Nakon olujnog nevremena u Zgrebu i okolici, opet smo svjedoci posljedica nečišćenja slivnika u glavnom gradu. Zagreb se već neko vrijeme, točnije od dolaska Možemo na vlast, suočava sa stalnim komunalnim problemima. Od problema smeća preko neurednih travnjaka pa sve do obraslih slivnika kroz koje ne može otjecati voda kad dođe do većeg oborinskog nevremena.
Tomašević je prije tri godine prozivao Bandića
Tomislav Tomašević je prije tri godine prozivao gradonačelnika Bandića za problem poplava u Zagrebu usporedivši ga s Varaždinom koji se, kako je on naveo tada za Jutarnji list, bolje nosio s poplavom.
Trpimir Goluža jutros je na svom Facebook profilu stavio post u kojem podsjeća na Tomaševićeve riječi iz 2020. godine u kojima proziva Bandića za komunalne probleme u Zagrebu, dajući tako lažnu nadu građanima Zagreba da bi on možda riješio te probleme kad dođe na vlast. Međutim do takvih rješenja nije došlo, baš naprotiv Zagreb je u još većem kaosu. Tada je prozivao Bandića zbog čišćenja slivnika, a danas kao rezultat nove gradske vlasti imamo isti problem, ako ne i veći.
Zagrebački HSLS je upozoravao na probleme slivnih kanala
U svibnju ove godine zagrebački HSLS je prozvao aktualnu gradsku vlast zbog problema učestalih poplava koje pogađaju i građane Zagreba te nesnosnosnih prometnih gužvi. Podsjetili su kako su još na 17. sjednici Gradske skupštine 10. studenoga 2022. zastupnici na prijedlog SDP-a pozvali gradonačelnika Tomislava Tomaševića da poduzme potrebne aktivnosti radi implementacije optimalnog sustava prikupljanja i ponovne upotrebe kišnice.
No, tvrde kako je na taj prijedlog gradonačelnik predao gradskom komunalnom poduzeću Vodoopskrba i odvodnja „Prijedlog ViO-a za povećanje propusnosti postojećih slivnih kanala za izljev oborinskih voda u Savu” star više od godinu dana. Time je, kažu, samo zadovoljio formu umjesto da je sa svojom zelenom platformom pokazao konstruktivnu, praktičnu i korisnu zelenu politiku, prenio je Zg-magazin.
>(VIDEO) U Otvorenom se sučelili Zagrepčanin koji je spasio kvart od još veće poplave i Čavlović iz Hrvatskih voda: Voda je izlazila kroz sifone
Smatraju da će ovakva ”podvala recikliranog dokumenta”, koji potječe još iz Bandićeva doba i ne odgovara postavljenom cilju i zadanoj svrsi te da će stoga utjecati na sigurnost građana. Predložili su da se hitno prije dolaska sezone kiša i oborina ViO primjeni plan održavanja sustava slivnih kanala za izljev oborinskih voda u Savu te provede čišćenje slivnika i odvoda na području cijelog grada. Dodali su da se time otklanja uzrok većine poplava u Zagrebu. Pozvali su i da se konačno započne rad na modelu saniranja naselja Rudeš radi obrane od poplava, koje su ondje gotovo redovne, pa se čini da stanovnici žive uz rijeku, a ne na zagrebačkoj Trešnjevki.
Slivnici u Kranjčevićevoj iz 2021. godine
2021. godine Jutarnji list je pisao o obraslim slivnicima u Kranjčevićevoj u Zagrebu, podsjetivši da je gradonačelnik Tomašević prije nego je stupio na dužnost obećao da će sve slivnike i šahtove pregledati i očistiti. Tada se pisalo o slivniku iz zagrebačke Kranjčevićeve ulice iz kojeg je raslo omanje drvo. Biljka je bila velika oko pola metra pa je bilo jasno da se ondje nalazila već duže vrijeme.
”Kako bi se ovaj problem riješio, osigurat ćemo da se pregledaju i očiste svi šahtovi kako bi postali funkcionalni i prohodni te da se pregledaju odvodne cijevi, uklone potencijalna oštećenja i zamjene se”, istaknuli su iz Možemo u svom predizbornom Programu za Zagreb.
Potres je dodatno pogoršao situaciju sa šahtovima, ističu, jer ih je građevinski materijal koji je pao na ulicu dodatno začepio, a u gradskoj četvrti Trešnjevka-sjever problem stvara i preopterećenost odvoda i kanalizacijske mreže zbog prevelike izgrađenosti.
Ipak, gotovo tri mjeseca nakon što je novi gradonačelnik dobio priliku riješiti problem na koji je upozoravao još prošle godine, brojni šahtovi su i dalje začepljeni, zabilježeno je u kolovozu 2021. godine.
>Dok se Tomašević bavi ideologijom: Nova puknuća cijevi u Zagrebu, više gradskih četvrti bez vode
Tako je govorio u predizbornoj kampanji
Kako je Goluža istakao na svom Facebook profilu Tomašević je 2020. prozivao Bandićevu vlast u Zagrebu: ” Bila je jako velika koncentracija padalina, velika količina u jako kratkom vremenu, međutim ako usporedimo recimo centar grada s padalinama koje su pale u Varaždinu, onda je očito da nešto ne valja u gradu kada je takva šteta nastala u Zagrebu u odnosu na Varaždin – rekao je tada Tomašević.”
Kazao je tada i kako je očito da sustav mreža i oborinske odvodnje kakav imamo u Zagrebu ne može izdržati toliki napore jer je star. S druge pak strane, kaže, sve više imamo asfalta i novih zgrada koje se spajaju na sustav, a sve manje zelenih površina koje mogu upiti te padaline. ”Iz te perspektive trebamo razmišljati kako modificirati sustav za izazove klimatskih promjena jer na žalost će ovakvih ekstremnih vremenskih uvjeta biti još više”, poručio je Tomašević. Napomenuo je i da u tome ne pomaže i deforestacija (smanjenje šume) Medvednice, gdje onda slivne vode, još uz eroziju, idu dolje prema gradu, pa to stvara još veći pritisak na sustav, prenio je tada Jutarnji list.
Komunalni problemi su ostali isti
Danas nakon tri godine od predizbornih obećanja poplave su i dalje problem, slivnici su i dalje obrasli, jedina razlika je što danas možda samo više smeća pliva u poplavama nego prije. 24sata javlja da je Ilica potpuno poplavljena, KBC Zagreb je također završio pod vodom. Osim poplava oluja je dizala krovove s kuća, čupala stabla i lomila grane te prouzročila ogromnu štetu i odnijela dva života.
Ne možemo kriviti čovjeka za oluju, ali da se grad mogao bolje pripremiti za oluju i spriječiti toliku štetu, to je mogao u ove tri godine.
Gradonačelnik na terenu
Međutim, kako Večernji list doznaje, Tomašević je viđen na ulicama Zagreba kako s djelatnicima civilne zaštite čisti ulicu i raščišćava palo granje i drveće. Odajući tako dojam pravog gradonačelnika s terena, koji je uvijek blizu svojim sugrađanima. To možda podsjeća na nekoga, primijetili su građani komentirajući na društvenim mrežama. Neki od komentara u večernjem listu:
Krive su klimatske promjene
”Čuo sam se s državnim vrhom, u komunikaciji smo s MUP-om i angažirat ćemo ih prema potrebi, a sve naše službe su na terenu i iz svih smjena smo podigli ljude kako bi što prije omogućili normalno funkcioniranje u gradu”, rekao je zabrinuto Tomašević s terena.
A kako Večernji list piše, za ” prirodnu katastrofu” okrivio je klimatske promjene na koje bi se građani trebali što bolje pripremiti ubuduće, kaže. ”Često imamo crveni alarm, ali nikada od kada pamtim, a cijeli život živim u ovom gradu, nisam doživio ovakvu oluju, rekao je. Ovo se nije moglo očekivati, no na žalost zbog klimatskih promjena moramo očekivati ovakve uvjete i grad Zagreb se mora prilagoditi”, smatra gradonačelnik.
Tekst se nastavlja ispod oglasa