(FOTO) Posvetom crkve Gospe Velikoga hrvatskog krsnog zavjeta počela proslava ‘Oluje’ u Kninu

Knin, 4.8.2015. - Posveta Crkve Gospe Velikog hrvatskog krsnog zavjeta u Kninu. Na fotografiji biskup šibenski Ante ivas. foto HINA / Tomislav PAVLEK / mm

Posvetom nove kninske crkve Gospe od Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta, koju je u utorak navečer predvodio biskup šibenski mons. Ante Ivas, započeo je službeni program obilježavanja 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluje” u Kninu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svečanim misnim slavljem u 18 sati jučer je posvećena Crkva Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu. Time je Knin, nakon 1775. godine, po prvi put dobio novu katoličku crkvu.

Obred posvete predvodio je biskup šibenski mons. Ante Ivas, a ključ crkve simbolično mu je predala kninska gradonačelnica Josipa Rimac.

Biskup Ivas se obratio vjernicima, kojih je danas u crkvi i ispred crkve bilo oko dvije tisuće, upozorivši ih da imaju veliku odgovornost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Čovjek je hram u kojem Bog želi prebivati. Kakva strašna odgovornost. Hram iz kojega Bog želi djelovati u svijetu, u našim obiteljima, u našoj domovini”, kazao je biskup i posebno se osvrnuo na obilježavanje Dana pobjede i domovinske zahvalnosti, dana hrvatskih branitelja i 20. Obljetnicu VRO Oluja.

“Sutra ćemo ovdje na kninskoj tvrđavi podignuti pobjednički barjak u spomen i zahvalu svim našim vođama, na čelu s Franjom, našim prvim predsjednikom i svim braniteljima koji su svoju krv i živote žrtvovali za dostojanstven i slobodan život svih žitelja slobodne domovine Hrvatske. A mi danas evo ovdje podižemo kraljevski barjak, križ našega spasitelja Isusa Krista” rekao je biskup Ivas.

U veliki projekt gradnje crkve Franjevačka provincija Presvetog Otkupitelja u suradnji sa Šibenskom biskupijom i Gradom Kninom krenula je 25. rujna 2011. godine, a naslov „Gospa Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta“ crkva nosi po praliku “Gospe Velikog Zavjeta”, najstarijem poznatom liku Gospe u hrvatskom narodu, pronađenom u Biskupiji kod Knina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arhitektonsko rješenje crkve osmislio je Jerko Rošin, a interijer Ante Vrban. Izvođač radova bila je tvrtka Graditelj svratišta. Crkva ima 1100 sjedećih mjesta i jedna od najvećih u Hrvatskoj. Sagrađana je sredstvima hrvatske Vlade, Hrvatske biskupske konferencije, Franjevačke provincije presvetog otkupitelja, Grada Knina i brojnih donatora.

Autor projekta je Jerko Rošin o njoj za Slobodnu Dalmaciju kaže: “Projekt crkve Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta nije najveći u mojem portfoliju, ali mi je intimno najdraži jer je rađen za Boga u kojeg vjerujem, za Hrvatsku koju beskrajno volim, za branitelje koji su novu hrvatsku povijest napisali baš u Kninu i za vjernike koji će crkvu prigrliti kao svoju. Jer već jesu, gotovo da nije prošao dan kad sam bio u Kninu a da netko nije naišao i kazao mi kako je crkva prelijepa”.

On ističe kako se pri uređenju crkve vodio onom biblijskom: “Ja sam svjetlo svijeta”, pa je tako unutrašnjost potpuno je lišio nepotrebnih detalja i oplemenio ju je samo rasvjetom s vlastitim potpisom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, kninska župa obuhvaća četiri važna mjesta u starijoj i novijoj hrvatskoj povijesti: Biskupija, Kapitul, Kosovo i Knin, a vanjski izgled crkve spaja povijest tih četiriju značajnih lokaliteta, koji su zalog identiteta budućih generacija.

Riječ je o jednom od najvećih hrvatskih sakralnih objekata, čija je glavna crkvena dvorana površine oko 780 metara četvornih te prima oko tisuću ljudi. Nakon što je crkva posvećena, u srijedu će u njoj misu za vjernike predvoditi zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić.

U Kinu će se u srijedu, 5. kolovoza održati središnja proslava 20. obljetnice vojno-redarstvene akcije “Oluje”, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti te Dana hrvatskih branitelja, na kojoj će sudjelovati cijeli državni vrh.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.