Ponedjeljak, 31 ožujka, 2025
11.1 C
Zagreb
Pratite nas:

HDZ: Nitko nije kriv dok se to ne dokaže pravomoćnom presudom

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši ministar i dugogodišnji HDZ-ov gradonačelnik Zadra Božidar Kalmeta u petak je nakon duge istrage optužen je da je sa svojim suradnicima podijelio preko 15 milijuna kuna i 850.000 eura, no u medijskim istupima Kalmeta je odbacio sve tvrdnje Uskoka ističući kako nije vjerovao da će doći do podizanja optužnice jer “nije ništa kriv” te da ne planira podnijeti ostavku.

“Duboko sam vjerovao da se to neće dogoditi jer znam da ništa nisam skrivio niti imam bilo kakve veze s tim predmetom”, rekao je Kalmeta nakon što je objavljeno da Uskok protiv njega podigao optužnicu kojom ga tereti da je povezao ljude iz svojeg ministarstva, HC-a i HAC-a radi izvlačenja višemilijunskih iznosa iz tih državnih kompanija.

“Moj odvjetnik i ja idemo u pravnu bitku do kraja. Naravno, to nije ugodno, ali ne opterećujem se previše jer znam da nisam kriv. I prije se događalo da su optužnice podignute, neke su završavale ovako, neke onako. To je prvi korak u procesu, slijede novi koraci pa ćemo vidjeti što će biti”, kazao je Kalmeta.

Na novinarsko pitanje misli li da će podizanje optužnice protiv njega naštetiti ugledu HDZ-a i predsjedniku stranke Tomislavu Karamarku, Kalmeta je rekao kako je svjestan toga da je izborna godina, a ostavku ne želi dati jer bi to značilo da priznaje krivnju.

“Ja nisam kriv i ostavku neću dati. Naravno da će to sada politički suparnici itekako koristiti”, kazao je.

Optužnicu, kaže, nije pročitao. “Dobio sam samo ono što ste i vi vidjeli, o svemu sam i doznao od novinara, uopće ne znam za što me se optužuje. Moj odvjetnik će dobiti optužnicu i onda ću vidjeti za što me se točno tereti”, rekao je Kalmeta.

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović izjavila je u povodu podizanja optužnice protiv Kalmete da pravosuđe radi svoj posao, a da je svatko nevin dok se ne dokaže suprotno. “Neka pravosuđe radi svoj posao. Svatko je nevin dok mu se ne dokaže suprotno”, rekla je Grabar-Kitarović.

Kalmeta optužen kao organizator grupe za izvlačenje novca

Glasnogovornik zagrebačkog Županijskog suda Krešimir Devčić pojasnio je da je Uskok optužnicom obuhvatio ukupno 13 osoba zbog više kaznenih djela, prvenstveno zbog udruživanju za počinjenje kaznenih djela te davanja i primanja mita.

“Uskok je predložio oduzimanje imovinske koriste svima koji su protupravnim aktivnostima stekli bilo kakvu korist”, kazao je Devčić.

Iako je zasad teško govoriti o količini novca koji se ‘okrenuo’ u tom korupcijskom slučaju razmjeri se mogu naslutiti iz podataka da je u samo jednoj točki optužnice naveden iznos od oko osamdeset milijuna kuna. To se odnosi na gradnju dionice autoceste Split-Ploče, odnosno Šestanovac-Zagvozd i Zagvozd-Račva 2008. i 2009. kada su okrivljenici izvlačili novac na ime vantroškovničkih radova. Cestu su gradile tvrtke Viadukt, Konstruktor, Hidroelektra, Ceste Varaždin, Tehno Beton, Strabag i Osijek Koteks čiji su direktori, pojednostavljeno rečeno, uvećavali svoje račune ili naplaćivali neobavljene poslove, a potom novac izvlačili preko tvrtki Igora Premilovca. Jedna od njih bila je i češka tvrtka Remorker po kojoj je afera dobila ime.

Uz Kalmetu, koji je danas najavio “pravnu bitku do kraja”, četvoricu njegovih suradnika s kojima je navodno dijelio novac i Premilovca Uskok je optužio i čelnike građevinskih tvrtki Damira Kezelea, Ivana Berketa, Miroslava Bunića i Petra Pečinu te ljude iz HAC-a i HC-a Juricu Prskala, Maria Lovrinčevića i Sandra Vukelića.

Nakon što je Uskok podigao optužnicu, nadležni sud određuje optužno vijeće koje potom treba ispitati optužnicu s formalne strane nakon čega se optužnica dostavlja optuženicima. Oni imaju pravo na odgovor u roku od osam dana nakon čega teče rok od dva mjeseca u kojem se mora odrediti ročište pred optužnim vijećem na kojem se odlučuje o osnovanosti optužnice.

I ranije spominjan u nizu afera

I prije afere u HAC-u koji je, nakon Fimi medie, postao sinonim za prelijevanje državnog novca u privatne džepove prvog zadarskog HDZ-ovca povezivalo se i s drugim aferama, no on je neokrznut ostao na visokoj poziciji u stranici nakon odlaska premijera i premijerke, a analitičari su objašnjavali da je razlog tome što Kalmeta u svojoj izbornoj jedinici ima jaku izbornu bazu.

Na sve optužbe, poput one da je u njegovih šest ministarskih godina kilometar autoceste poskupio sa 4,25 na 17 milijuna eura, Kalmeta je odgovarao da ne misli dati ostavku jer se ne smatra odgovornim. Tako je i u siječnju 2011. govorio da ne zna ništa o navodno velikim troškovima koje je HAC plaćao izvođačima na autocesti od Dugopolja do Ravče.

“Ako je to istina apsolutno podržavam istrage, ne samo u tom slučaju, nego i u drugim slučajevima i drugim poduzećima. Nadam se da će istrage naći krivca i da će krivci biti kažnjeni”, rekao je tada Kalmeta. Dodao je da posao ministra nije da nadzire sva silna poduzeća u njegovu resoru, a još manje da bude odgovoran ako netko u nekom poduzeću nešto krade.

Kalmetino ime spominjalo se i na suđenju u slučaju Fimi media u rujnu 2012. kada je bivši član uprave HAC-a Milivoj Mikulić posvjedočio na suđenju HDZ-u i Sanaderu da ga je na suradnju s agencijom Fimi medijom uputio tadašnji ministar Kalmeta.

Osim Mikulića, još su neki čelnici javnih tvrtki koje su poslovale s Fimi medijom posvjedočili da su s tom agencijom zaključili ugovore upravo na Kalmetin nagovor. No, kad se Kalmeta pojavio kao svjedok na tom suđenju obrana ni i Uskok nisu ga pitali o toj marketinškoj agenciji preko koje je, po nepravomoćnoj presudi, iz državnih institucija i tvrtki izvučeno više od 70 milijuna kuna.

Kad je sredinom 2007. uhićen njegov dugogodišnji vozač zbog slučaja reketaranja građevinskog obrtnika i ugostitelja iz Cetingrada, Kalmeta je izjavio da podržava istragu o navodnoj upletenosti svog vozača u reketarenje i namještanje poslova u cestogradnji, ali da se on sam nema čega bojati.

Iste godine je odbacio te bezočnim lažima i obmanama nazvao tvrdnje SDP-ovca Ivice Pančića o navodnim nepravilnostima u javnim natječajima za gradnju državne ceste Gaženica-Zadar 2 istaknuvši da su natječaj i gradnja u potpunosti bili zakoniti i na dobrobit žitelja Zadra i zaleđa. “Riječ je o bezočnoj laži i obmani javnosti u čisto političke svrhe”, rekao je tada Kalmeta, reagirajući na Pančićevo pitanje za ‘saborskog aktualnog prijepodneva’ tko je uzeo oko 200 milijuna kuna koliko se, po riječima Pančića, išlo iznad dogovorene cijene za gradnju ceste prema provedenom natječaju.

HDZ: Nitko nije kriv dok se to ne dokaže pravomoćnom presudom

HDZ službeno nije želio komentirati optužnicu protiv svog visokog dužnosnika, zadarskog gradonačelnika Božidara Kalmete, no neslužbeno iz te stranke poručuju da nitko nije kriv dok mu se to ne dokaže pravomoćnom sudskom presudom.

To je, navodno stav stranke, ali i njenog predsjednika Tomislava Karamarka, neslužbeno se doznaje u petak iz HDZ-a.

HDZ naglašava kako su, unatoč tom stavu stranke, pojedini njezini članovi svojim stavom podigli ljestvicu standarda političke etike. Podsjećaju da je direktorica izborne kampanje i gradonačelnica Knina Josipa Rimac izrazila spremnost, ako protiv nje bude podignuta optužnica koju bi sud prihvatio, podnijeti ostavku na sve svoje dužnosti jer ne želi biti teret ni svojoj stranci ni svome gradu.

“Hoće li to napraviti Kalmeta to je njegova osobna stvar”, navode u HDZ-u.

U HDZ-u naglašavaju kako u odnosu na ostale stranke, prije svega Kukuriku koalicije, podižu ljestvicu standarda političke etike i tvrde kako se njima nikada ne bi moglo dogoditi ono što se dogodilo Kukuriku koaliciji – da član stranke te koalicije s pravomoćnom sudskom presudom bude kandidiran za gradonačelnika i na kraju postane gradonačelnik, kao što se to dogodilo u Dubrovniku. “To je dno dna s pozicije političke etike i to si HDZ nikad neće dozvoliti”, ističu u HDZ-u.

“Slučaj našeg člana, gradonačelnika Novog Vinodolskog, Olega Butkovića, upravo govori da moramo ustrajati na odluci po kojoj nitko nije kriv dok mu se to ne dokaže pravomoćnom sudskom presudom”, napominju.

Podsjećaju kako se Butković četiri godine borio da dokaže lažne optužbe na svoj račun, u čemu je na kraju i uspio.

“Zamislite što bi se dogodilo s njegovom političkom karijerom i gradom da je odustao od borbe za dokazivanje svoje nevinosti. Ostavimo zato i Božidaru Kalmeti da dokazuje svoju nevinost”, ističu u HDZ-u.

Stanić: Optužnica dokaz vjerodostojnosti onoga što sam govorio o pljački stoljeća

Predsjednik Nezavisnog cestarskog sindikata Mijat Stanić ustvrdio je u petak da je podizanje optužnice protiv zadarskog gradonačelnika i bivšeg HDZ-ova ministra mora, prometa i infrastrukture Božidara Kalmete dokaz vjerodostojnosti onoga što je dosad govorio o “pljački stoljeća” u cestogradnji, istaknuvši da se u optužnici radi o “sitnišu” u odnosu na stvarne razmjere pljačke.

“Ovo podizanje optužnice dokaz je vjerodostojnosti svega što sam dosad govorio o pljački stoljeća u cestogradnji u resoru Božidara Kalmete. To je razlog što svakako možemo biti zadovoljni, jer se krenulo s mrtve točke”, rekao je Stanić Hini.

No, nije zadovoljan sporošću DORH-a jer, kaže, od 2009. podnosi kaznene prijave i javno govori o imenima i prezimenima i konkretnim nedjelima.

“Napokon je došao samo jedan slučaj i mislim da se ovdje radi o sitnišu u odnosu na razmjere pljačke koja se dogodila. S te strane ne možemo biti zadovoljni, zakašnjela pravda je praktički nepravda. Mnogi ljudi su u međuvremenu stradali zbog toga što DORH nije na vrijeme odradio svoj posao”, naglasio je Stanić.

“Da su u DORH-u na vrijeme odradili taj posao, ja ne bih prošao 50-ak ročišta kao optuženik i ne bih izgubio nekoliko sudova i doživio svu onu štetu jer sam govorio istinu”, dodao je.

Stanić je više puta u medijima kao glavne krivce za prijevaru i pljačku pri izgradnji dionica autoceste prozivao Kalmetu i njegova državnog tajnika Zdravka Livakovića, nakon čega ga je Kalmeta tužio za klevetu i zatražio naknadu štete od jedne kune.

Uskokovom optužnicom, uz Kalmetu je obuhvaćeno još 12 okrivljenika, među kojima su njegovi najbliži suradnici iz ministarstva – bivši državni tajnik te predsjednik Nadzornog odbora HAC-a Zdravko Livaković i državni tajnik Milivoj Mikulić koji je također bio u upravi HAC-a.

Među optuženima je i bivši financijski direktor HAC-a Josip Sapunar, koji je Livakovića i Mukulića prokazao kao osobe kojima je nosio novac što su ga HAC-ovi podizvođači uplaćivali na austrijski račun češke tvrtke Remorker International Igora Premilovca.

U optužnici se spominje i bivši čelnik HAC-a i Hrvatskih cesta (HC) Stjepko Boban, te direktori građevinske tvrtke Viadukt Ivan Berket i Damir Kezele i direktor tvrtke Zagorje Tehnobeton Miroslav Bunić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: snimak ekrana: Hrt

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci