Grad Ploče provest će referendum zbog termoelektrane Ploče

Gradsko vijeće Grada Ploča donijelo je odluku o provođenju referenduma na tematskoj sjednici na kojoj  se raspravljalo o posljedicama izgradnje termoelektrane na ugljen u Pločama. Referendumsko pitanje glasi: „Jeste li za izgradnju termoelektrane na ugljen na području grada Ploča’?” s predloženim odgovorima (za i protiv), a sam referendum održat će se dana 11.1.2015 godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Gradskog vijeća Davor Mihaljević iznio je prijedlog, Deklaraciju koalicije HDZ-HSS-HSLS, u kojoj stoji da će o pitanju termoelektrane odlučiti građani putem referenduma. Jedan od članaka predložene Deklaracije obvezuje Gradsko vijeće da sa svim pravnim sredstvima pred domaćim i međunarodnim tijelima ospori planiranje termoelektrane na ugljen u Pločama, ukoliko se građanima grada Ploča ne omogući osobno izjašnjavanje ili odluka o mogućoj izgradnji bude u suprotnosti sa stavom građana grada Ploča nakon provedenog referenduma.

“Mi smo dali zaključak od jedne točke koja kaže da gradsko vijeće Grada Ploča jasno i nedvojbeno odbija mogućnost izgradnje termoelektrane na ugljen na području Grada Ploča. Napravljen je jedan kompromis gdje se u deklaraciju stavio referendum. To je za mene prevara jer Grad Ploče ne može raspisati referendum, samo je država u situaciji da to može“, kazala je narod.hr gradska vijećnica grada Ploča, županijska vijećnica Dubrovačko-neretvanske s liste MOST-a te koordinatorica inicijativa “Pravo na zdravi život“ i „Spasimo dolinu Neretve“ Ana Musa ocijenivši kako samo država može dati županiji Dubrovačko-neretvanskoj i vjerojatno Gradu Pločama dozvolu da se referendum provede ili ne provede.

„Ne razumijem otkud sad ideja referenduma koji je neobvezujući, a i sam Grad Ploče je u velikim gubicima“, pojasnila je te dodala: “Obzirom da je ušla u zaključak i naša točka da gradsko vijeće odbija mogućnost izgradnje termoelektrane Ploče – po tome ta deklaracija i nije tako loša“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„To je po meni jedan truli kompromis, ali barem sada stoji ta rečenica u odluci koja je jedna službena odluka gradskog vijeća“, istaknula je te dodala kako je njihov zaključak odbijen

„Termoelektrana koja je privatni objekt, u interesu privatne udružene grupe, oni bi za nju dali referendum. Bolje da se taj novac dao udžbenike“, kazala je ocijenivši kako bi trebali biti zadovoljni to odlukom jer njome se neće dozvoliti izgradnja termoelektrane.

Također je pojasnila kako su ih jednom  prevarili referendumom u Pločama o trafostanici koji nije proveden.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musa: zabranjeno je graditi TE u Pločama, o tome se ne bi trebalo ni govoriti

O termoelektrani u Pločama ne bi se uopće smjelo razgovarati jer sama činjenica da je Vlada donijela akt po kojemu je zabranjeno graditi na takvom području, govori sve – ide se graditi silom, istaknula je za narod.hr.

Musa je pojasnila da prema Vladinom zaključku iz 1992. godine, koji je i podzakonski akt, utvrđeni su kriteriji za izbor lokacija za termoelektrane i nuklearne objekte, a zaključak kaže da se eliminiraju od termoelektrana sva područja s maksimalnim mogućim intenzitetom potresa od 9, 10 i više stupnjeva po Mercallijevoj ljestvici, a na mapi Hrvatske je utvrđeno da su Ploče na 9,3 stupnja, a Metković 9,4 stupnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što je lokacija Ploča neprihvatljiva za termoelektranu, mnogi su drugi negativni učinci same TE na okoliš i stanovnike, koje se vide i iz studija rađenih za Plomin C, koja je puno manje snage, kazala je Musa.

Projekt TE u Pločama

Za projekt TE na ugljen od 800 MW, lokacija bi bila gotovo u urbanom dijelu grada, u samoj luci Ploče, upozorila je Musa.

Musa je pojasnila da projekt vrijedi milijardu i 300 milijuna eura, nije u strateškim dokumentima, već čisto privatni projekt umreženih i nepoznatih ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.