(FOTO) Profesorica Blaženka Tkalčević za Narod.hr: ‘Želim da moje poduzeće bude promotor Banije koristeći OPG-e i njihove proizvode za razvijanje turističkih sadržaja’

Profesorica povijesti, Blaženka Tkalčević, pokrenula je u Glini novu tvrtku Putevima prošlosti Banije kojom se povećava turistička ponuda kontinentalnog turizma. Odlučili smo s njom porazgovarati o pokretanju ovog posla u zahtjevnom vremenu koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Gospođo Tkalčević zašto Banija, a ne Banovina?

Blaženka Tkalčević: Za naziv mog poduzeća odabrala sam staro ime Banija, jer je to povijesni naziv za moj kraj, kao što su nazivi za druge krajeve Dalmacija, Slavonija itd. Kao povjesničar znam da su osvajači mijenjali nazive autohtonih imena, npr: Agram za Zagreb, Zara za Zadar i Fiume za Rijeku. Obranom tradicionalnih naziva branimo i naše povijesno pravo na taj kraj. Upotrebom imena Banovina, koje se još uvijek nije ukorijenilo u srcima autohtonih Hrvata, prikazuje nas kao osvajače tuđe teritorije, a ne povratnike na stara ognjišta. Banovina je naziv za opis političke teritorije kojom upravlja kraljevski namjesnik ban; kao što kraljevinom vlada kralj, a kneževinom – knez.

Narod.hr: Što Vas je potaknulo da pokrenete ovo poduzeće?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Blaženka Tkalčević: Bilo je puno razloga i jedan povod za ovu firmu. Naš kraj je jako lijep, čista priroda, bogata prošlost još od prapovijesti, prekrasna kulturna baština običaja i tradicije te izvanredna gastronomija. Sve sam to prepoznala u ovom samozatajnom kraju koji nažalost nestaje sve više svakog dana. Velika ljubav prema mome rodnom kraju vratila me je nakon 19 godina izbivanja po svijetu. U tom vremenu sam skupljala ideje i inspirirala se iz velikih i malih europskih turističkih priča.

Rat i poraće su uništili industriju, raselili narod te zapostavili infrastrukturu. Postali smo ruralno područje u kojem većina stanovništva živi od mirovina ili socijalne pomoći. U svakom zlu ima i nešto dobroga, tako da je ova priroda ostala gotovo netaknuta i zaštićena od zagađenja. U toj prirodi žive i rade brojna obiteljska poljoprivredna gospodarstva, a neki su razvili i turističke kapacitete.

Zajedno s mojom sestrom blizankom Slađanom Majstorović, često smo maštale da pomognemo našem rodnom kraju. Vidjeli smo neke pozitivne pomake u ruralnom turizmu u našoj Domovini, ali nismo znale kako krenuti u taj pothvat. I dok smo još maštale kako pomoći sebi i ljudima oko nas, Božja providnost nam je poslala gospođu Slavicu Crnković koja je netom prije osnovala Udrugu žena poduzetnica Banovine te nas pozvala na motivacijsku radionicu gdje smo se upoznale s projektom Ženska perspektiva, koji je financirala Coca Cola fondacija, a koju su održali mr. sc. Tomislav Lneniček i mr. sc. Dragica Karajić iz Perspektive – Udruge za razvoj poduzetništva iz Lipika. Cilj im je bio potaknuti razvoj žena poduzetnica u poljoprivrednoj proizvodnji, agroturizmu, izradi rukotvorina i suvenira u sedam najnerazvijenijih županija naše Domovine. Shvatile smo da nam se pruža prilika da san pretvorimo u stvarnost. Godinu dana smo uspješno pohađale radionice i studijska putovanja uz šezdesetak drugih žena-poduzetnica te uz pomoć i podršku predavača i profesora nakon toga sam otvorila firmu Putevima prošlosti Banije u jesen 2019. godine. Na kraju edukacije dobile smo nagradu za ideju Festival zastava između svih sudionica iz Sisačko-moslavačke županije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Narod.hr: Kažite nam nešto o sebi.

Blaženka Tkalčević: Ja sam diplomirana profesorica povijesti. Rođena sam u Glini prije 47 godina od oca Hrvata (poginulog branitelja) i majke Makedonke. Ljubav prema povijesti i Domovini sam stekla od pokojnog oca što mi je pomoglo u odabiru obrazovanja. Fakultet povijesti sam završila u Makedoniji, gdje sam živjela 17 godina, plus dvije godine u Velikoj Britaniji.

Nakon povratka u Hrvatsku udala sam se za supruga Zlatka iz Zagreba i Bog nam je darovao troje anđela, Mateja (11), Denu Katarinu (10) i Lauru (8). U 2016. godini kupili smo kuću u Glini i preselili smo se ovdje, jer smo ovdje vidjeli potencijal za miran i skladan obiteljski život, gdje se i mala djeca slobodno mogu šetati bez problema velikih gradova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje sam se uključila u crkveni zbor naše župne crkve Sv. Ivana Nepomuka, članica sam HAKUD-a Glinska Tamburica. Također sam postala članica Marijine legije Gospa Lurdska Glina, kojoj sam trenutno predsjednica te voditeljica dječje skupine Nazaretska grupa.

Unatoč mome zvanju nisam mogla naći posao u obrazovanju pa sam se okrenula ljubavi prema svojoj Baniji. Kada drugim ljudima govorim o svome kraju, kada prenosim svoje znanje i ljubav prema mojoj domovini Hrvatskoj, tad se najbolje osjećam.

Narod.hr: Koji su Vaši planovi i projekti?

Blaženka Tkalčević: Formirala sam firmu pomoću sredstava HZZ-a s ciljem razvoja turizma u našem kraju budući da u našem gradu Glini ne postoji Turistička zajednica niti turistička agencija. Želim da moje poduzeće bude promotor moga kraja koristeći OPG-e i njihove proizvode za razvijanje turističkih sadržaja, jer bih ih reklamirala kod svih čimbenika (turoperatora, turističkih agencija, hotela) u svrhu kako turističkog tako i cjelokupnog razvoja naše zajednice. Osnovni problem kod turističkog razvoja, ovako nerazvijenog grada, leži u činjenici da su turističke agencije i prijevoznici nezainteresirani za naš grad. I tad mi tu nastupamo. Cilj mog poduzeća je dovođenje turista i izletnika iz svijeta i Hrvatske da bi ih upoznala s bogatstvom naše povijesti, kulture i gastronomije. Želja mi je da Glina postane novi centar turizma u kontinentalnoj Hrvatskoj jer imamo sve što bi bilo zanimljivo modernom turistu XXI. stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U razdoblju od osnivanja do danas poduzeće se fokusiralo na analizu postojeće situacije i prilagodbu novim uvjetima rada. Radili smo na umrežavanju s OPG-ima i drugim zainteresiranima za turizam te na osnovu toga izgradnju funkcionalnih turističkih tura. I divno je vidjeti kako u tim suradnjama žene su one koje daju najviše za suradnju i razvoj. Ima nade.

Za ovu turističku sezonu razvila sam nekoliko tura i prve rezervirane grupe koje su nažalost morale biti odgođene. Naše ture su etno-gastro tura, templarska tura i tura Domovinskog rata. Nakon popuštanja karantene uspjele smo privući prve posjetitelje budući da u mom gradu Glini nije bila niti jedna zaražena osoba od COVID-19.

Narod.hr: Može li turizam u Glini opstati unatoč koroni?

Blaženka Tkalčević: Naravno da može. U XXI. st. informatičke tehnologije nude spas i u glinskom turizmu. Period karantene sam iskoristila da zajedno sa suprugom Zlatkom osmislimo plan da uz pomoć interneta upravljamo turama i posjetiteljima bez nepotrebnog socijalnog kontakta. Projekt smo prijavili na natječaj koji organizira UNWTO. U korona krizi sam našla podršku u Županiji, kroz SIMORA-u i u Kulturnoj razvojnoj agenciji Grada Gline na čelu s gospođicom Lanom Štajcar.

Nadam se da će korona što prije ostati iza nas kako bi svi gosti mogli doživjeti banijsku gostoljubivost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.