Iako je dobro poznato da su oni koji su 1941. podignuli ustanak u ličkom mjestu Srb i okolnim selima surađivali s talijanskim fašistima te da su tijekom ustanka vršeni masovni zločini nad tamošnjim hrvatskim civilnim stanovništvom, i ove su se godine mnoge osobe iz hrvatskog političkog i javnog života okupile da bi proslavile taj događaj.
Na skupu su bili SDSS-ovi Milorad Pupovac i Boris Milošević, potom predsjednik Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske, Franjo Habulin, bivši predsjednik Stjepan Mesić, saborski zastupnik Veljko Kajtazi, Zoran Pusić te Martina Renner iz njemačke udruge Die Linke.
– Kao potomak počinitelja osjećam strahopoštovanje pred borbom koja se ovdje vodila. Na ovom i drugim mjestima oslobođenje nije bila moguće bez hrabrih borbi partizana i partizanki – izjavila je Martina Renner iz njemačke udruge Die linke.
– Ovdje je bio oružani ustanak i veličanstvena antifašistička borba. Ovaj ustanak je uslijedio nakon prvog masovnog pokolja Srba u Gudovcu, pa u Veljunu, pa u Glini, pa nakon logora Jadovna, nakon etničkog čišćenja u Plitvicama i ubijanja u Sebi i Donjem Lapcu koje je ovdje s ustašama ubijao Maks Luburić hladnim a ne vatrenim oružjem, ubio ih je ovdje oko 200. Trebalo je ustati protiv toga. Bilo je i ružnih stvari u tom ustanku i stoga ćemo se i ove godine ćemo sjetiti svih koji su stradali i u Boričevcu i Brotnji i odajmo počast i nedužnim Hrvatima koji su stradali i ubijeni u tom ustanku – kazao je Milorad Pupovac predsjednik SDSS-a, prenio je Večernji list.
Mesić: “Našu djecu odgaja revizionizam”
– Bauk nacifašizma kruži Europom i nažalost je u Hrvatskoj našao svoje mjesto. Sve počinje iz škole, pogledajte stadione, našu djecu odgaja revizionizam. Ovdje su ustanici samo odgovorili na klanja i rasne zakone. Krivnja je i na vlasti jer ako premijer jedne zemlje koja je nastala na antifašizmu kaže da je za dom spremni pozdrav s dvostrukom konotacijom moramo se pitati kakve su to poruke. NDH je bilo zločinačko udruženje dovedeno na tuđim kamionima i ona nije bila ni nezavisna ni država ni Hrvatska. Srbi i Hrvati su zajednički s drugima bili u svim tim brigadama. Za sve je bilo mjesta u obrani od fašizma – kazao je Stjepan Mesić.
Istovremeno prosvjedni skup protiv proslave
Paralelno je održan prosvjed koji je organizirao Dražen Keleminec i njegova Autohtona hrvatska stranka prava. Na tom se skupu okupilo stotinjak ljudi.
Izvor: narod.hr/hrt/vecernji.hr