Predsjednica Republike Kolinda Grabar-KItarović razriješila je u petak članove svoje Komisije za pomilovanja, potvrđeno je Hini iz Ureda predsjednice.
Predsjednica je danas poslijepodne održala sastanak s članovima komisije.
Do razrješenja je došlo nakon pitanja koje su izazvala tri od 25 pomilovanja koja je predsjednica potpisala krajem siječnja – Leona Sulića, Danka Seitera te Vanje Goldbergera.
Grabar-Kitarović imenovala je svoju Komisiju za pomilovanja u srpnju prošle godine, a danas razriješeni članovi su: Davor Derenčinović sa zagrebačkog Pravnog fakulteta, Miroslav Šumanović sa zagrebačkog Županijskog suda, odvjetnik Damir Primorac, bivši državni tužitelj i ustavni sudac Marijan Hranjski, bivša sutkinja Mirjana Kralik, član Državnog sudbenog vijeća Eduard Kunštek i bivši načelnik zagrebačke PU Ivica Tolušić.
Derenčinović: Šeksova izjava razlog je predsjedničine odluke o prestanku mandata Komisije
Predsjednik sad već bivše Komisije za pomilovanja predsjednice Republike Kolinde Grabar-KItarović, profesor Davor Derenčinović u petak je Hini rekao da je izjava Vladimira Šeksa da je utjecao na komisijin rad jedini razlog odluke predsjednice o prestanku mandata Komisije.
Isključivi razlog je izjava gospodina Šeksa da je utjecao na rad Komisije te je zbog toga sam rad Komisije do te mjere kompromitiran da je nastavak njezinog rada bio krajnje upitan, a samim tim i ustavne i zakonske ovlasti predsjednice Republike u pogledu pomilovanja, kazao je Derenčinović Hini nakon što je Pantovčak objavio odluku.
Prethodno su svi članovi komisije bili na razgovoru kod predsjednice Republike, a Derenčinović ističe da Grabar-Kitarović ni u jednom trenutku nije dovela u pitanje rad same Komisije čije odluke i dalje ostaju na snazi.
Predsjednica nije od nas htjela tražiti ostavke jer smatra da su sve naše aktivnosti bile časne i poštene, a odluke donesene na temelju činjenica s kojima smo raspolagali, ispravne i opravdane, kazao je te ponovio kako je jedini razlog predsjedničine odluke Šeksova izjava.
Javnosti su, naime, od 25 pomilovanih, kontroverzna bila pomilovanja za gospodarski kriminal osuđenih Leona Sulića i Danka Seitera te za zloporabu droga i nedopušteno posjedovanje oružja osuđenog Vanje Goldbergera.
Goldberger je bio savjetnik Vladimira Šeksa u vrijeme kad je on bio predsjednik Hrvatskoga sabora, a zbog njegova je pomilovanja Šeks razriješen dužnosti predsjedničina savjetnika za ustavnopravna pitanja.
Šeks je medijima potvrdio da je razriješen na osobni zahtjev zbog pomilovanja Goldbergera. Kazao je da je zagovarao pomilovanje Goldbergera, dok je predsjednica smatrala da to nije u redu s obzirom na njegov poseban odnos s njim, zbog čega je Šeks podnio ostavku.
Kod Suića i Steinera Ured predsjednice je odmah nakon propitivanja medija o razlozima njihova pomilovanja priopćio da je razlog bio isključivo njihovo zdravstveno stanje.
Suić je osuđen zbog višemilijunskih malverzacija u „Croatia Busu“ i nekadašnji je donator HDZ-a, dok je Danko Seiter osuđen jer je oprostio kredit poduzetniku Nikoli Hanželu, najvećem donatoru predsjedničke kampanje Grabar-Kitarović.
Što se dogodilo prije toga?
Hrvatski laburisti te bivši ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić prozvali su razriješenog predsjedničinog savjetnika Vladimira Šeksa, ali i cijelu Komisiju za pomilovanja, zbog smanjenja kazne nekadašnjem Šeksovom suradniku, a dok Državno odvjetništvo ne želi komentirati ovaj slučaj pravni su stručnjaci podijeljeni ima li u njemu elemenata kaznenog djela.
Hrvatski laburisti su u četvrtak predsjednicu Republike, “radi zaštite javnog morala i sprječavanja da se institut pomilovanja pretvori u sivu zonu kaznene rehabilitacije rođaka, kumova i donatora”, pozvali na javnu objavu dokumenata i obrazloženja vezanih uz pomilovanje Vanje Goldbergera, Šeksovog savjetnika za vrijeme dok je bio predsjednik Hrvatskoga sabora.
Traže i transparentno očitovanje Komisije za pomilovanja o ovom slučaju te javnu objavu kriterija kojima se predsjednica vodi kod pomilovanja osuđenih za kaznena djela.
Javnost, medije i Državno odvjetništvo Laburisti su u priopćenju pozvali da se zapitaju koji su kriteriji kojima se predsjednica vodi prilikom davanja pomilovanja, koja je odgovornost Komisije te jesu li i s kojim obrazloženjem njezini članovi predložili Goldbergerovo pomilovanje. Također, pitaju i postoji li kod razriješenog predsjedničinog savjetnika Šeksa i kaznena odgovornost za trgovanje utjecajem, je li došlo do pritisaka prema Komisiji za pomilovanja Republike Hrvatske te je li na sporno pomilovanje pozitivno mišljenje dalo Ministarstvo pravosuđa.
Šeks je za Jutarnji list potvrdio da je razriješen na osobni zahtjev zbog pomilovanja Goldbergera koji je bio osuđen zbog zloporabe opojnih droga i nedopuštenog posjedovanja oružja.
Razriješeni Šeks priznao da je zagovarao pomilovanje
U izjavi za taj dnevnik Šeks je rekao da je on zagovarao da se Goldberger pomiluje, dok je predsjednica smatrala da to nije u redu s obzirom na njegov poseban odnos s njim, zbog čega je podnio ostavku.
U Državnom odvjetništvu nije bilo moguće dobiti komentar ovog slučaja.
Pravni stručnjaci istovremeno dvoje ima li u ovom slučaju elemenata kaznenog djela. Nekoliko Hininih sugovornika iz redova odvjetnika i sudaca smatra da je nemoguće govoriti o nedjelu trgovanja utjecajem.
No, navode da bi se, uz pronalaženje dokaza, Šeksovo postupanje moglo sagledavati kao poticanje na zlouporabu položaja. U tom slučaju odgovornost se može proširiti i na Komisiju koja je predsjednici predložila pomilovanje.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović razriješila je u srijedu dužnosti posebnog savjetnika za ustavno-pravna pitanja Vladimira Šeksa, doznaje se u Uredu predsjednice. Šeks je posebnim predsjedničinim savjetnikom imenovan krajem travnja prošle godine.
“Na temelju odredbe članka 106. Ustava Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 56/90, 135/97, 113/00, 28/01, 76/10 i 5/14 – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske) i članka 6. Odluke o Uredu predsjednice Republike Hrvatske („Narodne novine“, broj 20/15), predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović donijela je Odluku o razrješenju Vladimira Šeksa dužnosti posebnog savjetnika Predsjednice Republike Hrvatske za ustavno-pravna pitanja”, navodi se iz Ureda predsjednice.
Kako piše Večernji, to se dogodilo jer Šeks osjeća moralnu odgovornost za pomilovanje Vanje Goldbergera, koji je bio njegov savjetnik kad je Šeks bio predsjednik Sabora, a bio je osuđen zbog zlouporabe opojnih droga i nedozvoljenog posjedovanja oružja.
Šeks nije bio član povjerenstva za pomilovanja, no razgovarao je s nekima od članova povjerenstva tijekom odlučivanja pa je probuđena sumnja da je onda i utjecao na odluke povjerenstva kad je Goldbergerovo pomilovanje bilo u pitanju.
Podsjetimo, Šeks je za šefa Sabora bio izabran na konstituirajućoj sjednici 22. prosinca 2003., a Goldberger mu je tada bio jedan od savjetnika.
Šeks je na funkciju posebnog savjetnika predsjednice RH za ustavnopravna pitanja došao u travnju 2015., nakon što je podnio ostavku na mandat saborskog zastupnika.
Tekst se nastavlja ispod oglasa