Grabar-Kitarović: Za Hrvatsku arbitraža ne postoji, idući četvrtak neće se ništa dogoditi

Foto: fah

Hrvatsku se arbitražni postupak o graničnom prijeporu sa Slovenijom više ne tiče i ništa se posebno neće dogoditi idući četvrtak, kada će prema najavi arbitražni sud donijeti odluku u tom sporu, rekla je u razgovoru za ljubljanski dnevni list Dnevnik predsjednica Kolinda Grabar Kitarović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska neće niti prihvatiti niti odbiti rezultat arbitraže budući da ona za nas ne postoji”, kazala je predsjednica, podsjetivši na jedinstvena stajališta Hrvatske kako je arbitraža nepovratno kompromitirana i da dijalog između dvije države o bilateralnom sporu treba tražiti u drugom okviru.

Naglaske iz dužeg razgovora s hrvatskom predsjednicom slovenski list je objavio u petak, a u cijelosti će ga objaviti u svom subotnjem broju.

Predsjednica je u razgovoru za Dnevnik rekla da će se Hrvatska i nakon objave presude arbitara ponašati kao da do nje i nije došlo te takvo stajalište zadržati bez obzira na rezultat arbitraže iz koje je istupila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idući četvrtak, kada će arbitri objaviti svoju odluku, bit će sasvim običan dan kao i svi drugi i ništa se posebno neće dogoditi, kazala je Grabar-Kitarović dodavši da s hrvatske strane u vezi s tim ne treba očekivati nikakve zaplete i da su slovenski turisti kao i svih prethodnih godina dobrodošli.

“Pozivamo slovenske goste da dođu i očekujemo ih otvorenih ruku”, poručila je.

U slovenskim medijima skora objava arbitražne presude i dalje ima najistaknutije mjesto na prvim stranicama novina i u televizijskim emisijama, uz mnoštvo priloga o “povijesti” graničnog prijepora i komentara budući da je premijer Miro Cerar idući četvrtak nazvao “povijesnim” danom za Sloveniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Portal Siol.net koji se poziva na neimenovane diplomatske izvore tvrdi da bi stajalište Slovenije da će presuda arbitara obvezvati i Hrvatsku mogla podržati Njemačka, nakon što presuda bude objavljena, ali ima i nagovještaja da lobiranje u tom smislu među članicama EU-a nije bilo prema očekivanjima Ljubljane.

Iako je teoretski točno da bi i Hrvatska trebala priznati rezltat arbitraže, očekivanja slovenske politike da će je u tom zahtjev podržati druge države pomalo je naivno, ocjenjuje u komentaru mariborski list Večer.

I pokojni premijer Janez Drnovšek tvrdio je da pregovorima s Hrvatima treba imati dobre živce, a međusobnim zaoštravanjem odnosa i nekorektnim ponašanjem, na primjer prema turistima na granici, možemo jedino “dokazati” da nismo izišli iz balkanske “bačve baruta”, navodi komentator mariborskog lista u povodu nekih zapaljivih izjava bivšeg slovenskog šefa diplomacije Dimitrija Rupela koje je ovih dana iznio za jednu privatnu policijsku postaju, govoreći o korištenju “ratnih brodova” u spornom morskom pojasu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arbitražna presuda će se konačno dogoditi, ali je jasno da će i nakon nje trebati voditi dijalog jer arbitri nemaju ni vojsku ni mornaricu, navodi Večer.

Slovenski mediji u petak prenose izjave premijera Cerara o tome da je zadovoljan onim što je čuo od sugovornika kojima je na marginama jučer započetog summita EU-a prezentirao poglede Ljubljane na očekivanu presudu arbitražnog suda, a pozivajući se na neimenovane diplomatske izvore navode da je aktivan na tom planu bio i hrvatski premijer Andrej Plenković.

Plenković je, kako tvrde slovenski mediji, u Bruxellesu navodno čelnicima država članica EU-a podijelio memorandum o poziciji hrvatske vlade u vezi arbitražnog spora sa Slovenijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.