Nezavisni zastupnik u zagrebačkoj Gradskoj skupštini Trpimir Goluža upozorio je na nastojanja političkog projekta Možemo da odgovarajućom literaturom osnaži svoj ideološki profil.
Goluža je objavom na Facebooku skrenuo pozornost na knjigu “Odrast – pojmovnik za novu eru”, koja je objavljena još 2016. godine, ali njezina aktualnost nije nestala. Štoviše, knjiga očito predstavlja svojevrsni manifest skupina koje se okupljaju u okviru alternativnih pokreta i svojim političkim radikalizmom i isključivošću pokušavaju preuzeti vlast.
Nedovršeno agresivno profiliranje
Riječ je o pokretima poput Možemo, koje se mogu opisati kao “postliberalne”, čak i “postdemokratske”, ali njihov ideološki profil nije zaokružen. To profiliranje svodi se na pokušaje poput spomenute knjige, ali ponekad se stječe dojam da namjerno ostaje nedovršeno.
>Kako Tomaševićeva udruga uz potporu Sorosevog Otvorenog društva godinama organizira program političkog obrazovanja?
Knjigu “Odrast – pojmovnik za novu eru”, uredili su G. D’Alisa, F. Demaria, G. Kallis, a objavio ju je 2016. nakladnik Fraktura. Uz naslov i podnaslov, naslovnica knjige, što je uobičajeno za izdanja radikalno lijevog miljea, sadrži i neku vrstu borbenog gesla, oblikovanog u rečenicu: “Odrast je ključna poruka za naše doba!”
U opisu knjige piše kako je ddrast (degrowth) “odbacivanje iluzije o rastu kao rješenju za prosperitet u budućnosti i poziv na promišljanje proizvodnje i potrošnje potrebne za dostojan život u granicama ekološke održivosti planeta. Jer, ako želja za rastom izaziva krizu, i ekonomsku, i ekološku, i društvenu – kao što tvrde autori u ovom zborniku – rast nije rješenje. Srećom, u praksi se pojavljuju alternativna rješenja, novi oblici življenja, proizvodnje i potrošnje, koji svima mogu osigurati sredstva za život bez rasta. Cilj je promišljanja u pojmovima odrasta izgraditi paradigmu koja sadržava i ekološku održivost i veću društvenu pravednost”.
“Odrast – pojmovnik za novu eru međunarodni je priručnik o odrastu koji jezgrovito i pristupačno prikazuje glavne izvorne prijepore, temeljne ideje, strateške smjernice i poveznice sa srodnim svjetonazorima. Autori tekstova objavljenih u ovoj knjizi pripadaju različitim školama mišljenja i disciplinama, dolaze iz različitih životnih sfera; oni su antiutilitaristi, bioekološki ekonomisti, ekonomisti stabilnoga stanja, (neo)marksisti, politički ekolozi, sadtopisti, te aktivisti i praktičari”, stoji također u opisu knjige.
Knjiga je prijevod s engleskog jezika, a na izvorniku se zove “Degrowth” i jedan je u nizu priručnika za postdemokratske aktiviste.
Što znači odrast?
Sam engleski izraz “degrowth” teško je prevodiv, ovisno o kontekstu mogao bi se prevesti i s “nerast” ili pak “smanjivanje”, no ovdje predstavlja političku parolu koja simbolizira cijeli pokret usmjeren na obustavljanje društvenog rasta u njegovu tradicionalnom poimanju i radikalni zaokret u poimanju društva uopće.
Goluža podsjeća da je predgovor hrvatskom izdanju knjige napisala Danijela Dolenec, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića, činjenicu koja upotpunjuje sliku o ideološkom “odrastanju” Možemo i srodnih struktura.
>Goluža: Tko više poštuje žene? Dolenec koja ih naziva osobama koje menstruiraju ili Celakoski koji ih šalje u 3 p.m.
Kad pročitate predgovor koji je napisala Dolenec, piše Goluža, “postat će vam kristalno jasno da politika nečinjenja i stagniranja aktualne zagrebačke gradske vlasti nije tek puka posljedica njihove nesposobnosti već je etablirani način upravljanja osmišljen u inkubatoru tzv. lijevih europskih zelenih progresivnih društvenih pokreta”.
Zagrebačka gradska vlast provodi program borbe protiv rasta
Štoviše, knjiga pokazuje da i sada vidljivi problemi u upravljanju Zagrebom, poput neodržavanja javnih površina ili problema s otpadom, nisu incident, nego rezultat ciljane politike.
“Sve je ‘proizvedeno'”, nastavlja Goluža, “daleko izvan Hrvatske, a u Hrvatsku je uveženo uz snažan financijski poticaj originalnih tvoraca te pseudoekološke antikapitalističke političke doktrine”.
Pokušaj stvaranja nove političke paradigme
Goluža je mišljenja da je “odrast” pokušaj stvaranja nove političke paradigme i njenzine transformacije u društveni pokret koji se zauzima za opće društveno smanjenje protoka energije i sirovina s posljedičnim smanjenjem proizvodnje i potrošnje.
>Što je dr. Željka Markić rekla u emisiji s koje je Danijela Dolenec pobjegla
Odrast se, podsjeća Goluža, “žestoko protivi kapitalizmu, prezire društveni rast, razvoj i napredak. Zagovara niz dubinskih promjena načina upotrebe prirodnih resursa, upravljanja ljudskim radom i novcem s ciljem kreiranja ekonomije koja neće biti temeljena na kapitalizmu već na samoupravljanju”.
“Predgovor Dolenčeve ukazuje da se u Zagrebu posve smišljeno i namjerno primjereno ne održavaju gradske zelene površine, reducira broj odvoženja komunalnog otpada, pravovremeno ne održavaju prometnice i javna infrastruktura, ograničava moć kapitala, s iznimkom kapitala privilegiranih drugova, ukidaju postojeće i ne uvode nove poticajne demografske mjere”.
Zapuštenost Zagreba je program
Zagreb je, tvrdi Goluža, okupiran “domaćim odrastnicima”, koji ga “guše i vode u kaos općeg nefunkcioniranja gradskih komunalnih službi i upravnih tijela. Ništa nije slučajno, sve je u skladu s doktrinom odrasta”.
>Uoči izbora u Srbiji, Tomislav Tomašević, Luka Korlaet i Danijela Dolenec snimili spot podrške beogradskoj lijevo-zelenoj koaliciji Moramo
“Zagreb je zapušten, obrastao je travurinom, zatrpan smećem. Gradska uprava je mlitava, troma, neefikasna i netransparentna. Zagreb se ciljano balkanizira i vraća u balkanske asocijacije pri čemu se inzistira na propagiranju i širenju rodne ideologije i dominaciji manjine nad većinom”, piše Goluža, dodajući da se “sve teže, nelagodnije i neugodnije živi. Zagreb gubi svoj prepoznatljiv štih, ODRAST mu ubija dušu”.
Goluža podsjeća na izbore 2025. kao trenutak do kojega treba “preživjeti ovo odrastanje”.
“A onda? Onda su izbori i prilika da Zagreb prestane odrastati i počne rasti i živjeti punim plućima na dobrobiti svih Zagrepčana”, zaključuje nezavisni gradski zastupnik.
Izvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.