Zbog snažnih udara bure i valova koji su na Jadranu mjestimice dosezali i pet metara, u ponedjeljak poslijepodne otkazano je više trajektnih i katamaranskih linija na splitskome plovnom području, temperatura u Dalmaciji spustila se za desetak stupnjeva, a na Biokovu su izmjerena 3,3 Celzijeva stupnja.
“Otkazane su trajektne linije Sumartin-Makarska i Sućuraj-Drvenik”, rekla je za Hinu voditeljice agencije Jadrolinije u Splitu Jelena Ivulić. Po njezinim riječima, poslijepodne su otkazane i sve katamaranske linije koje Split povezuju s otocima.
Snažni vjetar i jaka kiša u Splitu su poslijepodne izazvali prometne gužve i zastoje, a na više mjesta bilo je prevrnutih kontejnera te odlomljenih grana. Splitska je policija izvijestila kako je zbog jakog vjetra za prvu skupinu vozila zatvorena cesta Solin-Klis.
Nevrijeme s jakim vjetrom i kišom zahvatilo je poslijepodne i Makarsko primorje. Bura puše do 100 kilometara na sat pa je u prekidu trajektni promet Sumartin-Makarska, vjetar otežava cestovni promet na prijevoju Dupcima kod Brela, a zbog mokrih kolnika i mogućih bočnih udara vjetra, vozačima se preporučuje opreznija vožnja.
Temperatura zraka u Makarskoj od jutrošnjih 25 spustila se poslijepodne na 14 Celzijevih stupnjeva, doznaje se u Gradskom centru Osejavi u Makarskoj, a na najvišemu biokovskom vrhu Sv. Juri, prema informaciji dežurnog tehničara, temperatura se spustila na 3,3 Celzijeva stupnja, što nije uobičajeno za ovo doba godine.
Zrakoplovi zbog jake bure nisu slijetali u splitsku zračnu luku, kružili na većim visinama
Zbog jake bure i vjetra na splitskom području, u ponedjeljak poslijepodne više zrakoplova nije sletjelo u zračnu luku te su neko vrijeme nadlijetali šire splitsko područje i usmjeravali se na druge zračne luke, doznaje se od pomoćnika direktora splitske zračne luke Pere Bilasa.
“Jaka je bura stvorila teškoće za slijetanje zrakoplova u našu zračnu luku te su zrakoplovi iz Zagreba, Pariza, Londona, Frankfurta, Stuttgarta, Berlina i Praga odlučili biti u holdingu, što to znači da su na većim visinama nadlijetali šire područje čekajući da se vrijeme poboljša kako bi mogli sletjeti u splitsku zračnu luku”, rekao je Bilas za Hinu Dodao je da su se za vrijeme holdinga neki od tih zrakoplova odlučili za “alternativna slijetanja u zračne luke u Zadru, Dubrovniku i Zagrebu”.
Po njegovim riječima, udari bure bili su i do 35 čvorova, a u kasnije poslijepodne stanje se počelo smirivati te su zrakoplovi iz Milana, Hamburga i Beograda sletjeli u splitsku zračnu luku.
Bilas je rekao kako nije bilo teškoća pri polijetanju zrakoplova iz splitske zračne luke jer je ono manje zahtjevno od slijetanja.