Ponedjeljak, 17 veljače, 2025
1.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Evo u kojim se županijama štrajka u srijedu i četvrtak

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nastavlja se štrajk u obrazovanju, u srijedu se štrajka u Splitsko-dalmatinskoj i Virovitičko-podravskoj županiji, u četvrtak u Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj. Objavili su to na konferenciji za novinare predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem i predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske Branimir Mihalinec.

Štrajk se sutra nastavlja i u znanosti i visokom obrazovanju, najavili su čelnici sindikata koji okuplja zaposlene na fakultetima. Ističući kako su zadovoljni prošlotjednim odzivom na štrajk, Igor Radeka iz Sindikata znanosti i visokog obrazovanja kaže da dobar odaziv očekuju i sutra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Danas se štrajkalo u školama u Gradu Zagrebu i Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Kraj štrajka se ne nazire jer Vlada ni jučer na pregovorima sa sindikatima o osnovici za državne i javne službe nije ponudila termin sastanka o koeficijentima, piše HRT.

Jučer su sindikati napustili prvi krug pregovora o osnovici plaće jer od predstavnika Vlade nisu dobiti termin za razgovor o koeficijentu složenosti poslova. Sindikati od svojih zahtjeva ne odustaju, a iz Vlade poručuju – ne pristajemo na ucjene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stipić: Sudeći po jučerašnjem danu, male su šanse za dogovor

Predsjednik Sindikata Preporod Željko Stipić u Studiju 4 je rekao da štrajk traje već 14 dana te da su sve češća pitanja ima li bilo kakve nade da dođe do dogovora sindikata školstva i Vlade.

– Odgovor na to pitanje varira iz dana u dan. Ako je suditi po jučerašnjem danu, mislim da su šanse jako male da se ovaj štrajk završi tako da zaposleni u školama dobiju ono zbog čega su krenuli u štrajk, rekao je Stipić. Jučer je održan sastanak sindikata javnih službi i predstavnika vlade u jednoj mučnoj atmosferi. Na samom početku sindikati su postavili pitanje ima li vlada namjeru primiti predstavnike školskih sindikata, ali predstavnici Vlade ministri Aladrović i Marić nisu imali odgovor na to pitanje, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da je sindikat Preporod u posljednjih godinu dana činio sve kako bi Vlada promijenila koeficijente.

– Prije otprilike godinu i pol dana potpisivanjem granskih kolektivnih ugovora smanjene su plaće učiteljima i stručnim suradnicima u posebnim ustanovama i mi smo se kao sindikat angažirali da im se to korekcijom koeficijenta na neki način nadoknadi. I uspjeli smo. No ono što razlikuje tu situaciju od ove današnje je da se sada radi o velikom broju ljudi, gotovo 70 tisuća. To je uvijek osjetljivo pitanje jer se na nas naslanjaju sve javne službe, pa i državne službe prate što se događa, objašnjava problem Stipić.

Stipić kaže da je ministar Marić jučer na pregovorima bio vrlo tvrd.

– Iz svega onoga što je on govorio ja sam iščitao sljedeće: mi smo vama ponudili povećanje osnovice, pri toj ćemo ponudi ostati, spremni smo pregovarati samo o dinamici, rekao je Stipić dodavši da se ne radi o povećanju od 6,12 posto od 1. siječnja 2020., već o 2 posto u nekoliko navrata. Na razini cijele godine to bi bilo između 4 i 5 posto.

– Na naše pitanje jesu li spremni razgovarati o materijalnim pravima koja su također predmet ovih pregovora – regres, božićnica, dar za djecu, osnovica jubilarne nagrade – odgovoreno nam je da nisu. Postavlja se pitanje smisla tih pregovora jer se zna što je Vlada ponudila, Vlada ne želi ići iznad toga, a sindikati neće ići ispod svojih zahtjeva povećanja od 18,3 posto. Da su to pravi pregovori – dvije bi se strane našle negdje između. No sudeći po brzini donošenja državnoga proračuna kao i činjenice da se Vladi ne žuri održati idući sastanak, bojim se da će to na kraju biti – uzmi ili ostavi – i da će pregovori mučno završiti, smatra Stipić.

Tvrdi da ga ne smeta pitanje o visini plaće sindikalnih čelnika, ali ga smeta što se to pitanje postavlja u vrijeme štrajka.

– Pitanje plaće premijera Plenkovića je pitanje koje s pravom možemo postaviti svi mi, dakle 4 milijuna građana ove zemlje koji plaćaju sve ono što treba plaćati prema državi. Pitanje naših plaća, to je u mom konkretnom slučaju pitanje mojih 9 tisuća članova našeg sindikata. Mi taj novac nikome nismo ukrali, naša članarina je uplaćena nakon što je sve podmireno prema državi i naši članovi imaju načina u svakom trenutku saznati kolika je ta plaća za prošli mjesec bila. Tako da i jedno i drugo, i ovo što se dogodilo s plaćama a i ovo što se dogodilo s našom skupštinom, odnosno s tim hotelom u kojem smo bili – ja to tumačim isključivo nekorektnim potezima iza kojih stoji Vlada RH. Ne dakle mediji nego Vlada RH u svom obračunu s ovim štrajkom, ustvrdio je Stipić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ističe da se on osobno nikad nije bunio protiv pitanja o visini njegove plaće.

– Sad ću vam i ovdje to reći – za prošli mjesec, s nekih 16-17 prekovremenih sati, to se navuklo na 12 tisuća kuna. I ona je uvijek, i to je na neki način praksa u Preporodu, najviši koeficijent koji ima ravnatelj škole zapravo je i koeficijent koji ima predsjednik sindikata Preporod, objasnio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/hrt

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci