HDZ izglasovao zakon kojim se nameće rodna ideologija: Podržali ga Stier i Petir

rodna ideologija
Foto: fah, snimka zaslona

HDZ-ova saborska većina izglasovala je Konačni prijedlog zakona o elektroničkim medijima kojeg je predložila Vlada Andreja Plenkovića. Kako smo i pisali, on je sporan zbog toga što se u njemu u čak četiri članka spominje i prepoznaje rodni identitet, koncept proizašao iz rodne ideologije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema rodnoj teoriji – bilo tko može biti rođen kao muškarac, a proglasiti se ženom ili obrnuto samo na temelju osjećaja, a u novije vrijeme tvrdi se i kako postoji više identiteta od dva, muška i ženska. Sada je tako definirani rodni identitet, koji se jasno razlikuje od biološki zadanog spolnog identiteta prepoznat hrvatskim zakonom i to zahvaljujući navodnoj stranci desnog centra, demokršćanskoj stranci.

> Raspudić predložio da se izbriše spominjanje ‘rodnog identiteta’ iz Zakona o elektroničkim medijima

>Kraj rodne ideologije u Mađarskoj: Orbanova Vlada predložila zakon kojim bi uveo pojam “spol pri rođenju”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj zakon podržalo je 77 zastupnika, dok je 46 bilo protiv. Za Zakon o elektroničkim medijima glasovali su i oni zastupnici HDZ-a koji su se protivili Istanbulskoj konvenciji, kao dokumentu koji će uvesti rodnu ideologiju na mala vrata u Hrvatsku. Među onima koji su sada podržali zakon suprotan njihovim uvjerenjima su zastupnici Davor Ivo Stier čiji je amandman odbijen, Ivan Čelić, Marija Jelkovac, nezavisna zastupnica u HDZ-ovom klubu Marijana Petir i Gordan Dodig (HGS).

Podsjetimo, 14 je zastupnika HDZ-a glasovalo protiv Istanbulske konvencije 2018. godine, a već u srpnju 2020. godine njih 11 nije bilo u Saboru. Ostalo troje zastupnika koji se i danas nalaze u Saboru, glasovali su za Plenkovićev zakon u kojemu se spominje rodni identitet.

Odbijeni amandmani Nine Raspudića i amandman Davora Ive Stiera

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, Nino Raspudić, nezavisni saborski zastupnik, pripadnik Kluba zastupnika Mosta podnio je amandmane kojima je predložio da se iz zakona izbriše spominjanje rodnog identiteta u četiri članka kao i da se ukloni odgovornost pružatelja elektroničkih publikacija za sadržaj objavljen na elektroničkoj publikaciji od strane drugih osoba odnosno jer ne bi trebali odgovarati za postupanja drugih osoba.

U obrazloženju mandata vezanih uz odredbe o rodnom identitetu i njegovom izražavanju, Raspudić je istaknuo kako ih treba izbrisati “jer se subjektivni osjećaji ne mogu objektivizirati kroz pojedina zakonska rješenja”.

Odbijen je i amandman Davora Ive Stiera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.