Hajdaš Dončić (SDP) vladajućima: Vaša porezna reforma i demokracija su na “vi”

Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag

SDP-ov saborski zastupnik Siniša Hajdaš Dončić poručio je u srijedu HDZ-u i Mostu kako su demokracija i njihova porezna reforma “definitivno na vi”, jer demokracija vjeruje u pravednu raspodjelu dohotka, a predložena reforma u nejednakost, a na “pogubne učinke porezne reforme” upozorio je u Saboru i HSU-ovac Silvano Hrelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kako da ekonomski slabi postanu još slabiji, kako da se poslovno nesposobniji izguraju s posla i gospodarski unište podižući PDV na 12 posto za kruh i mlijeko. Svaki šok unutar poreznog sustava mora izazavati žrtve. Vi ga prepuštate samog sebi, pa će prirodni odabir brzo eliminirati najslabije na tržištu. Onih 900 tisuća kojih se ova reforma ne tiče osjetit će da im ne raste osobni dohodak, osjetit će je na skupljim prehrambenim namirnicama. Nadam se da nećete kao Francuska 1883. uvesti porez na svijeće, a vi kao nasljednici poreza na svijeće uvesti porez na rasvjetna tijela, žarulje, baterije, lampione, pošto će pojeftiniti ljesovi, pa onda sigurno kroz vašu reformu moraju poskupiti rasvjetna tijela”, rekao je Hajdaš Dončić nakon stanke.

Vladajućima je poručio i kako će posljedica reforme biti rastuća nejednakost te da u reformu ne vjeruje niti polovica njihove vlade.

Na, kako je rekao, pogubne učinke reforme na umirovljenike upozorio je Hrelja u ime Kluba HNS-HSU-a, podsjećajući Vladu na obećanje da će osigurati dostojanstven život za umirovljenike povećanjem mirovina za 5 posto do kraja mandata, uvećanjem nacionalne mirovine i omogućavanjem dobrovoljnog ostanka na tržištu rada i nakon 65 godina života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Porezna reforma govori nešto drugo. Iako stručnjaci kažu da se za umirovljenike ništa ne mijenja, ja kažem da se mijenja. Oni koji imaju mirovinu do 1000 kuna, kojih je nemali broj, njima poskupljuje život za 10 posto, oni konzumiraju najviše kruha i mlijeka. Onima do 2500 je pet do šest posto manja mirovina, onima preko toga do šest tisuća je ista kao što je bila, a samo oni preko šest tisuća dobivaju nešto veće mirovine. Je li to socijalna politika i zaštita od siromaštva”, pitao je Hrelja.

Goran Aleksić (Promijenimo Hrvatsku) upozorio je na, kako je kazao, neodmjerene istupe Hrvatske udruge banaka (HUB) koja “neistinama pokušava opravdavati poslovanje svojih banaka članica.

“Tako smatraju da su moje izjave o nezakonitom poslovanju banaka neodgovorne i tvrde da su hrvatske banke cijelo vrijeme poslovale po zakonu, međutim to nije istina. Ponavljam da su one prije 1. siječnja 2013. ugovarale po većini kredita s promjenjivom kamatnom stopom način promjene kamatne stope na nezakonit način. Kamatne stope su cijena kredita i oni su tu cijenu ugovarale tako da cijenu mijenjaju svojom administrativnom odlukom bez kriterija i to je po Zakonu o obveznim odnosima zabranjeno”, kazao je Aleksić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tvrde i da su kamatne stope bile usklađene s onima u okruženju, no i one su, kazao je Aleksić, ugovarane na nezakonit način. “Imamo niz pravomoćnih presuda za nezakonit način promjene kamatnih stopa i vraćanje preplaćenih iznosa dužnicima u BiH, Srbiji i Crnoj Gori”, rekao je.

Nada se kaže, da će HDZ i Most prihvatiti neke njegove prijedloge da se konačno odredi metodologija za određivanje početnih fiksnih marži u svim kreditima u kojima te početne fiksne marže nisu ugovorena na vrijeme, kako bi se na taj način spriječio nastavak nezakonitog posovanja hrvatskih banaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.