Još nije ugašen veliki šumski požar kod Kistanja u Šibensko-kninskoj županiji. Požar je ušao u Nacionalni park Krka i noćas se širio prema Roškom slapu. Na terenu je oko 240 vatrogasaca i pripadnika Oružanih snaga, javlja HRT.
Na području Laškovice prema Roškom slapu ima otvorene vatre. Očekuju se kanaderi koji bi sanirali rubna dijelove požarišta prema nacionalnom parku Krka sanirali. Oko manastira Krka, kod Kistanja imamo izdimljavanja i kasnije će stići i tu zračne snage. To su dva žarišta koja su trenutačno najaktivnija na području Kistanja prema Roškom slapu. Gori i na području Matasa te Zelića. Uz vatrogasce na terenu je oko 50 pripadnika Hrvatske vojske, rekao je o trenutačnoj situaciji na terenu Darko Dukić, zapovjednik Vatrogasne zajednice Šibensko-kninske županije.
Na kompletnoj liniji koja je gorila posljednja dva dana nema opasnosti za objekte i to je ono najbitnije, dodao je.
Pomoć u ljudstvu i tehnici poslana je iz Primorsko-goranske županije, Krapinsko-zagorske, Koprivničko-križevačke, Ličko-senjske, Zagrebačke i Grada Zagreba.
Zbog požara je jučer kasno poslijepodne preventivno bilo evakuirano 16 osoba iz naselja Verovići, koje su se predvečer vratile u svoje domove, te tri iz naselja Krnete. U Kistanjama je poslijepodne održan krizni sastanak. Šibensko-kninski župan Goran Pauk proglasio je stanje velike nesreće za područje županije. Na sastanku je bio i ministar obrane Damir Krstičević.
Od početka ovogodišnje protupožarne sezone (1. lipnja) zračne snage 93. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a sudjelovale su u gašenju 150 požara (57 u Šibensko-kninskoj, 48 u Splitsko-dalmatinskoj, 34 u Zadarskoj, devet u Dubrovačko-neretvanskoj te po jedan u Ličko-senjskoj i Istarskoj županiji).
Zračne snage PP NOS OS RH su u dosadašnjem dijelu protupožarne sezone ostvarile oko 1230 sati naleta, pri čemu je izbačeno više od 38 700 tona vode te je prevezeno 211 vatrogasca i vojnika i 25 tona vatrogasne opreme i vode do požarišta, navodi MORH.