Filozofski fakultet u Zagrebu: Branka Galić ostaje prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju

Foto: fah

Plenum Filozofskog fakulteta izvijestio je na svojem Facebook-profilu kako dekan Vlatko Previšić ipak nije uspio smijeniti prodekanicu Branku Galić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Fakultetsko vijeće: Branka Galić ostaje prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju”, napisali su u ponedjeljak nešto prije 14 sati.

Navode i kako je Vlatko Previšić nakon rezultata glasovanja napustio sjednicu Vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, prodekanica za znanost i međunarodnu suradnju suspendirana je nakon što je sudjelovala na tribini oko suradnje zagrebačkog Filozofskog fakulteta i Katoličko bogoslovnog fakulteta, a dekan FF-a Vlatko Previšić odbacio je kako ju je suspendirao radi protivljenja ugovorima.

“Svemu zajedničkom pretpostavljala je osobne motive, a najnužnije poslove tek je odrađivala. Konfliktno je komunicirala s ostalim prodekanima, zbog čega sam više puta morao posredovati. Iz prostora svog ureda treštavom je glazbom otežavala rad drugih djelatnika. Eh, sada bi se sve to, i drugo, trebalo prikazati kao žrtva protivljenja Branke Galić potpisivanju ugovora Filozofskog fakulteta i nekih drugih sastavnica. Uzgred, čudi me licemjerno ponašanje prodekanice Galić imaju u vidu činjenicu da je ona baš ona bila dio dekanske ekipe koja je potpisala ugovor s KBF-om koji u nekim elementima nije bio povoljan za naš fakultet. Tada ne samo da se nije bunila, nego ga podržala, a danas, kada je predložen bolji i transparentniji prijedlog, Branka Galić nalazi tobožje zamjerke”, rekao je Jutarnjem prije tri tjedna dekan Previšić.

Dekan je zbog pokušaja smjene Branke Galić koja se protivila ugovoru između FFZG-a i Katoličkog bogoslovnog fakulteta prijavljen pravobraniteljici za ljudska prava, etičkom povjerenstvu fakulteta i rektoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenum Filozofskog fakulteta ponovno zasjeda 27. travnja i za sada je definitivno utvrđena jedna točka: rasprava o razrješenju Uprave fakulteta.

Dario Mican, predsjednik Studentskog zbora KBF-a, istaknuo je za Narod.hr da smatra da je ljudima već dosta takvih plenuma, netolerancije i ideoloških podjela: “Oni žele voditi rat s Katoličko bogoslovnim fakultetom. Ponavljam kako je to stvar Filozofskog fakulteta, a ne KBF-a. Nažalost, njima smeta što smo mi uopće u sastavnici Sveučilišta u Zagrebu. Oni svojim izjavama samo krše statut i zakone koje je izdala Republika Hrvatska i samo Sveučilište. KBF je otvoren za svaku suradnju i sa svim sveučilištima, pa tako i s Filozofskim fakultetom, bilo po pitanju studenata novoga smjera ili po pitanju profesorskih suradnji i projekata”, rekao je Mican za Narod.hr.

Revolucionarni kvazimarksistički duh, nadali smo se prošlih komunističkih vremena, protekle četiri godine SDP-ove vlasti oživljava i doživljava novu renesansu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S javnih se govornica plaši ustašama, fašistima, klerofašistima, Crkvom, čekamo samo na prijetnje vanjskim neprijateljima, jer unutarnjeg su neprijatelja vrli antifašisti detektirali u svakome tko nije s njima.

Tako je prošli tjedan Klub studenata Fakulteta političkih znanosti dodao svoj prilog podrške revolucionarima s Filozofskog fakulteta tribinom o sekularnosti i obrazovanju spominjući neravnopravnost pri zapošljavanju, diskriminaciju zbog religijske pripadnosti i svjetonazorske razlike kao glavne razloge protiv sporazuma fakulteta.

Medijski komentatori, najčešće proizišli upravo s tog istog Fakulteta političkih znanosti, jednoglasno su se složili “da je problem zapravo u Crkvi koja prema njima ima prevelik utjecaj u društvu. Taj navodni povećani utjecaj Crkve već je postala svojevrsna mantra, od toga da se naglašavalo da su, gle čuda, u zemlji od 85 % katolika neki članovi Vlade praktični vjernici, do obmanjivanja o spajanju KBF-a i Filozofskog fakulteta, što je jednodušno osuđeno kao još jedan pokušaj širenja utjecaja Crkve na sveučilište. One iste Crkve koja je uopće stvorila pojam sveučilišta i koja je osnovala Zagrebačko sveučilište. U toj agresiji prema KBF-u jedna od rijetkih koja se javno usudila ići do kraja s ciljevima ove hajke, bila je Rada Borić, izvršna direktorica Centra za ženske studije, koja je na Hrvatskoj televiziji ustvrdila da je temeljni problem cijele situacije u tome što je KBF uopće dio Zagrebačkog sveučilišta.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali puno važnije je da oni poznaju predstavnike nevladinih udruga, koji su poduprli zahtjeve plenuma – Centar za mirovne studije, Radnička fronta, Forum mladih SDP-a, Antifašistički front, Skupina 112, udruga Protagora te Centar za ženske studije.

Uz navedene nevladine udruge danas se borbenom i revolucionarnom plenumu studenata s Filozofskog fakulteta pridružuje i
Mreža antifašistkinja iz Zagreba, hvali se Plenum na Facebook-profilu i prenosi tu borbenu podršku:

Zagreb, 25. travnja 2016.

Mreža antifašistkinja Zagreba izražava punu podršku plenumskom organiziranju studenata Filozofskog fakulteta u borbi protiv nedemokratskih i netransparentnih postupaka sadašnje uprave na čelu s dekanom Vlatkom Previšićem, postupaka koji izravno idu na štetu studenata i radnika fakulteta, a na ruku vladajućim strukturama i elitama. Pri tome najoštrije osuđujemo pokušaj nametanja ugovora s Katoličkim-bogoslovnim fakultetom, bez ikakve rasprave i uključenosti šire baze studenata, suspendiranje prodekanice za znanost i međunarodnu suradnju dr. sc. Branke Galić, te općenit način rada uprave i dekana, koji se u najeklatantnijem obliku pokazao na sjednici Fakultetskog vijeća 21. travnja.
Iako je vaša borba u početku pokrenuta konkretno protiv Ugovora koji se trebao sklopiti s Katoličkim-bogoslovnim fakultetom, ona se ubrzo proširila na opću kritiku rada i izglasavanje nepovjerenja samoj upravi fakulteta. To pokazuje koliko se ta borba uopćila i proširila te kako problem zapravo leži u širim, negativnim društvenim tendencijama: teškoj ekonomskoj situaciji do koje dolazi uslijed sve nestabilnijih kapitalističkih odnosa, a zbog koje na površinu izlaze i razni reakcionarni trendovi klerikalizacije, retradicionalizacije, te u krajnju ruku i fašizacije društva. Takvi trendovi služe isključivo kao sredstva razbijanja jedinstva progresivnih društvenih snaga. Upravo zbog toga smatramo kako je od velike važnosti jače i čvršće organiziranje, te kako je vaš, ali i naš zadatak boriti se protiv takvih tendencija, te ujedno i za prava svih obespravljenih društvenih skupina. Središte, glavna snaga i pokretač takvih pokreta vrlo su često upravo bili – studenti.
Baš zbog toga, ova borba nije partikularna, već univerzalna. Ona nije samo vaša, već borba svih nas – i studenata i radnika, i starih i mladih – svih koji uviđaju sve negativnosti sistema u kojemu živimo! Vaš je zadatak u tome ustrajati, još se bolje organizirati, solidarizirati se, povezati i još više osnažiti taj pokret u borbi protiv reakcionarnih društvenih tendencija.

Solidarno i borbeno!

Mreža antifašistkinja Zagreba

Moderator 15. plenuma na Filozofskom fakultetu “Marko” (to mu je sigurno konspirativno ime) pojavio se odjeven u crvenu majicu s likom komunista i narodnog heroja NOB-a Rade Končara i njegovom porukom talijanskom sudu za Dalmaciju koji ga je 1942. osudio na smrt : “Milosti ne tražim, niti bih vam je dao!”, napisao je Narodov kolumnist Željko Sakić.

Na 15. plenumu vratili su metodama s Drugog plenuma SKJ, nema milosti, svim sredstvima onemogućiti klerokatoličke antrevolucionarne snage da ikada zakorače preko praga Filozofskog fakulteta.

Moderator “Marko” je nakon toga pročitao poruku, na srpskom jeziku, studenata iz Srbije s beogradskoga i novosadskog Filozofskog fakulteta te s Filozofskoga fakulteta iz makedonskoga glavnog grada Skoplja, koji daju potporu “zagrebačkim kolegama u borbi protiv klerikalizacije i fašizma”. Eto, Jugoslavija je ponovno na nogama! Jezik kojim su pročitane poruke je naravno srpski, jer i u JNA se on koristio kao službeni, a u hrvatskom jeziku vjerojatno ima previše „ustašizama“.

Konspirativac “Marko” tada je još rekao:„Znam puno ljudi u Hrvatskoj koji bi bili zadovoljni da ovakav Filozofski fakultet s ovakvim odlukama nestane i nastane drugi.”

Kako Plenum Filozofskog fakulteta ponovno zasjeda 27. travnja sa zasad jedinom točkom – raspravom o razrješenju Uprave fakulteta, za očekivati je da skupina studenata mentalno zarobljena u marksističkoj i komunističkoj ideologiji uz borbene pokliče primijeni i takve iste “napredne” metode za razrješenje Uprave fakulteta.

Bilo bi možda zaista šteta da se nešto promijeni u slici Filozofskog fakulteta, jer nakon otvaranja Kube prema Zapadu, izoliranosti Sjeverne Koreje, Filozofski fakultet u Zagrebu (uz Fakultet političkih znanosti), ostaje jedna od posljednjih utvrda apologeta komunističkih zločina, antiintelektualaca koji u nažalost trulom srcu hrvatskog sveučilišnog humanizma umjesto prosvjetiteljstva i dan danas šire zloćudne komunističke dogme.

Ako se to antiintelektualno zlo jasno ne prokaže, moguće je zamisliti dolazak sociologa iz inozemstva na studijska putovanja proučavanja FFZG-a i FPZG-a kao jedinih preživjelih rezervata komunističkog dogmatizma u Europi.

Lako je SDP-ovim čelnicima prodavati antifašizam u Hrvatskoj kad imaju potporu jednog malog, ali glasnog dijela akademske zajednice, jer s njima i navodno neovisnim udrugama civilnog društva te raznoraznim ‘kulturnjacima’, lako je prodavati licemjernu humanost koja glasno žali zbog navodnih 80.000 žrtava Jasenovca, ali još glasnije šuti o poratnih 100-200 tisuća žrtava komunističkoga režima.

Kada bi licemjerni akademci prestali biti licemjerni i postali znanstvenici, ostali bi SDP-ovci i bivši predsjednici RH sami na vjetrometini tužnih činjenica žrtava podjednako NDH i FNRJ.

U takvoj bi situaciji sve priče o antifašizmu postale besmislene, te bi jedini ljudski, humanistički stav bio glasna osuda svih totalitarnih režima podjednako.

Time bi nestalo razloga za podjele u društvu, što politikantima na političkoj hrvatskoj sceni nije u interesu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.