“Predložit ću amandmanom se ukloni Dan antifašističke borbe. Zašto u kalendaru ostaje praznik kojim se obilježava izmišljeni ustanak?”, naveo je zastupnik Zlatko Hasanbegović vezano uz novi kalendar obilježavanja blagdana i spomendana.
Kako je dobio zeleno svjetlo svih svojih partnera, Plenković je u četvrtak prezentirao na sjednici Vlade zakonski prijedlog gotovo identičan onome što ga je početkom prošlog mjeseca uputio u e-savjetovanje.
U novi kalendar je, u odnosu na inicijalni dokument, ušao samo spomendan Dan sjećanja na nestale osobe u Domovinskom ratu, 30. kolovoza. Premijer je zanemario zahtjeve da se Dan neovisnosti zadrži kao praznik, a iznijeli su ih i, primjerice, Glas koncila, Matica hrvatska i skupina nekadašnjih visokih državnih dužnosnika, u kojoj je i Miroslav Tuđman.
Saborski odbor za ratne veterane amandmanom traži da Dan Hrvatskog sabora, 8. listopada, ostane praznik i neradni dan, ali da se Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, promijeni u spomendan, što znači da bi bio radni dan.
Trenutačno nezavisni zastupnik Zlatko Hasanbegović ističe da će se o Danu neovisnosti očitovati u Saboru »i kao političar i kao povjesničar«, ali za njega je najvažniji dio ovog zakona praznik Dan antifašističke borbe, koji će se i dalje slaviti 22. lipnja.
“Za mene je taj praznik mjera svih stvari. Predložit ću zato amandmanom da ga se ukloni. Zašto u kalendaru ostaje praznik kojim se obilježava izmišljeni ustanak, makar je taj datum izvor smutnje i sukoba u hrvatskom društvu? Štoviše, uvodi se još i spomendan Dan pobjede nad fašizmom, pa se to i ojačava. Poništavanje Dana antifašističke borbe preduvjet je za početak suočavanja s našom prošlošću i stoga idem s amandmanomu tom pravcu, pa će to biti prilika svim zastupnicima da se izjasne”, rekao je Hasanbegović Novom listu u subotu.
Malo je vjerojatno da će HDZ-ovci u Saboru, što god da osobno mislili o Danu antifašističke borbe, podržati Hasanbegovićev amandman. Uostalom, njihov je Franjo Tuđman uveo ovaj praznik.
“Tuđman je pogriješio”, smatra Hasanbegović.
Plenković: Neću dozvoliti detuđmanizaciju HDZ-a
Protiv prijedloga o Danu antifašističke borbe nije samo oporba, nego i dio vladajuće koalicije.
“Ja kao predsjednik HDZ-a i Vlade kažem da je 22. lipnja blagdan koji je uvrstio predsjednik Franjo Tuđman i tako će i ostati“, istaknuo je Plenković doavši da je “sve što su na Odboru govorili nije ni politika Predsjedništva ni Nacionalnog vijeća, ni HDZ-a ni Vlade RH”.
Plenković je poslao i poruku Đakiću.
“I ja njemu šaljem poruku i svima koji žele detuđmanizirati HDZ, ja to neću dozvoliti. Raspravljat ćemo mi to sve, moramo jasno reći da je dosta politike koja rastvara temelje onoga što je Tuđman stvorio, što bi HDZ trebao biti i smjera u kojem Hrvatska treba ići. Tko to ne razumije, ne razumije prošlost, sadašnjost ni budućnost Hrvatske”, poručio je Plenković.
Milanović: Urazumite se ljudi
Na navedeni prijedlog reagirali su zagrebački antifašisti i brojni političari, uključujući predsjedničkog kandidata Zorana Milanovića i SDP-ovog gradonačelnika Vojku Obersnela.
“Vidim da neki pametnjakovići žele ukinuti Dan antifašističke borbe, 22. lipnja, kao državni blagdan. Urazumite se, ljudi. Za ljubav čijih prljavih strasti opet dijelite građane?
Kome smeta taj blagdan, kojega, bez ijednog incidenta ili ispada, slavimo zadnjih tridesetak godina,” poručio je na svom Facebook profilu potencijalni predsjednički kandidat Zoran Milanović.
Obersnel: Treba praznikom proglasiti 10. travnja tako da Hasanbegović i društvo slobodno nose svoje crne kapice
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel na svom Twitter profilu objavio je:
“Ukinuli bi Dan antifašističke borbe kao praznik. Pa normalno. Treba praznikom proglasiti 10. travnja tako da Hasanbegović i društvo slobodno nose svoje crne kapice. Svima koji misle tako posvećujem pjesmu Leta3 “Ku…m u čelo”
Tekst se nastavlja ispod oglasa