Od Rusije ne treba raditi neprijatelja, ali moramo čvrsto braniti načela teritorijalnog integriteta i prava zemalja da same odlučuju o svojoj budućnosti, rekla je hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović u petak u Münchenu nakon što je prethodno upozorila da se Rusija nelegitimno suprotstavlja integracijama zemalja jugoistočne Europe u EU i NATO.
Ona se u subotu sastala s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom na rubu tradicionalne sigurnosne konferencije u glavnom gradu Bavarske.
Odnosi s Rusijom odvijaju se na dva kolosijeka: prvi je čvrsta obrana načela međunarodnog prava, a drugi je suradnja u borbi protiv terorizma, u Siriji i stabiliziranju prilika na jugoistoku Europe, kaže Grabar-Kitarović.
“Od Rusije ne trebamo raditi neprijatelja”, ali “moramo biti vrlo jasni u zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i prava svake države da donosi političke oduke o svojoj budućnosti”, rekla je predsjednica novinarima.
“To se odnosi na Ukrajinu, ali i na BiH, Srbiju, Crnu Goru, Makedoniju”, dodala je.
Po njezinim riječima, Rusija nije jedina država koja nastoji iskoristiti to što je proces proširenja EU-a i NATO-a gotovo stao, pa su ljudi počeli tražiti alternativna rješenja.
“Želimo držati taj euroatlantski proces otvorenim i ne želimo da o tome odluku donosi bilo koja treća strana osim država kandidatkinja i EU-a”, istaknula je.
Grabar-Kitarović je u četvrtak u Münchenu upozorila da je nelegitimno miješanje nekih zemalja, posebno Rusije, prijetnja integracijama zemalja jugoistočne Europe u EU i NATO.
“Uvjerena sam u nastavak dobre suradnje SAD-a i Hrvatske i u naše strateško partnerstvo koje će se nastaviti”, istaknula je hrvatska predsjednica.
Ona je pozdravila odluku Europske komisije da s bespovratnih 102 milijuna eura sufinancira izgradnju LNG terminala na Krku, ocijenivši da je tome pridonijela i njezina inicijativa triju mora, kojoj je cilj energetsko povezivanje sjevera i juga Europe.
Grabar-Kitarović i Lavrov našli rješenje onečišćenja iz rafinerije u Bosanskom Brodu
Hrvatska i Rusija našle su rješenje za zagađenje zraka iz ruske rafinerije u Bosanskom Brodu koje truje stanovnike Slavonskog Broda, objavila je u nedjelju u Münchenu hrvatska predsjednica.
Lokalne vlasti, aktivisti i stanovnici tog grada s druge strane Save godinama ukazuju na problem onečišćenja za koje optužuju rafineriju u vlasništvu ruske tvrtke Zarubežnjeft.
Hrvatska će refineriji dati spoj na plin, a ruski vlasnici ubrzati modernizaciju tog naftnog postrojenja, no konkretni rokovi nisu dogovoreni, kaže predsjednica.
“Rekli su da su svjesni tog problema, da ga žele riješiti što prije i molili pomoć hrvatske vlade”, izjavila je nakon sastanka s Lavrovom u subotu na marginama sigurnosne konferencije u Münchenu.
“Ministar Lavrov me uvjeravao da vlasnici rafinerije rade na tome da se unaprijede katalizatori i sve što se može da bi se spriječilo zagađivanje zraka”, dodala je i najavila da će o tome u ponedjeljak izvijestiti premijera Andreja Plenkovića.
Slovenski predsjednik kaže da je u Münchenu s hrvatskom predsjednicom razgovarao o susretu
Slovenski predsjednik Borut Pahor izjavio je u petak da je na rubu münchenske konferencije o sigurosti s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović razgovarao o mogućem skorom susretu.
“Osobno vjerujem u suradnju i u vrijeme kad se zbog pojedinih problema smanji međusobno povjerenje”, kazao je Pahor za Slovensku tiskovnu agenciju STA, dodavši kako vjeruje da će se s hrvatskom predsjednicom uskoro sastati na razgovorima.
Pahor je kazao da je tijekom konferencije u Műnchenu sa sugovornicima isticao prozapadnu orijentaciju Slovenije u okviru Europske unije i NATO-a i da je to identitet kojega se Slovenija mora držati.
Slovenski je predsjednik prošlog tjedna u Moskvi razgovarao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, u misiji koju su mediji u Sloveniji označili kao pokušaj posredovanja između Rusije i Europske unije oko ukrajinske krize i gospodarskih sankcija Zapada koje su uslijedile nakon ruskog pripojenja Krima.
Pahorov ured objavio je da se on u Münchenu tijekom konferencije sastao i s potpredsjednikom Europske komisije Fransom Timmermansom, te poljskim predsjednikom Andrzejem Dudom s kojim je razgovarao o odnosima EU-a i Rusije.
Grabar-Kitarović je u nedjelju, završnog dana konferencije razgovarala s nekoliko američkih senatora i kongresnika o stanju sigurnosti na jugoistoku Europe i jačanju odnosa između Hrvatske i SAD-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/Hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.