U dvorani Košarkaškog centra Dražen Petrović (Cibona) u Zagrebu u srijedu iza 11 sati započelo je ročište na kojem Agrokorovi vjerovnici glasuju o nagodbi u sklopu procesa izvanredne uprave, a nakon što je završio proces njihove registracije.
Počelo je ročište u Ciboni, a na početku ročišta sutkinja je objasnila kako je riječ o nagodbi zbog čega neće biti rasprave, javlja dnevnik.hr.
Rekla je i kako po njenom mišljenju neki vjerovnici nisi imali sva prava.
Nakon što su se zastupnici vjerovnika javili s prigovorima, sutkinja je odredila pauzu kako bi provjerila o čemu se radi.
U Ciboni je registrirano 248 vjerovnika i opunomoćenika koji vjerojatno zastupaju više vjerovnika. Iznos prisutnih nenamirenih tražbina s pravom glasa je 23,3 milijarde.
Ukupno 3069 vjerovnika ima otvorene tražbine s kojima mogu glasovati na ročištu, od čega 2785 ima otvorenu tražbinu veću od 1000 kuna.
Glasovanje će se odvijati u dvije faze – prva se odnosi na odobravanje prava glasa vjerovnicima osporenih tražbina, a druga na glasanje vjerovnika o samoj nagodbi.
Zbog velikog broja vjerovnika i tražbina glasanje se neće provoditi dizanjem ruke, nego uz pomoć za tu svrhu kreirane mobilne aplikacije koju je razvila Agrokorova kompanija m-Start “m2voting”.
Za prolazak nagodbe potrebna je suglasnost vjerovnika s potraživanjima vrijednim između 16,76 i 24,60 milijardi kuna.
Ako se ročište ne dovrši danas ili bude odgođeno, Trgovački sud je odredio održavanje ili nastavak ročišta za 5. srpnja ili pak eventualno 6. srpnja.
Postupak glasovanja o nagodbi završava u trenutku kada su vjerovnici odnosno njihovi zastupnici potpisali zapisnik o ročištu, a rezultati će biti objavljeni po odluci sutkinje.
Tamo je i odvjetnik Ivice Todorića i očekuje se njegov potez na ročištu za nagodbu.
Kako javlja reporterka Dnevnika Nove TV, uz izvanrednu upravu Agrokora su i predstavnici Sberbanka.
Marica Vidaković dolazeći na ročište rekla je kako će “biti vedro”. “Bit će sve ok. Ono što se trebalo desiti već se desilo. Mi smo svoje ispregovarali, danas je samo tehničko glasovanje”, rekla je.
“Naš je stav da ova nagodba neće opstati i mi ćemo je i danas pokušati osporiti”, rekao je za N1 član međunarodnog odvjetničkog tima Ivice Todorića, Veljko Tomanović.
Iz Adris grupe poručili su u srijedu kako “ostaju kod svih argumenata koje su iznijeli u javnosti i zbog kojih nisu podržali nagodbu vjerovnika”.
“Ostajemo kod svih argumenata koje smo iznijeli u javnosti i zbog kojih nismo podržali nagodbu vjerovnika”, dodali su.
Na ročište u Ciboni su pozvani svi vjerovnici, pri čemu ukupno 3069 vjerovnika ima otvorene tražbine s kojima mogu glasati, a došlo je njih nekoliko stotina.
I ministar uprave Lovro Kuščević danas je nakon sjednice užeg kabineta Vlade komentirao predstojeće glasanje vjerovnika o nagodbi za Agrokor.
“Proces nagodbe nije kontaminiran, dapače, ovo je povijesna odluka, ovo je odluka desetljeća”, kazao je Kuščević i dometnuo kako smatra da je napravljen dobar posao.
“Vjerujem da će nagodba biti postignuta”, rekao je potom, a na pitanje ima li Vlada plan B ako nagodba ipak ne uspije, odgovorio je: “Naravno da Vlada ima i plan B i plan C, ali vjerujem da će nagodba biti postignuta i da oni neće biti aktivirani”, kazao je.
Dosad nezabilježeno ročište u povijesti hrvatskog sudstva
Najveće, dosad nezabilježeno ročište u povijesti hrvatskog sudstva jest ono o nagodbi za Agrokor, na koje su pozvani svi vjerovnici koncerna, a ukupno 3.069 vjerovnika ima otvorene tražbine s kojima mogu glasovati. Održava se u dvorani Košarkaškog centra Dražen Petrović (Cibona) u Zagrebu.
Podsjetimo, ukupan iznos utvrđenih tražbina na dan 29. lipnja 2018. je 42,64 milijarde kuna. Ako to umanjimo za tražbine između tvrtki koncerna te one koje su namirene, dolazimo do iznosa od 25,2 milijarde kuna. Nadalje, tu su i osporene tražbine, za koje postoji mogućnost da će im biti odobreno pravo glasa, a iznose oko 12,1 milijardu kuna.
Kako će teći glasovanje?
Glasovat će se u dvije faze: u prvoj će se odlučivati o odobravanju prava glasa vjerovnicima osporenih tražbina, a u drugoj će vjerovnici odlučivati o samoj nagodbi. Glasat će se uz pomoć mobilne aplikacije, koju je Agrokor razvio posebno za ovu svrhu.
Ako se ročište ne dovrši u srijedu, Trgovački sud otvorio je mogućnost da se ono nastavi dan kasnije, ili pak u petak.
Kako je u javljanju uživo u Dnevnik Nove TV kazao reporter Andrija Jarak, pravila koja vrijede u Ciboni jednaka su onima koja uobičajeno vrijede na sudu. “U dvoranu se neće moći ući bez narukvice, koja nije bitna samo iz sigurnosnih razloga. Na njoj će biti ime i prezime osobe koja ju nosi, a nakon što ju dobije će s njom dobiti i korisničko ime i lozinku s kojima će se prijavljivati u sustav uz pomoć kojeg će se održati glasovanje. Nakon što sutkinja kaže da je glasovanje otvoreno, svi će unijeti korisničko ime i lozinku te glasovati”, kazao je Jarak.
Što ako nagodba propadne?
Da bi nagodba bila pravno valjana potrebno je da je prihvati dovoljan broj vjerovnika da se osigura 66,6 posto ukupnih tražbina. Ako se to ne dogodi, to bi sukladno zakonu značilo da Agrokor odlazi u stečaj.
Predsjednik HNS-a Ivan Vrdoljak u utorak je u gostovanju u Dnevniku Nove TV na pitanje reporterke što će vladajući učiniti ako nagodba propadne, kazao: “Sve će se to riješiti ako do nagodbe dođe. Ako ne, morat ćemo napraviti hitni sastanak koalicijske većine i vidjeti koje su daljnje mjere. Ali mislim da će do nagodbe doći, zašto ne. Perspektiva razvoja Agrokora i u novom vlasništvu ipak donosi puno više prednosti nego stečaj”.
Tekst se nastavlja ispod oglasa