Mišetić podsjeća na izvješće iz 1986.: Jugoslavija ima više političkih zatvorenika nego Čehoslovačka, Mađarska i Poljska zajedno

jugoslavija
Foto: snimka zaslona, thinstock, Montaža: Narod.hr

Odvjetnik Luka Mišetić podsjetio je na izvješće Human Rights Watcha (tada Helsinki Watch) iz 1986. u kojem Jugoslaviju opisuju kao jednu od najrepresivnijih komunističkih zemalja u Europi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jugoslavija – zemlja ‘suptilne i vrlo učinkovite represije’

U tekstu iz izvješća međunarodne organizacije Human Rights Watch (nekoć Helsinki Watch) iz 1986. koji je objavio, piše kako izvješće pripada nizu izvješća pod naslovom “Kršenja Helsinškog sporazuma” koje je Helsinki Watch pripremio za Helsinšku revizijsku konferenciju u Beču.

>23. kolovoza 1939. Pakt Hitler-Staljin – Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima

“Izvješća u ovoj seriji bave se kršenjima ljudskih prava u nizu helsinških zemalja u kojima su takva kršenja posebno teška: Bugarska, Čehoslovačka, Istočna Njemačka, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Turska, SSSR i Jugoslavija. Postoje i druge zemlje, naravno uključujući one u kojima je usklađenost ljudskih prava s Helsinškim sporazumom nedostatna u nekim aspektima, a mi smo također dokumentirali neke od tih problema u zasebnim izvješćima. Ali izvješća u seriji ‘Kršenja’ bave se onim što smatramo najrepresivnijim među zemljama potpisnicama Helsinkija”, stoji u tekstu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Galeković o knjizi ‘Verbalni i ini delikti u Titovom režimu’: Opisano 200 procesa zbog viceva, propovijedi, zastave, homoseksualnosti…

Human Rights Watch osvrće se na Jugoslaviju. Pišu kako stalna uhićenja i suđenja učvršćuju “mišljenje da je Jugoslavija, prema riječima jednog vodećeg intelektualca, zemlja ‘suptilne i vrlo učinkovite represije'”.

>Titova Jugoslavija – kako su verbalni delikt i kultura bili u službi stvaranja „zarobljenog čovjeka“ ?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Navode kako je u Jugoslaviji između 1.100 i 1.300 zatvorenika zatvoreno zbog raznih političkih prijestupa, a najčešće se radi o “verbalnim deliktima” više političkih zatvorenika nego što ih ima u Čehoslovačkoj, Mađarskoj i Poljskoj zajedno.

Sprječavanje neistomišljenika

Dalje opisuju za što se sve se kažnjava ljude u Jugoslaviji.

>Hitrec: Komunistička je Jugoslavija nastala na zločinu, na genocidu, a tako je i krepala

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Oni koji se ogluše o propisani poredak u Jugoslaviji podvrgnuti su i drugim kaznama osim zatvora, uključujući gubitak članstva u Partiji, gubitak zaposlenja, uskraćivanje dopuštenja za predavanje i objavljivanje, te odbijanje dopuštenja za putovanje u inozemstvo. Zatvorske kazne često su praćene daljnjim uznemiravanjem, uskraćivanjem zaposlenja i putovnica te uskraćivanjem visokog obrazovanja djeci bivših zatvorenika. Nakon nekih zatvorskih kazni slijedi razdoblje zabrane javnih izjava, mjera koja ima za cilj spriječiti neistomišljenike da se vrate aktivnom političkom životu”, stoji u tekstu HRW-a.

>Zbogom post-jugoslavenstvu: Jugoslavija je bila najneuspješnija europska država u 20. stoljeću

Kada je Mišetić ovo objavio prvi puta, 2019. napisao je da bi “ovo moglo iznenaditi neke, s obzirom na trenutnu kampanju za zataškavanje povijesti…”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.