Granić: Ovo je bio jedan od najznačajnijih državničkih posjeta posljednjih godina

Što znači posjet turskog predsjednika Erdogana Hrvatskoj u političkom i gospodarskom smislu? Kakvi su odnosi dviju zemalja danas? Kako će se razvijati buduća suradnja? U emisiji Domagoja Novokmeta analizirali su: Mate Granić, posebni savjetnik Predsjednice RH, Goran Beus-Richembergh, predsjednik Hrvatsko-turske udruge prijateljstva, Zlatan Fröhlich, supredsjedatelj Hrvatsko-turskog poslovnog vijeća i prof. dr. sc. Dejan Jović s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ovo je bio jedan od najznačajnijih državničkih posjeta posljednjih godina”, rekao je Mate Granić. “Turski predsjednik dolazi u trenutku kada je Europska unija u krizi i kada se postavlja pitanje kako će ići daljnje proširenje, a nove zemlje članice ponekad stvaraju teškoće i nove kriterije i zahtjeve prema zemljama kandidatima”, rekao je Dejan Jović. Turska je zemlja koja nakon kraja Hladnog rata pokušava sebe staviti u centar vanjske politike i sama graditi veliki utjecaj, kazao je. Balkan u tom smislu ulazi u strategijski prioritet turske vanjske politike.

“Kada Turska igra na kartu Balkana, ona prije svega računa na tradicijske veze, na međusobno poznavanje, na razumijevanje i zajedničko povijesno iskustvo”, nadovezao se Goran Beus-Richembergh. “Hrvatska Tursku zanima jer je ona na onom rubu na kojem se događa njen geopolitički interes, prije svega pitanje dugoročnog rješenja u Bosni i Hercegovini, i s druge strane, Hrvatska je pokazala vrlo dobru volju prema turskoj pregovaračkoj poziciji”.

Pitanje dugoročne stabilnosti u Bosni i Hercegovini prokomentirao je i Granić. Rekao je kako je Turska odigrala izrazito pozitivnu ulogu u zaustavljanju rata u Bosni i Hercegovini i istaknuo da je prijateljstvo predsjednika Tuđmana i turskog predsjednika Demirela odigralo ključnu ulogu u zaustavljanju bošnjačko-hrvatskog rata. Jović se nadovezao rekavši da je Erdogan u vrijeme predsjednika Demirela bio u zatvoru. Objasnio je kako je sadašnja turska vanjska politika drugačija i vrlo kritična prema turskoj poziciji u 1990-ima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o sadašnjoj vanjskoj politici Turske, Beus-Richembergh rekao je da su kritike na njezin račun pomalo licemjerne. “Zaboravljamo dvije važne činjenice, prva je da su Berlin i Pariz, a onda i Bruxelles, prije sedam, osam godina blokirali razgovore o pristupu Turske i na taj način su dali vjetar u leđa nizu retrogradnih struja u Turskoj. Mislim da je to bila teška greška. Turska je danas u potpuno drugačijoj situaciji nego što je bila prije pet godina. Tada je Turska trebala Europu, a sada Europa treba Tursku”, dodao je.

Kontinuirani rast turskog gospodarstva, prokomentirao je Zlatan Fröhlich: “Oni puno ulažu u edukaciju, i u Turskoj i vani, rade vrlo dobre industrijske kooperacija s velikim koncernima iz zapadne Europe, proizvodnja automobila, imaju odličnu bazu poljoprivrednih prehrambenih proizvoda, turizam su razvili do savršenstva”. Dodao je kako imaju više niša i nisu zemlja koja se oslanja na samo jedan sektor.

Gosti su se dotakli i izbjegličke krize. “Rješenje nije zatvaranje granica i osnaživanje Turske ili predsjednika Erdogana, nego je rješenje u napuštanju politike koja je ksenofobična”, rekao je Jović. “Turska ne razumije kako Europa ne može izaći na kraj sa upola manje izbjeglica, nego sama Turska”, dodao je. Prokomentirao je i demokratske standarde u zemlji za koje smatra da ih sada slaba Europska unija ne bi mogla mijenjati. Istaknuo je kako to nije samo pitanje odnosa prema medijima u Turskoj, već i neovisnosti sveučilišta, pravosuđa, manjinskih pitanja, ali i stila vladanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rekao je i kako Turska u vanjskoj politici nije baš uspješna jer ima problema sa svim svojim susjedima. Ima i problem oko Sirije, problem s Izraelom, rat s Rusijom praktički, ima problem s Iranom… Granić se nadovezao i rekao da su mnoga redefiniranja u okviru tog cijelog prostora potrebna nakon što je postignut sporazum s Iranom.

Beus-Richembergh rekao je da je Hrvatska jedna od zemalja članica koja može zagovarati ulazak Turske u Europsku uniju i smanjiti razinu straha prema Turskoj. Smatra kako sadašnji veliki igrači poziciju Turske, ako jednoga dana postane članicom, vide jednaku svojoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.