Zašto Frka-Petešić ne stane iza odluke o izbacivanju nekih liječnika iz Vladinog savjeta?

Zagreb, 08.12.2020. - Zvonimir Frka-Petešić obratio se novinarima pojašnjavajući situaciju u Znanstvenom savjetu Vlade Republike Hrvatske. Na fotografiji Zvonimir Frka-Petešić. foto HINA/ Edvard ŠUŠAK/ es

Nakon informacije da je iz Vladina Znanstvenog savjeta izbačeno petero znanstvenika – Andreja Ambriović Ristov, Nenad Ban, Petra Klepac, Branko Kolarić i Igor Rudan, Vlada je poslala priopćenje u kojem demantira takve navode. Cijela situacija izazvala je brojne reakcije javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predstojnik premijerova ureda Zvonimir Frka-Petešić u Banskim dvorima daje izjavu oko suradnje sa znanstvenicima. Budući da je tema od sinoć izazvala interes oko kontradiktornih informacija koje su objavljene.

> Plenković iz Znanstvenog savjeta izbacio petoricu potpisnika apela

> Tko su članovi Plenkovićevog Znanstvenog savjeta za koronavirus?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kad nas je na proljeće pogodila pandemija, predložio sam osnivanje Znanstvenog savjeta te da je bitno da okupimo znanstvenike koji bi svojim znanjem pomogli Vladi oko koronavirusa. Zbog toga je bitno da taj savjet bude interdisciplinaran”, kazao je Frka Petešić.

“Odluke će donositi Vlada, a oni neće snositi odgovornost”, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Tada smo ih zamolili da se angažiraju medijski i u ovih devet mjeseci neki su bili eksponiraniji ali svi su dali svoj doprinos. U protekla dva mjeseca je došlo do žustrih rasprava. Ovdje se svima omogućuje da svatko ima pravo reći svoje mišljenje no umjesto plodne rasprave, neslaganja su dovela do prozivanja što nije olakšalo rad. To je za mene bilo razočaravajuće”, dodao je. “Došlo je do otvorenog zahtjeva dijela Savjeta da se neki članovi izbace, ali smo to odbacili”, kazao je.

“Što se tiče Savjeta o mjerama, stav je bio nejedinstven. Jedni su smatrali da su mjere dostatne i da je važna osobna odgovornost, drugi su smatrali da su potrebne strože mjere”, dodao je.

“Kada su mjere postrožene oni koji su to zagovarali nisu toliko bili eksponirani u medijima, ali to je drugo pitanje. Drugi dio članova je smatrao da je to pretjerano. Nakon toga na zahtjev jednog dijela članova sam u subotu održao video konferenciju mada nisam bio zadovoljan zbog nekorektnosti prema drugim članovima. Tri sata je trajao sastanak kako bi čuo njihove stavove”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Iznesen je zahtjev da se isključe pojedini članovi savjeta što sam odbio”, kazao je. “Znam i da premijer na to ne bi pristao”, dodao je. Kazao je da ih je zamolio da pošalju svoje prijedloge. “Već je u to vrijeme bila pokrenuta neka inicijativa, apel 26 znanstvenika”, kazao je Frka Petešić dodajući da je bio zatečen u nedjelju ujutro.

“To nije bio apel građanima, osjećao sam se jako izigran, kao da je tu neka neiskrenost u našem razgovoru, mislim da je to nekorektno, to je narušilo naše povjerenje”, rekao je. Rekao sam premijeru da se osjećam izigranim i da ovakva suradnja nema smisla ako nema međusobnog povjerenja i ja sam njih nazvao, nisam se uspio čuti s trojicom od njih, poslao sam SMS poruke, ali nisam dobio povratni poziv. S ostalima sam razgovarao i izrazio svoje razočaranje”, kazao je. “Premijer ih nije razriješio, ali da je daljnja suradnja otežana u ovim uvjetima je. Žao mi je zbog ovoga, možda nisam bio sasvim jasan u razgovoru s njima”, dodao je.

“Stalo nam je da imamo i dalje suradnju sa strukom”, dodao je.

“Što se tiče apela to je jedan mišung ideja i prijedloga, neka su na mjestu. Neki su upućeni znanstvenicima. Stožer ima redovite presice, premijer svakog tjedna govori o koroni. Informacija ne fali. Da je potrebno ustrojiti registar zaraženih je prijedlog na mjestu. Dobro je da se svi ti podaci grupiraju, iako su oni dostupni”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zalažemo se za uvođenje semafora. Regionalizaciju imamo kod županijskih stožera, a što se tiče semafora, mislim da ako imaju konkretan prijedlog da ga izrade. Za sada to još nemamo”, rekao je Frka-Petešić. “To nije bio apel hrvatskoj javnosti, to je zapravo bio neskrivena prozivka Vladi i osobno smatram da je to nekolegijalno”, rekao je prenosi Večernji list.

Na pitanje novinara je li se sada posuo pepelom, Frka-Petešić je rekao: “Ja sam rekao da sam sudjelovao u ovom nesporazumu, te da smatram da to nije bilo konkretno, ali trebamo pronaći način da pređemo preko toga”, kazao je.

“Jedno je zahvaliti na suradnji, a drugo je zahvaliti se na suradnji”, dodao je. Rekao je da su poticali znanstvenike da istupaju u medijima. “Jedno je da kao član istupate, a ne da prozivate Vladu”, dodao je.

“Novi sastanak znanstvenog Savjeta nije dogovoren. Javit ću im se svima. Vidjet ću što će biti nakon razgovora sa svima. Informacija me jučer zatekla”, dodao je.

Podsjetimo, glasnogovornik Vlade RH Marko Milić odbacio je u ponedjeljak navečer tvrdnje da je premijer donio odluku o izbacivanju članova vladinog Znanstvenog savjeta koji su potpisali apel zabrinuti širenjem epidemije.

“Slijedom pojave netočne informacije da je predsjednik Vlade donio odluku o izbacivanju petorice članova Vladinog Znanstvenog savjeta, držimo nekorektnim da se objavljuju takvi navodi i članci bez prethodne provjere njihove točnosti. Predsjednik Vlade nije donio takvu odluku. Zahvaljujemo onim članovima Znanstvenog savjeta koji su ovu netočnu informaciju prenijeli medijima. To je sigurno bio ,’epidemiološki’, a ne politički potez”, naveo je glasnogovornik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.