Glavašević pokušava odvratiti pozornost od otkrića o inozemnom financiranju Možemo

bojan glavašević
Foto: Snimka zaslona

Bojan Glavašević u srijedu se u Hrvatskom saboru obrušio na dio udruga civilnoga društva, poput “U ime obitelji”, “Vigilare” i “Ordo iuris”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijeđajući i iznoseći neistine o financiranju ovih udruga, Glavašević je pokušao odvratiti pozornost od koruptivnog financiranja parapolitičkih udruga i profesionalnih aktivista s kojima je povezana ekstremno lijeva skupina Možemo, a s kojom je on usko povezan u Saboru.

Glavašević je kao nezavisni kandidat zajedno s Tomislavom Tomaševićem, Radom Borić i Vilimom Matulom član kluba zastupnika Zeleno-lijevog bloka, kojim predsjeda Sandra Benčić, jedna od vodećih osoba Možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

“Možemo! loše prikriva trag novca od 823 milijuna kuna”

Glavaševićevo današnje obrušavanje dolazi nakon što je saborski zastupnik Stipo Mlinarić podnio prijavu Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske, neposredno prije lokalnih izbora, protiv stranaka Zagreb je naš i Možemo kao i protiv kandidata za gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića, o čemu smo pisali. Učinio je to zbog postojanja sumnje da su počinili prekršaje nedopuštenog financiranja političkih stranaka i kandidata. Zastupnik Mlinarić je istaknuo da se stranka Možemo financira nelegalno preko njemačke stranke Zelenih preko instituta koji su otvorili u Hrvatskoj što je protuzakonito i protivno Ustavu Republike Hrvatske. Ugledni odvjetnik Željko Olujić je ocijenio da se radi o ozbiljnom prekršaju i naznaci osnovane sumnje u izvršenje kaznenog djela.
Podsjetimo, na konferenciji za medije od 27. svibnja, Domovinski pokret iznio je pojedinačne podatke o financiranju udruga pod vodstvom osoba koje su sada dio stranke Možemo i tima Tomislava Tomaševića te su izašli s ukupnom brojkom od 823 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Zašto je problematično financiranje stranaka iz inozemstva i što kaže Zakon?

>DP: Udruge osoba koje su sada dio Možemo primile su više od 823 milijuna kuna

>Grmoja: Plenković je zapravo autor platforme Možemo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Mitrikeski o Možemo: ‘Strani elementi kroz civilno društvo profiliraju buduće političare’

U kaznenoj se prijavi navodi da je stranka Zagreb je naš! od ožujka 2017., a Možemo! od ožujka 2019. do svibnja 2021. kao političke stranke, u svrhu potpore i promicanja političkog djelovanja, financijska sredstva za financiranje redovitih godišnjih političkih aktivnosti političke stranke i financiranja izborne promidžbe za izbor članova Gradske skupštine Grada Zagreba, stekli od strane pravne osobe Heinrich-Böll-Stiftung e. V. iz Savezne Republike Njemačke preko udruge Institut za političku ekologiju. Mario Radić, zamjenik predsjednika Domovinskog pokreta tada je upozorio na prikriveni trag novca od jedne stranke iz Savezne Republike Njemačke. „S jedne strane imamo stranku Zelenih koja osniva institut Heinrich-Böll-Stiftung. Taj institut uplaćuje novac u Institut za političku ekologiju, a to su sve instituti pod navodnim znacima, i iz tog instituta nastaju stranke Možemo! i Zagreb je naš!. Gospodin Tomašević je bio koordinator oba instituta. Imamo ovdje na početku trag novca od jedne stranke koja je stranka u Saveznoj Republici Njemačkoj i koja ima identične ciljeve kao i stranka u Republici Hrvatskoj, a to je Možemo! Ustavom Republike Hrvatske zabranjeno je financiranje stranih pravnih osoba i političkih stranaka. Ovo je čak loše prikriven trag novca”, kazao je Radić.

Glavaševićev pokušaj skretanja pozornosti s financiranja Možemo

Pozivajući se na izvještaj “Europskog parlamentarnog foruma za seksualna i reproduktivna prava” Glavašević je iznio neutemeljene tvrdnje o tome da su “fundamentalističke organizacije poput “U ime obitelji”, “Vigilare” i “Ordo iuris” u razdoblju od 2009. do 2018. primile preko 707 milijuna američkih dolara od privatnih financijera iz SAD-a, Ruske federacije i nekih europskih zemalja”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Glavašević se raduje Merčepovoj smrti, a prije par godina srdačno se rukovao s njim

> Reakcija ljevice na ljevičara koji govori istinu: Glavašević bi ‘strijeljao Milanovića’

> Paljba na Matića: Na kolegijima ste se sprdali na račun branitelja! – Matić se ne želi ispričati

U svjetlu navedene kaznene prijave i opravdane sumnje u protuzakonitost financiranja platforme Možemo istupio je Glavašević, bivši saborski zastupnik SDP-a, svojim neutemeljenim tvrdnjama. Civilne udruge koje je napao, nazvao je “društvenim štetočinama”, a Hod za život pokušajem “političke mobilizacije oko nekih izbora. Napao je i Citizen Go.

Zanimljivo, nakon iznesenih uvreda, Glavašević je podsjetio prisutne kako je i njegova obitelj ginula u obrani Hrvatske.

Prisjetimo se stoga kako se Bojan Glavašević, sin vukovarskog novinara Siniše Glavaševića, dok je bio pomoćnik ministra branitelja Freda Matića rugao poginulim hrvatskim braniteljima i izrugivao s Hrvatima iz Bosne i Hercegovine.

> Matićev izvještaj u EP: Želi pobačaj proglasiti ‘ljudskim pravom’, učiniti besplatnim, ukinuti priziv savjesti…

U HRT-ovoj emisiji Otvoreno 2016. prenesena je audio snimka iz emisije Velimira Bujanca s kolegija u Ministarstvu branitelja dok je Predrag Matić (danas europarlamentarac) još bio ministar. Matić je potvrdio da je snimka autentična te da se radilo o internom razgovoru s najbližim suradnicima.

U audio snimci čuje se da Predrag Matić priznaje kršenje zakona, naređuje opstrukciju ostvarivanja prava hrvatskih branitelja, minira stradalnike HVO-a, ruga se Hrvatima iz BiH. Bojan Glavašević na spomen ubijenih umire od smijeha, a Ivan Grujić “izmišlja” mrtve za masovne grobnice.
(U Busovači koju Glavašević i Matić tako s podsmijehom i ruganjem spominju, u Domovinskom ratu poginuo je 221 Hrvat od čega 34 civila, a ranjenih je bilo 290, nestalih troje.)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.