“Zbog ‘afere software’, Most traži smjenu ravnateljice USKOK-a Vanje Marušić, ali i smjenu glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek. Što se pak tiče naše inicijative za održavanje referenduma o covid potvrdama, očekujemo široku potporu, poručio je danas Mostovac Nikola Grmoja.
Afere software i DORH
Grmoja tvrdi kako su na briefingu tužiteljstva u lipnju o predmetu Gabrijele Žalac zajednički odlučivali USKOK i DORH i nije se poduzelo ništa. Tek je Ured europskog tužitelja oživio taj “mrtvi predmet” po nalogu OLAF-a.
Grmoja je izjavio kako u Mostu očekuju i smjenu glavne državne odvjetnice, osim ako premijer Plenković “ne sudjeluje u njezinu štićenju jer je ona štitila njegovu Gabi”. Podsjetimo, Plenković je prošli tjedan na “aktualnom satu” u Saboru rekao da će on i njegova stranka podržati izvješće Zlate Hrvoj Šipek.
“Jedini lijek za zaustavljanje korupcije u Hrvatskoj je micanje premijera Andreja Plenkovića i njegove Vlade”, smatra Grmoja.
SDP-ov saborski zastupnik Mišel Jakšić rekao je:
“Vezano uz “aferu software” stvari idu u smjeru da će se ispostaviti kako je glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek sve znala te osobno ne vidim kako bi se u ovoj situaciji mogla obraniti. “Slučaj Žalac” do kraja ruši povjerenje građana u pravosudni sustav, a u saborskoj raspravi nismo dobili preciznije odgovore kada će nadzor biti dovršen, već se glavna državna odvjetnica skrivala iza neovisnosti i nadzora, a u međuvremenu novi detalji cure u medije”, dodao je Jakšić.
Referendum o covid potvrdama
Što se tiče Mostove inicijative za raspisivanje referenduma o Covid potvrdama, Grmoja je rekao kako očekuju široku potporu.
“Da se ukine kompromitirani stožer koji je proglašavao pobjede nad virusom i da ga nema kada je to njima odgovaralo, kada su slavili izborne pobjede, ili da ga ima kada je trebalo terorizirati hrvatske građane”, kazao je.
Grmoja je ustvrdio kako ih je već podržao predsjednik Republike, a očekuju i podršku ostalih političkih stranaka “jer nisu imali primjedbe”, a i ustavni stručnjaci govorili su, napomenuo je, da bitne odluke koje se tiču ograničavanja ljudskih prava treba donositi Hrvatski sabor. “Stožer može odlučivati o deratizaciji, ali ne i o ljudskim pravima”, rekao je.