Finska premijerka Sanna Marin u Hrvatskoj: ‘Vjerujem da ćemo uskoro biti saveznici u NATO-u’

sanna marin
Foto: snimka zaslona, izvor: HRT

Predsjednica Vlade Finske Sanna Marin u utorak je stigla u prvi službeni posjeti Hrvatskoj, te se sastala s predsjednikom Zoranom Milanovićem na Pantovčaku, a potom s premijerom Andrejem Plenkovićem u Banskim dvorima. Među temama razgovora bili su ulazak Finske u NATO i situacija u BiH, kako je objavio HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Finska podupire hrvatsko članstvo u europodručju, te ulazak u Schengen

– Bilo je vrlo lijepo čuti snažnu potporu Finske hrvatskom članstvu u europodručju, te hrvatskom članstvu u schengenskom prostoru, rekao je nakon sastanka Plenković.

Plenković je rekao da je ruska invazija na Ukrajinu stubokom promijenila međunarodne odnose i sigurnosne ugroze na europskom kontinentu, koja je imala teške posljedice po ukrajinski narod, ali je za posljedicu imala i rast cijena energenata i hrane.

Razgovarali o BiH

– Objasnili smo finskoj premijerki posebno važnost izmjene izbornoga zakona kako bi izbori koji se trebaju održati u listopadu bili pravedni, kako bi i hrvatski narod kao konstitutivni narod u BiH bio u poziciji, kao i druga dva, da je ravnopravan i da Hrvati biraju svoje predstavnike u predstavnička i najviša tijela BiH, rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Zašto Finska do rata u Ukrajini nije razmatrala članstvo u NATO-u iako je članica EU?

> Finska premijerka iz redova socijaldemokrata najavila: ‘Radit ćemo 4 dana u tjednu po 6 sati’

Dodao je da Hrvatska godinama ima jasnu poziciju podrške Bosni i Hercegovini u dobivanju statusa kandidata za članstvo u Europskoj uniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Smatramo da bi bilo dobro da i BiH dobije status kandidata, a da se pritom, naravno, napravi korak koji je ključan, a to je da se postigne dogovor o izmjenama izbornoga zakona i ograničenim ustavnim reformama koji bi omogućio da svi narodi u BiH i drugi građani budu ravnopravni, rekao je Plenković.

O članstvu Finske u NATO-u

Rekao je i da je Marin prenijela želju Finske da postane članica NATO-a.

– Mi poštujemo taj izbor Finske, poručio je hrvatski premijer, ističući važnost NATO-a u situaciji nakon ruske invazije na Ukrajinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković je naveo da su razgovarali i o gospodarskim odnosima.

Marin: “Vjerujem da ćemo uskoro biti saveznici u NATO-u”

Marin je rekla da cijeni hrvatsko prijateljstvo i suradnju, a razgovore je ocijenila vrlo važnima, dodavši kako vjeruje da će Hrvatska i Finska uskoro biti saveznici u NATO-u.

– Nema tješnjeg odnosa nego biti članom ovakvog jednog savezništva gdje branimo jedni druge. Ruski brutalan rat protiv Ukrajine zaista je promijenio sigurnosno okruženje, rekla je Marin, naglasivši važnost podrške Ukrajine.

Rekla je da članstvo u NATO-u uživa veliku podršku finskih građana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Mi pružamo sigurnost, naše obrambene snage su među najsnažnijima u Europi i već sada mogu funkcionirati besprijekorno s NATO-om. Zahvaljujemo Hrvatskoj na podršci, poručila je.

Marin je također izrazila zadovoljstvo što će Hrvatska sljedeće godine usvojiti euro.

– Zaista možete biti sigurni i u našu podršku kad je riječ o ulasku u schengenski prostor, rekla je.

“Milanović i ja imali smo dobar razgovor”

Odgovarajući nakon izjave s Plenkovićem na novinarsko pitanje o sastanku s Milanovićem – koji je već prije poručivao da bi podršku ulasku Finske u NATO trebalo uvjetovati rješavanjem situacije u BiH – Marin je rekla da je s hrvatskim predsjednikom imala dobar razgovor.

– Važno je iz perspektive NATO-a da dvije zemlje koje ispunjavaju sve kriterije postanu članice i bilo bi bolje prije nego kasnije, rekla je.

– Vjerujem da Hrvatska podržava naše članstvo u NATO-u i nisam dobila nikakve druge informacije na današnjem sastanku, dodala je.

Na novinarsko pitanje je li istina da je Milanovića čekala dvije minute, Marin je odgovorila da se želi fokusirati na ono što je bitno.

– Dvije minute mog vremena nisu problem, dodala je.

Milanović nakon sastanka

Hrvatski predsjednik Zoran Milanović rekao je finskoj premijerki Sanni Marin kako se ne protivi načelno prijemu Finske u NATO, ali joj je istodobno ukazao na težak položaj Hrvata u BiH te na sigurnosne probleme s kojima je suočena Hrvatska zbog nestabilne situacije u toj zemlji.

Predsjednik Milanović i prije je govorio da ulazak Finske u NATO Hrvatska mora uvjetovati potporom kandidaturi BiH na putu u Europsku uniju. Nakon sastanka nije bilo izjava nego samo priopćenje Ureda predsjednika koje prenosimo u cijelosti.

Predsjednik Milanović razgovarao s finskom premijerkom Marin, očekuje podršku za hrvatske interese

Na sastanku održanom u Uredu Predsjednika Republike razgovarali su o odnosima dviju država koje povezuje članstvo u Europskoj uniji, zatim o NATO summitu koji će se održati u Madridu idućeg tjedna, kao i o sigurnosnoj i političkoj situaciji u jugoistočnoj Europi s naglaskom na Bosnu i Hercegovinu.

Budući da je Finska podnijela zahtjev za članstvo u NATO-u, predsjednik Milanović upoznao je premijerku Marin sa svojim stavovima vezanim uz širenje NATO-a. Pri tome je pojasnio kako se načelno ne protivi ulasku Finske u NATO i da razumije sigurnosne razloge zbog kojih je Finska aplicirala za članstvo, ali je finskoj premijerki istodobno ukazao na sigurnosne probleme s kojima je suočena Hrvatska zbog nestabilne političke situacije u Bosni i Hercegovini. Predsjednik Milanović detaljno je pri tome informirao svoju sugovornicu o teškom položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini kojima je uskraćeno demokratsko pravo biranja svojih legitimnih predstavnika.

Milanović o procesu širenja EU

Nadalje, predsjednik Milanović prenio je predsjednici finske Vlade svoje uvjerenje kako je potrebno nastaviti proces širenja EU. U tom je kontekstu ponovio svoju podršku za dodjelu statusa kandidata Ukrajini i Moldovi, ali je upozorio kako se status kandidata istovremeno mora osigurati i Bosni i Hercegovini, te započeti pregovore s državama jugoistočne Europe koje su ispunile tražene uvjete za to.

Istaknuvši kako su stabilnost Bosne i Hercegovine i ravnopravnost Hrvata u toj državi posebno važni za Hrvatsku, predsjednik Milanović rekao je premijerki Marin kako od partnera iz EU, uključujući Finsku, očekuje više razumijevanja i podrške za interese Republike Hrvatske jer je međusobna podrška smisao savezništva kako u EU, tako i u NATO-u, stoji u priopćenju Ureda predsjednika poslanog medijima nakon sastanka.

Podsjetimo, Vlada je na strani toga da Finska i Švedska trebaju postati članice, dok Milanović ističe da Hrvatska treba iskoristiti situaciju i ne biti za ulazak dok se ne riješi pitanje izbornog zakona u BiH, to jest dok Hrvati ne dobiju mogućnost da mogu birati svoje predstavnike.

Predsjednik Milanović i u ponedjeljak je rekao da bi BiH trebalo dati signal da su dobrodošli u Europsku uniju, posebno nakon navoda da bi napadnuta Ukrajina i njoj susjedna Moldavija mogle dobiti kandidatski status.

– Ja sam za to da se cijelog BiH ne samo Hrvatima da taj signal da su dobrodošli jer bit će jako teško, da ne kažem nemoguće objasniti kako to da Ukrajina i Moldova mogu biti kandidati, u teškom stanju u kojem se nalaze, mnogo težem od BiH, a BiH ne može. te priče da je Komisija nešto predložila to možete mačku o rep, Komisiji uvijek netko migne, ona nije autonomna, rekao je.

Iz Milanovićevog ureda objašnjenje o kašnjenju

Iz Ureda predsjednika stiglo je naknadno objašnjenje snimke koja prikazuje finsku premijerku Sannu Marin kako čeka predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića u sali na Pantovčaku.

U priopćenju stoji kako je posjet finske premijerke u cijelosti, “u svakom detalju – od dočeka, do zajedničkog fotografiranja – odrađen prema jasnom, dugogodišnjem državnom protokolu kakav se uvijek primjenjivao”.

Ipak, poručili su kako je bilo nekih odstupanja od protokola.

– Prvo, kašnjenje predsjednice finske Vlade koja je u Ured predsjednika Republike stigla gotovo pola sata kasnije nego što je bilo dogovoreno (a što je doista rijedak slučaj, ali se događa), i drugo, jedini put do sada dogodilo se da gost Predsjednika Republike nije pričekao na za to predviđenoj poziciji, ispred zastava, kao što su to učinili baš svi dosadašnji gosti – priopćili su.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.