Razoran potres koji je 29. prosinca pogodio Petrinju, Sisak, Glinu i okolno područje mnoge je ljude ostavio bez domova. U pomoć najpotrebnijima uključili su se mnogi volonteri i svih hrvatskih krajeva.
Pogođenima potresom aktivno pomaže Hrvatski Caritas čiji volonteri neumorno prihvaćaju i razvrstavaju potrebnu pomoć te je raznose po mjestima i selima. (Za pomoć najpotrebnijima možete donirati Caritasu Sisačke biskupije na račun: HR1024070001100357106.)
> Caritasovi mladi volonteri velikoga srca: ‘Nemojte se sramiti tražiti pomoć’
> Sestra Ema iz Caritasa u Sisku: ‘Ostat ću tu i pomagati koliko god bude trebalo’
Usprkos tome, SDP-ov eurozastupnik Predrag Matić nedavno je bez ikakvih argumenata kritizirao Caritas rekavši za N1 da njemu i Crvenom križu „ne bi donirao ni lipe”.
“Nakon što emocije i entuzijazam ljudi splasnu, bojim se lešinara zbog kojih će obnova kuće od 100.000 kuna koštati milijune. Neki već maste brkove zbog toga kako će se obogatiti. Ne bih ni jedne lipe uložio u Crveni Križ ili Caritas, jer taj novac najvjerojatnije neće završiti gdje treba”, rekao je Matić.
Istovremeno, brojne osobe iz javnog političkog života pozivaju da se donacije za unesrećene daju Solidarnoj, zakladi kojom rukovode isti pojedinci, ali i političari, koji kroz brojne lijeve udruge godinama dobivaju novac iz državnog proračuna, a među kojima su mnogi poznati po LGBT aktivizmu, protivljenju referendumu o braku, agresivnoj kampanji za ratifikaciju Istanbulske konvencije itd.
> SDP-ov Matić koristi potres za napad na Crkvu: Ne bih ni lipe uložio u Caritas
> Caritas Sisačke biskupije osigurao više od četiri milijuna kuna za najpotrebitije
> Dr. Markić: Pomognimo stradalima u Sisku i Petrinji doniranjem Caritasa Sisačke biskupije
Da se donira za Solidarnu pozvala je Vesna Pusić.
“Ako želite pomoći žrtvama užasnog potresa u Hrvatskoj, ovo je pouzdana fondacija” – napisala je Pusić.
If you want to help the victims of the horrible earthquake in Croatia, this is a reliable foundation: Hitna donatorska akcija Zaklade SOLIDARNA i Fonda 5.5 – SOLIDARNO S PETRINJOM I SMŽ | Solidarna https://t.co/iUfLAtIu6J
— Vesna Pusić (@vpusic) December 29, 2020
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Poziv za doniranje Solidarnoj uputila je i Biljana Gaća, predsjednica Foruma mladih SDP-a i bivša saborska zastupnica te stranke.
“Ako želite pomoći, a nezgodno vam je organizirati prijevoz do pogođenih mjesta, Zaklada Solidarna je odlično i brzo reagirala kad je bio potres u Zagrebu, tako da su definitivno najbolji izbor za uplatu i sada! Budimo ljudi!” – poručila je.
Ako želite pomoći, a nezgodno vam je organizirati prijevoz do pogođenih mjesta, Zaklada Solidarna je odlično i brzo reagirala kad je bio potres u Zagrebu, tako da su definitivno najbolji izbor za uplatu i sada! Budimo ljudi! ❤️https://t.co/WVqKmkAEF3
— Biljana Gaća (@BiljanaGaca) December 29, 2020
Znanstvenik Ivan Đikić na svom profilu poručuje kako je već donirao za Solidarnu.
Just donated to Fund 5.5 of @SOLIDARNAhr for the Petrinja earthquake victims. With admiration to 5 ?? friends from Amsterdam https://t.co/8nnbk1RLe4 ?who set up this fund as Zagreb Earthquake Relief, which collected 173K euro for the most needed. ??❤️https://t.co/eJHjBCzFay
— Ivan Đikić (@iDikic2) December 30, 2020
Novinar Drago Pilsel također se pridružio pozivu.
“Zaklada SOLIDARNA vas poziva da pomognete Baniji, riječima Rade Šerbedžije. Odazovite se:” – poručuje te donosi video u kojem glumac Šerbedžija poziva na donacije Solidarnoj.
Zaklada SOLIDARNA vas poziva da pomognete Baniji, riječima Rade Šerbedžije. Odazovite se:https://t.co/yxUUov2cj2
— Drago Pilsel (@dragopilsel) January 4, 2021
U pozive da se donira Solidarnoj uključila se i Europska konfederacija za pomoć i razvoj koja predstavlja 2600 nevladinih organizacija u EU te Srećko Horvat, filozof i radikalni lijevi aktivist.
Communities in #Petrinja and the surrounding area are coping with the devastating effects of the recent #earthquake. @SOLIDARNAhr Foundation is providing on the ground support to reach those most who need it most.
?Learn how you can show your support⤵️https://t.co/v93E2PQs9F
— CONCORD (@CONCORD_Europe) January 5, 2021
What’s left of a house in #MajskePoljane after the disastrous earthquake? A dog guarding his house that no longer exists (via @ivdragicevic)
If you want to help consider donating to @SOLIDARNAhr or @crvenikriz_hr pic.twitter.com/eWc6dKZSYS
— Srećko Horvat (@HorvatSrecko) December 30, 2020
Pozivu se pridružio i Bojan Glavašević, bivši SDP-ovac, a danas član platforme Možemo.
Donations possible via PayPal at https://t.co/Q65ExjU0Ao
Update in English coming today.
— Zaklada SOLIDARNA (@SOLIDARNAhr) December 30, 2020
Erste banka također reklamira Solidarnu
Erste banka, o kojoj smo svojevremeno pisali reagirajući na njezin LGBT aktivizam, također se uključila u pozive da se donira Solidarnoj. Solidarna ima račun kod Erste banke i preko njezine aplikacije KeksPay prikuplja se novac.
“Donacije putem KEKSPay Appa od Erste & Steiermärkische banke d.d. (bez naknade) moguće su od bilo gdje iz svijeta nakon instaliranja aplikacije na vaš mobilni telefon, klikom na ovaj QR kod (ako ste na mobitelu) ili skeniranjem koda (ako ovo čitate na računalu)” – navodi se na stranicama Solidarne.
U nastavku smo izdvojili neke informacije o zakladi Solidarna.
> Erste banka promovira gay povorku – naišli na negodovanje klijenata
> Urša Raukar, Teršelić, Bosanac, Benčić, Matula – nova zaklada stare ekipe na istom zadatku
> Berlin: GONG, Solidarna i Zakošek – o ‘desnom ekstremizmu’ u Hrvatskoj
Što je zaklada Solidarna?
Zaklada Solidarna prvi put je predstavljena 10. prosinca 2016. u Zagrebu povodom Dana ljudskih prava. Prva predsjednica Zakladne uprave Urša Raukar kazala je da iza “Solidarne” stoji zajednički san o pravednijem svijetu te da njome žele potaknuti i omogućiti svima da doniraju svoje znanje, vrijeme, dobru volju i novac da zajednički stvaraju bolje društvo.
U zakladi Solidarna okupili su se uglavnom pojedinci okupljeni oko inicijative Kulturnjaci 2016.
„Osnivači Zaklade posebno su zabrinuti oko političkih i društvenih trendova u smjeru porasta antiliberalizma, nacionalizma, ksenofobije i autoritarizma u Hrvatskoj i dvjema regijama kojima pripada, središnjoj Europi i Balkanu, ali i šire. (…) Početnu fazu razvoja Zaklade Solidarna financijski je podržao program EEA and Norway Grants u suradnji s Nacionalnom zakladom za razvoj civilnoga društva u okviru projekta “Filantropija za ljudska prava“ kojeg provodi nekoliko njezinih osnivačkih organizacija – GONG, Centar za mirovne studije (CMS) i Documenta, pod mentorstvom rumunjske Zaklade za razvoj civilnog društva” – naveli su tada na svojoj mrežnoj stranici.
Trenutna upraviteljica Zaklade je Marina Škrabalo, javnosti od prije poznata kao članica GONG-a, aktivno angažirana protiv referenduma o braku kao i kasnije – za ratifikaciju Istanbulske konvencije.
Malo detaljniji životopis Marine Škrabalo nalazi se na stranici IPF (International policy fellowships) iz Budimpešte. U svojoj biografiji napisala je da ima kvalifikacije „za jačanje građanskih prava i izgradnji mira u post-jugoslavenskoj regiji.
Godine 2002. dobiva nagradu Sorosevog Otvorenog društva iz Budimpešte (International Policy Fellowship, Open Society Institute Budapest – 2002).
Osnivači zaklade Solidarna
Među individualnim osnivačima zaklade Solidarna nalazi se čelnik političke stranke Možemo, Tomislav Tomašević, kao i mnogo trenutnih članova iste političke platforme poput, primjerice, Sandre Benčić, profesor na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu Nenad Zakošek, Marina Škrabalo, bivša čelnica udruge Babe Sanja Sarnavka, ravnateljica Documente Vesna Teršelič, Berto Šalaj i mnogi drugi.
Berto Šalaj u medijima je dosad često nastupao predstavljen kao neovisni stručnjak, komentirajući aktualne političke događaje.
Bio je član Vijeća GONG-a, a također je bio politički angažiran u stranci Hrvatski laburisti, gdje je, kao predsjednik Savjeta stranke (imenovan 2014.), na 1. konvenciji predstavljao Deklaraciju Hrvatskih laburista o Europskoj uniji. Hrvatski laburisti bili su dio koalicije Hrvatska raste, predvođene SDP-om.
> Tko je Marina Škrabalo – prosvjednica s Trga sv. Marka i građanska aktivistica?
Popis svih individualnih osnivača Zaklade Solidarna donosimo u nastavku: Dražen Lalić, Tomislav Tomašević, Vedran Horvat, Vesna Teršelič, Ivan Zidarević, Viktor Vučetić, Teodor Celakoski, Tomislav Domes, Bernard Ivčić, Tin Gazivoda, Mladen Majetić, Igor Roginek, Ivana Zanze, Nadežda Čačinović, Urša Raukar, Vili Matula, Nicole Kwiatkowski, Vanja Škorić, Berto Šalaj, Teodor Petričević, Petra Rodik, Gordan Bosanac, Sandra Benčić, Ivan Novosel, Suzana Kunac, Nataša Škrbić, Nenad Zakošek, Ivan Blažević, Martina Horvat, Sanja Sarnavka, Dražen Hoffmann, Goran Jeras, Nives Miošić-Lisjak, Sara Lalić, Marina Škrabalo, Tea Škokić, Blaženka Sečkar, Vesna Mihoković Puhovski, Nenad Puhovski, Zoran Grozdanov, Ilinka Serdarević, Silvia Žufić Dujmović, Sunčica Damjanović, Nataša Vajagić, Fani Bugarin Šoljan, Sniježana Matejčić, Jelena Berković i Mirjana Matešić.
Zakladnici: Centar za građanske inicijative Poreč, Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP), Centar za mirovne studije (CMS), Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Documenta-Centar za suočavanje s prošlošću i udruga Terra.
> Nakon Plenkovića i Berto Šalaj ‘protumačio’ propovijed kardinala Bozanića
> Tko je Marina Škrabalo – prosvjednica s Trga sv. Marka i građanska aktivistica?
Trenutni članovi Zakladne uprave Solidarne su Marina Škrabalo, upraviteljica Solidarne, Ivan Blažević, tajnik Zaklade, Sanja Sarnavka, Mirjana Matešić te Vanja Škorić.
Zakladu Solidarna financirala je i norveška vlada.
U veljači 2017. zaklada Solidarna i zaklada Heinrich Böll i Institut za političku ekologiju organizirali su u Berlinu „raspravu“ “Solidarnost protiv desnog ekstremizma u akciji: aktivistička i filantropska inovacija iz Hrvatske”.
Zaklada Heinrich Böll Stiftung bliska je s njemačkom strankom Zelenih, a svojim je aktivnostima poznata po tome što najčešće zajedno s multimilijarderom Georgom Sorosem, američkom, britanskom i drugim vladama te zakladama, podržava i financira brojne nevladine udruge u Hrvatskoj, Srbiji, BiH, Makedoniji i drugim istočnoeuropskim državama.
Zakladu Solidarna čine mnogi pojedinci koji godinama kroz mrežu udruga dobivaju novac iz državnog proračuna, a propagiraju lijeve ideje. U velikom dijelu riječ je o kadrovima kompromitiranim iz vremena bivšeg jugoslavenskog komunističkog sustava koji preko Savjeta za razvoj civilnog društva (kojeg imenuje Vlada RH) lobiraju za dodjelu sredstava lobiraju za dodjelu sredstava te namještaju sami sebi izborna pravila, na što je upozorila udruga U ime obitelji.
Solidarna je s inicijativom Jelene Veljače svojevremeno osnovala je fond “Spasi me” na čije je prikupljanje donacija uz pjevačicu Severinu došao i premijer Andrej Plenković. Tada je prikupljeno tek nešto više od 160.000 kuna.
Tekst se nastavlja ispod oglasa