitanje u kojem je ukratko opisala što se dogodilo s Thompsonovim koncertima u Mariboru i Kremsmünsteru, istaknuvši da su u oba slučaja kao razlog da se koncert ne održi bila navedena sigurnosna pitanja.

Petir je Komisiji Thompsona opisala kao jednog od „najistaknutijih hrvatskih glazbenika koji redovito puni koncertne dvorane, pri čemu ničija sigurnost nikada nije bila ugrožena, a autor je pjesme koja se izvodi prije i tijekom utakmica hrvatskih sportskih reprezentacija na svim sportskim natjecanjima“.

Pozvala se pritom i na temeljne ugovore Europske unije: „Kako će Komisija zaštititi hrvatskog glazbenika i omogućiti mu neometano obavljanje svog posla u skladu s odgovarajućim odredbama UFEU-a o unutarnjem tržištu i temeljnim načelima sadržanim u članku 6. UEU-a?“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četiri mjeseca kasnije iz Komisije su se očitovali, pravdajući se već u prvoj rečenici da »Komisija nema dovoljno informacija kako bi procijenila jesu li navedeni slučajevi u suprotnosti s Ugovorom o funkcioniranju EU-a«.

U odgovoru dalje navode kojom je direktivom obuhvaćeno prekogranično pružanje usluga u obliku koncerata te ističu da su „moguća izuzeća na osnovi prevladavajućih razloga od općeg interesa, među kojima je javna sigurnost (…)“.

Komisija u odgovoru napominje da svaka mjera države članice kojom se odstupa od slobode pružanja usluga mora biti »popraćena analizom proporcionalnosti« i »konkretnim dokazima kojima se njezini argumenti mogu potkrijepiti.“ Eurozastupnica smatra da je u slučaju spomenutih koncerata to u potpunosti izostavljeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, u Bruxellesu navode da su, osim Komisije, i države članice dužne osigurati učinkovitu pravnu zaštitu u područjima obuhvaćenim pravom Unije, u čemu ulogu imaju nacionalni sudovi, ako je potrebno i uz pomoć Suda EU.

“Iz odgovora EK je jasno da bi Marko Perković Thompson kao državljanin Republike Hrvatske trebao biti zaštićen svim pravima koja uživaju svi građani EU-a, a kako tome nije slučaj, zbog nepoštovanja njegovih prava može pred nadležnim tijelima Austrije i Slovenije pokrenuti pravno odgovarajući postupak”, zaključila je Petir.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.