Hasanbegović: ‘Neodgovorne političke elite u Hrvatskoj su koautori presude, Praljkova smrt je i samoubojstvo haškog suda’

Foto: Fah

Ovo je presuda neodgovornim i nesposobnim političkim elitama u Hrvatskoj koji su sebe sveli kao koautora ove haaške presude – prva je reakcija Zlatka Hasanbegovića na odluku Žalbenog vijeće Haaškog suda koji je u srijedu, u okviru žalbene presude bosanskohercegovačkoj šestorici, utvrdilo da je postojao međunarodni oružani sukob u BiH i stanje okupacije, a potvrdilo je i postojanje hrvatskog udruženog zločinačkog pothvata s ciljem etničkog čišćenja dijelova BiH, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hasanbegović kaže kako ga je pogodila smrt generala Slobodana Praljka te ističe da je njegova “tragična smrt u simboličnom i stvarnom smislu, samoubojstvo haškog suda”.

– Sada kada iznosimo bilancu njegovog rada, a što je bilo jasno i vidljivo od početka, da se nasuprot izvornim namjerama, statutu i pravilima, u stvarnosti, u svakoj fazi svoga djelovanja, haaško sudište, a posebice njegovo tužiteljstvo, ponašalo kao instrument promjenjivih i licemjernih interesa onoga što možemo nazvati međunarodnom zajednicom. To se u konačnici pokazalo Daytonskim mirovnim sporazumom i ustavno-pravnom legalizacijom Republike Srpske kojim se zapravo legaliziralo dokazani genocid i njegove političke posljedice koje je upravo dozvolio taj isti Haaški sud – navodi Hasanbegović.

Odbacuje odluku Haaškog suda prema kojoj su na čelu udruženog zločinačkog pothvata bili i Franjo Tuđman i Gojko Šušak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Niti jedna presuda Haaškog suda ne može pobiti temeljnu istinu da odgovornost za izbijanje rata snosi srpska politika u zajedništvu s JNA i sve ostalo, kako god sudili o tome, posebice nesretni i tragični bošnjačko-hrvatski rat su posljedica te temeljne činjenice. Hrvatsko državno stajalište može biti jedino takvo da se ne prihvate politikantske, pseudopovjesničarske i jednostrane interpretacije uloge hrvatske države koja se ne može reducirati samo na bošnjački rat već na elementarne činjenice od 1992. do 1995. godine – smatra Hasanbegović i dodaje kako ova presuda, posebice “neprihvatljiv dio o udruženom zločinačkom pothvatu koji ne odgovaraju povijesnoj stvarnosti” ne smiju biti podloga za hrvatsko-bošnjačke odnose i u sadašnjosti i u budućnosti.

Svi oni koji će neodgovorno parazitirati na tim neprihvatljivim dijelovima presude potkopavat će temeljne interese i Hrvata i Bošnjaka, a time će potkopavati i samu Bosnu i Hercegovinu – kaže Hasanbegović.

Na samu presudu utjecala je, uvjeren je, uloga hrvatskih političkih elita u odnosima s Haaškim sudom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Hrvatska politika iz svoje nemoći i neodgovornosti svela se na neku vrstu haaške agenture i pukoga listonoše koji je trebao izvršavati naloge haaškog tužiteljstva neovisno o hrvatskim državnim interesima. Suradnja s tužiteljstvom bila je i iznad onog što je to tužiteljstvo očekivalo. Stoga je ovo presuda neodgovornim i nesposobnim političkim elitama koje su sebe sveli kao koautora same haaške presude – komentira Hasanbegović.

Na pitanje tko su te političke elite, odgovara kako je to jasno od samog početka.

– Neovisno o tome tko je bio na vlasti, svi su postupali na način koji sam opisao, a posebice je moralno neprihvatljiv odnos prema ovoj skupini haaških optuženika iz BiH koji su bili prepušteni samima sebi bez bilo kakve državne potpore. A odmah na početku tog suđenja bilo je jasno da se ne radi samo o sudskom procesu koji se vodi protiv njih već da je u pozadini stajala namjera da se kriminalizira hrvatska država i njezini najistaknutiji prvaci poput prvog predsjednika Franje Tuđmana – zaključuje Hasanbegović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.