Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma, barem je jedan dan u godini kada bi trebao postojati konsenzus oko toga kako ga obilježiti. Krvavi trag u hrvatskoj povijesti 20. stoljeća ostavili su svi navedeni režimi. No, onaj posljednji u službenom nazivu ovog spomendana često se ignorira iako je Hrvatska 45 godina bila pod komunističkom čizmom. Protokolarno u mnogim gradovima ovaj dan obilježen polaganjem vijenaca od strane lokalne vlasti i spomena i na žrtve komunizma koje se inače sustavno ignoriraju, no Zagrebu je gradonačelnik Tomislav Tomašević ovaj spomendan odlučio ignorirati. Isto je napravio i predsjednik RH Zoran Milanović.
Svoju ideološku pristranost Tomašević je još jednom pokazao i u srijedu kada službeno kao gradonačelnik svih Zagrepčana, barem bi to trebao biti, potpuno ignorirao Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima – nacizma, fašizma i komunizma.
Za srijedu na službenim stranicama Grada niti na društvenim mrežama, Tomašević nije imao najavljene nikakve službene dužnosti.
>Mišetić podsjeća na izvješće iz 1986.: Jugoslavija ima više političkih zatvorenika nego Čehoslovačka, Mađarska i Poljska zajedno
Dan prije Tomašević je bio u Varaždinu na Špancirfestu gdje je snimljen kako uživa na koncertu.
Na istoj je lokaciji kao i Tomašević, ali u srijedu 23. kolovoza, bio i predsjednik RH Zoran Milanović.
Iako je na Špancirfest išao službeno, komotno je prije toga položiti vijenac na Mirogoju ili se barem oglasiti oko ovog spomendana na službenim stranicama ili društvenim mrežama.
Plenković se poklonio i progoniteljima i žrtvama
S druge strane, HDZ-ovi članovi Vlade pohitali su na tri lokacije. Na Macelj su poslali tek državnog tajnika, ministar Butković i predsjednik Sabora Gordan Jandroković položili su vijence na otocima Goli i Sveti Grgur na mjestima komunističkih logora, a premijer je s više ministara bio na Mirogoju gdje je zapalio je svijeće kod spomenika “Glas hrvatske žrtve – Zid boli”, na Grobnici narodnih heroja u kojem je pokopan i Jakov Blažević, čovjek koji je bio tužitelj u montiranom procesu protiv kardinala Stepinca.
Plenković je svijeću zapalio i na grobu Brune Bušića kojeg je ubila jugoslavenska tajna služba u Parizu, a svijeću je zapalio i kod Spomen-obilježja hrvatskim žrtvama Bleiburga i križnih putova te na grobu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana.
Uz predsjednika Vlade bili su potpredsjednici Tomo Medved i Davor Božinović te ministri Gordan Grlić Radman, Ivan Malenica i Nina Obuljen Koržinek.
Potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga iz SDSS-a očito ne obilježava ovaj europski spomendan.
Tekst se nastavlja ispod oglasa