Gradnjom nasipa stanovništvo samoborskog područja štiti se od poplava

Zagreb, 11.5.2015.- Generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišiæ (na slici) obišao je u selu Medsave gradilište druge etape zaštitnih nasipa desnog zaobalja rijeke Save samoborskog podruèja, vrijednih 18,4 milijuna kuna koji bi trebali biti završeni tijekom srpnja ove godine. foto HINA/ Hrvatske vode/ ua

Generalni direktor Hrvatskih voda Ivica Plišić u ponedjeljak je obišao gradilište druge etape zaštitnih nasipa desnog zaobalja rijeke Save samoborskog područja, vrijednih 18,4 milijuna kuna koji bi trebali biti završeni tijekom srpnja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi se samoborsko područje, desno zaobalje rijeke Save, zaštitilo od velikih savskih voda, Hrvatske vode na tom području grade sustav koji obuhvaća prostor između Save i auto ceste Zagreb-Bregana. Projektom je obuhvaćeno više etapa gradnje, a do sada su izvedene I. i IV. etapa. Istaknuto je kako je to još jedan u nizu vrlo važnih projekata obrane od poplava.

Plišić je novinarima na gradilištu u selu Medsave izjavio da se grade usporni nasipi. Podsjetio je da su 2012. i 2013. izgrađeni nasipi uz Savu, a u 2014. i 2015. se grade usporni nasipi uz vodotok Gradnu i potok Bistrac. Rekao je da je uz Bistrac napravljena ustava sa zapornicom, a između nasipa na Savi i Bistraca predviđa se retencija.

Plišić je rekao da je vrijednost te investicije u drugoj etapi oko 18 milijuna kuna, a prethodna investicija u 2012. i 2013. bila je vrijedna oko 15 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ukupno će se s tim nasipima i onima iz prijašnjih gradnji, ovo područje zaštiti od voda iz rijeke Save i od zaobalnih voda sliva samoborskog područja”, rekao je.

Dodao je da je riječ o oko 10-ak kilometara nasipa na tom području uz samu Savu, a pod utjecajem voda rijeke Save i zaobalnih voda je trećina stanovnika samoborskog područja.

Istaknuo je da je to područje pod utjecajem visokih voda Save i voda bi ljudima redovno dolazila do njiva i kuća, ovisno o vodostaju. Kako smo 2010. pa i prošle godine imali visoke vodostaje, poplave su u tom razdoblju bile učestale.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je da u planu imaju i zaštitu nizvodnih dijelova koji su isto tako pod utjecajem Save, tako da će projekt obuhvatiti i sva područja na desnoj obali Save. Najavio je da će Hrvatske vode graditi obranu od poplava i na lijevoj obali Save prema Zaprešiću gdje je manje kuća ugroženo jer su naselja udaljenija od korita i tamo bi gradnja trebala početi za dvije godine.

Voditelj projekta Hrvoje Bogat je rekao da je taj sustav gradnje obrane od poplava planiran u osam etapa. Do sada su izvedene prva i četvrta etapa, u izgradnji je druga etapa, a tijekom ove i sljedeće godine planira se izgradnja pete i treće etape. Drugom etapom koja se planira završiti do kraja srpnja ove godine izgradit će se usporni nasipi vodotoka Gradne, potoka Bistrac i retencija sa ustavom Bistrac. Slijedit će peta etapa, gdje će se izgraditi lijevi zaštitni nasip vodotoka Rakovice koji bi trebao biti završen za dvije godine i time bi se od poplava zaštitilo cijelo to područje.

Plišić je istaknuo da je u Hrvatskoj izgrađeno oko 75 posto sustava obrana od poplava. Rekao je da intenzivno grade ostale sustave te da im treba devet milijardi kuna da završe taj sustav do 100 posto, a to planiraju do 2038. Godišnje u Hrvatskoj u prosjeku grade 10-ak kilometara novih nasipa i rekonstrukcija i godišnje završavaju dvije do tri retencije, a jedna od njih je i ova mala na Bistracu. Hrvatske vode u Hrvatskoj održavaju 4000 kilometara nasipa te 32.000 kilometara vodotoka prvog i drugog reda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plišić je rekao da u idućih sedam godina planiraju utrošiti oko tri milijarde kuna za izgradnju sustava obrane od poplava, s time da planiraju oko dvije milijarde kuna dobiti iz strukturnih fondova Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.