(FOTO) 25. obljetnica Operacije Maslenica: ‘Oluja je kruna rata, a Maslenica je spojila sjever i jug’

Foto: Fah

Na današnji dan prije 25 godina počela je vojno-redarstvena operacija Maslenica, velika oslobodilačka akcija hrvatskih oružanih snaga protiv srpskih pobunjenika zahvaljujući kojoj je omogućeno prometno povezivanje juga Hrvatske s ostatkom domovine preko Novskog ždrila, javlja HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Program proslave počeo je u 8 sati, kada je zadarskim ulicama prošla gradska glazba. Potom su položeni vijenci kod središnjeg križa na gradskome groblju te na spomen-obilježju 3. bojne 4. gardijske brigade Imotski sokolovi u Ulici Ante Starčevića i zapaljene svijeće kod Spomenika svim poginulim braniteljima zadarskog područja u parku uz Trg kneza Višeslava.

Mimohod sudionika vojno-redsarstve akcije Maslenica počeo je u 10,40. Prvi put u njemu sudjeluju visoki predstavnici državne vlasti – izaslanstvo hrvatske Vlade predvodio je potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, a saborsko izaslanstvo potpredsjednik Sabora Milijan Brkić. U Zadru je i predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović, koja je u HNK sudjelovala na središnjoj svečanosti. Iza državnih predstavnika u mimohodu su branitelji, a ispred svih je orkestar Hrvatske vojske.

Načelnik Glavnog stožera OS-a RH Mirko Šundov u vrijeme akcije Maslenica bio je na čelu 4. gardijske brigade. Prisjetio se tih dana i zahvalio još jednom hrvatskim braniteljima na toj akciji, ali i za sudjelovanje u cijelome ratu. Kazao je kako želi naglasiti hrabrost, odvažnost i incijativu ljudi, zapovjednika svih razina, časnika, dočasnika. U vojničkom smislu ovo je bilo iznenađenje za protivnika. Operacija se pripremala u kratkom vremenu, ali su mjere tajnosti bile poštivane, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Damir Krstičević, ministar obrane, a u vrijeme akcije Maslenica jedan od zapovjednika koji je vodio 113. šibensku brigadu, ovom je prigodom još jednom zahvalio svim braniteljima. Najveća je zahvalnost obiteljima poginulih i zato je naša zadaća čuvati uspomenu na te ljude i događaje iz hrvatske povijesti. Oluja je kruna rata, a Maslenica je u strateškom smislu prekretnica. Ta je operacija spojila sjever i jug. Osim toga, tada smo pokazali da Hrvatska vojska po opremljenosti i uvježbanosti može izvesti tako složenu vojnu operaciju, rekao je među ostalim ministar Krstičević.

U zadarskom Hrvatskom narodnom kazalištu u 11.30 počela je središnja svečanost obilježavanja obljetnice vojno-redarstvene akcije Maslenica. Nakon himne Republike Hrvatske i minute šutnje okupljenima se obratio Branko Dukić, gradonačelnik Zadra.

General Gotovina: ‘Sigurnost i sloboda temelj su gospodarskog i socijalnog razvoja’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne zaboravimo da je Domovinski rat odgovor na agresiju na Hrvatsku. Rat nije bio naš izbor nego potreba. Pobjedom smo ostvarili samostalnost, sigurnost i slobode za sve ljude koji žive ovdje, neovisno o narodnosti i vjeroispovjesti. Domovinski rat je temelj hrvatske državnosti”, poručio je general Ante Gotovina na središnjoj svečanosti obilježavanja 25. obljetnice vojno-redarstvene operacije Maslenica u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar, prenosi HRT.

“Uspjeh operacije Malenica donio je sigurnost okolici Zadra, Biograda, Šibenika i Sinja. Potaknuti iskustvom u toj akciji ukazale su se potrebe za dodatnom obukom i podizanjem borbene spremnosti za finalno oslobađanje naše domovine. Uspjeh hrvatskih oružanih snaga bila je pretpostavka potpisivanju Daytonskog sporazuma i miru na ovim prostorima”, poručio je.

“Ostaje nam brinuti o sigurnosti i čuvanju sloboda, što je obaveza sustava nacionalne sigurnosti u kojemu su oružane snage jedan od najvažnijih stupova. Sigurnost i sloboda su pretpostavka da se usredotočimo na gospodarski i socijalni razvoj naše države i na tom putu želim nam uspjeh”, zaključio je general Ante Gotovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Operacija Maslenica 1993. bila je prva oslobodilačka akcija hrvatskih vojnih i policijskih snaga nakon koje su ponovno povezani sjever i jug Hrvatske. Hrvatske vojno-redarstvene snage u samo 72 sata oslobodile su važne strateške točke. U prva tri dana akcije poginulo je 19 branitelja, a ranjeno ih je 70. No u snažnim protunapadima srpskog agresora, koji su slijedili odmah nakon akcije, do 31. ožujka 1993. broj poginulih hrvatskih branitelja popeo se na 127.

Obilježavanje 25. obljetnice akcije Maslenica počelo je jučer molitvenom hodnjom “Koracima nade u istinu”, navodi HRT.

Kolona nazvana “Koracima nade u istinu” krenula je od Islama Latinskog preko Kašića do Pridrage obilježavajući 25 godina od akcije Maslenica.

Pedesetak sudionika, unatoč jakoj kiši, uz molitvu obilazi nekadašnju crtu bojišnice dugu 26 kilometara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U akciji Maslenica poginulo je 127 pripadnika Hrvatske vojske i policije, a spomen na njih već desetu godinu zaredom čuva udruga Žene u Domovinskom ratu.

A u katedrali sv. Stošije služena je misa za Domovinu. Predvodio ju je mons. Želimir Puljić, zadarski nadbiskup. Molio je za sve koji su svoj život dali za slobodu. Molio je i za branitelje kojima je potrebna svaka pomoć da nadvladaju psihičke ili fizičke teškoće s kojima se svakodnevno suočavaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.