“Varšava podržava ulazak Hrvatske u Schengenu”, rekao je u srijedu ministar vanjskih poslova Jacek Czaputowicz nakon sastanka s hrvatskom kolegicom Marijom Pejčinović Burić, kojim je počeo službeni posjet Zagrebu razgovorom, između ostaloga o Inicijativi tri mora i LNG terminalima. Poljski ministar također se u srijedu susreo s hrvatskom predsjednicom Kolindom Grabar-Kitarović s kojom je razmijenio mišljenja o zajedničkim vrijednostima i suradnji u pitanjima od uzajamnog interesa za obje zemlje.
“Nadam se da će sljedeći put kada dođem u Zagreb taj dolazak biti u schengenskom režimu”, rekao je poljski gost nakon sastanka s ministricom vanjskih i europskih poslova Marijom Pejčinović Burić.
Gospodarska i suradnja u obrani, budućnost Europske unije s obzirom na Brexit, višegodišnji proračun EU, suradnja u infrastrukturi, digitalizaciji i energetici s naglaskom na Inicijativu tri mora i povezivanje poljskog i hrvatskog LNG terminala bile su teme razgovora šefova diplomacija dviju zemalja koje blisko dijele stajališta u nizu pitanja, napose u sigurnosti i obrani, rekla je ministrica.
“Energetska sigurnost temelj je svake druge sigurnosti”, rekla je ministrica naglasivši da je energetska diverzifikacija u tome ključna.
Diverzifikaciji trebaju pridonijeti LNG terminal na Krku, odnosno poljski LNG terminal u Świnoujśceu na Baltičkom moru koji će se spojiti i uklapaju se u Inicijativu povezivanja tri mora, Jadranskog, Crnog i Baltika.
“To može biti kralješnica gospodarstva” koja će potaknuti različite oblike gospodarske suradnje, rekao je Czaputowicz.
Pozdravili su gospodarsku suradnju dviju zemalja koja u ovom trenutku prelazi milijardu i sto milijuna eura.
“Međutim, postoji puno veći potencijal”, rekao je ministar Czaputowicz.
“Poljski investitori su vrlo zainteresirani za ulaganja u Hrvatsku, a i mi smo otvoreni” za ulaganja hrvatskih gospodarstvenika, dodao je.
Posebno su zadovoljni turističkim segmentom gospodarske suradnje.
Poljaci su četvrti po brojnosti gosti, rekla je ministrica, a njezin poljski kolega izvijestio da je njih milijun lani turistički posjetilo Hrvatsku.
Hrvatsko predsjedanje EU u 2020.
Hrvatska će predsjedati EU-om u prvoj polovici 2020. u iznimno osjetljivom i važnom razdoblju za Europsku uniju nakon izbora za Europski parlament i u vrijeme kada će se pregovarati o europskom proračunu, rekao je poljski šef diplomacije.
Hrvatska je Poljskoj važan partner u pitanju proširenja i drago nam je da je to pitanje jedan od prioriteta hrvatskog predsjedanja, rekao je.
Poljska ove godine predsjeda Berlinskim procesom, diplomatskom inicijativom za dalje proširenje EU-a. Nedavno je završen ministarski sastanak u Varšavi, a ove godine održat će se na tu temu i sastanak u Poznańu.
Proširenje EU i Istočno partnerstvo nije pitanje samo sigurnosti, već i gospodarskih postignuća, rekao je.
Predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović primila je Jaceka Czaputowicza, poljskog ministra vanjskih poslova koji je u srijedu počeo službeni posjet Hrvatskoj i s njime razmijenila mišljenja o zajedničkim vrijednostima i suradnji u pitanjima od uzajamnog interesa za obje zemlje, priopćeno je.
Predsjednica istaknula važnost inicijative triju mora
Bilateralni odnosi Hrvatske i Poljske su prijateljski i bez otvorenih pitanja, a kao brojne mogućnosti za ubrzani rast poslovne suradnje navedeni su energetika i izgradnja prometne infrastrukture, navodi se u priopćenju iz Ureda predsjednice.
Sugovornici su istaknuli veliki potencijal i interes obje strane za jačanje gospodarske suradnje.
Predsjednica Grabar-Kitarović posebno je istaknula važnost Inicijative triju mora koja ima snažnu energetsku dimenziju, stvarajući energetski koridor diljem Srednje Europe.
Uspostava alternativnih pravaca opskrbe energijom ključna je komponenta buduće političke stabilnosti i sigurnosti u Srednjoj Europi i dugoročno za Europu u cjelini, kazala je, prema priopćenju.
Poručila je da će Inicijativa pridonijeti novom koridoru za pristup tržištima u Europskoj uniji i Srednjoj Europi, povezujući južne i sjeverne luke s modernim prometnim infrastrukturama.
Razgovaralo se i o stanju na području jugoistočne Europe s posebnim naglaskom na europsku perspektivu i reformske procese zemalja na jugoistoku Europe, dodaje se u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa