Nakon što su udruge Hrvatska mati i Hrvatsko bilo uputile otvoreno pismo uz zahtjev za djelovanjem pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević zbog izlaganju djece neprimjerenim razvojnim sadržajima tijekom 22. tzv. Povorke ponosa prošle subote u Zagrebu, pravobraniteljica se oglasila u priopćenju.
Naime, osoba kojoj su se vidjeli intimni dijelovi tijela, djelomično prekriveni haljinom od paketića kondoma, družila se s djecom vrtićke dobi. U LGBTIQ povorci u blizini djece bila je i osoba s kožnim sado-mazo remenjem. Pravobraniteljici je to sve sasvim u redu iako priznaje da pojedini prizori nisu bili primjereni djeci.
Pravobraniteljica za djecu kaže da ”pojedini prizori na održanoj Povorci ponosa možda nisu bili primjereni za djecu” no da je ”Zagreb pride” ”sadržavao i poruke o neprihvatljivosti nejednakosti i diskriminacije što može biti poučno za djecu. Smatramo da je jako važno pomoći djeci i mladima da razumiju raznolikost ljudskih odnosa te raznolikost životnih zajednica i obitelji u kojima danas djeca odrastaju”.
Priopćenje pravobraniteljice za djecu prenosimo u cijelosti.
Što kaže pravobraniteljica?
”Sudjelovanje djece u javnim prosvjedima zajedno s roditeljima, u prvom je redu, pitanje zaštite najboljeg djetetovog interesa. Pritom bi u prvom planu trebala biti zaštita sigurnosti djeteta, odnosno procjena rizika, te svjesnost roditelja o vlastitoj odgovornosti za dijete u takvoj situaciji.
Roditelji imaju pravo javno izraziti svoje mišljenje, imaju pravo prosvjedovati i zalagati se za zaštitu svojih interesa. Međutim, općenito ne preporučamo da u sve takve svoje aktivnosti uključuju djecu jer to nije uvijek u najboljem interesu djeteta. Pojedini roditelji inzistiraju i žele da djeca dijele stajališta i budu uključena u aktivnosti koje su obitelji važne i to je roditeljska odgovornost.
Možda će vas zanimati
Kadrovi s tzv. Povorke ponosa sve više podsjećaju na SAD: Sado-mazo oprava i haljina od kondoma - sve to pred djecom
U povorci je bio i polugoli muškarac sa sado-mazo opremom i opet – u blizini djeteta. Sve ovo podsjeća na slične manifestacije u SAD-u
”Ne može se reći da se time krše prava djece”
Ukoliko u takvim aktivnostima nema izravne ugroze ili opasnosti za djecu, poput nasilja i zanemarivanja sigurnosti ili zdravlja, ne može se reći da se time krše prava djece. Pojedini prizori na održanoj Povorci ponosa možda nisu bili primjereni za djecu, no ne možemo tvrditi da su djeca njima bila direktno ugrožena. Od roditelja se očekuje da budu uz dijete u doživljaju i interpretaciji raznih prizora kojima mogu svjedočiti, a koji moguće nisu primjereni djeci.
>Ovako homoseksualci u Hollywoodu vide ‘zabavu za cijelu obitelj’: Javni prikazi davljenja, polugoli muškarci…
>Proglas tzv. Povorke ponosa: Najavili zauzimanje ulica; traže za ‘trans’ osobe pravo na roditeljstvo i ‘promjenu spola’ preko HZZO-a
Međutim, ovaj skup je sadržavao i poruke o neprihvatljivosti nejednakosti i diskriminacije što može biti poučno za djecu. Smatramo da je jako važno pomoći djeci i mladima da razumiju raznolikost ljudskih odnosa te raznolikost životnih zajednica i obitelji u kojima danas djeca odrastaju.
Pravobraniteljica za djecu: Djecu zanima položaj LGBT osoba u društvu
U kontaktima s djecom doznajemo da ih tema položaja LGBT osoba u društvu zanima, ali su svjesni da odrasli o njoj radije šute i da je ona nepoželjna, pa i opasna, te čak može potaknuti nasilje prema osobama koje su LGBT orijentacije.
>Ustavni stručnjak Palić o djeci izloženoj transrodnoj osobi s haljinom od prezervativa: To su zlostavljana djeca
Upravo ta šutnja i prikrivanje mogu biti izvor drugih kršenja prava djece i mladih.
Smatramo da mladi trebaju dobiti jasne informacije o tome da je bilo kakvo isključivanje i vrijeđanje, a pogotovo nasilje nad osobama LGBT orijentacije, manifestacija diskriminacije te u tom smislu predstavlja neprihvatljivo ponašanje i povredu ljudskih prava. Nitko se ne rađa tolerantan ili netolerantan, tolerancija se uči, a razvoju tolerancije doprinose empatija, moralne vrijednosti, a svakako i poštovanje različitosti.
Na što su upozorile udruge?
Podsjetimo, udruge Hrvatska mati i Hrvatsko bilo u utorak su uputile otvoreno pismo uz zahtjev za djelovanjem pravobraniteljici za djecu Helenci Pirnat Dragičević te održale konferenciju za medije nakon sastanka s pravobraniteljicom.
“Razgovor je prošao u vrlo ugodnom tonu tijekom kojega je pravobraniteljica obećala dubinski proučiti predstavljene činjenice nakon čega će se javno očitovati. S obje strane naglašeno je kako ova inicijativa ne sadrži nikakve homofobne niti transfobne elemente i kako je važno djeci omogućiti nesmetani razvoj slobodan od bilo kakvih zbunjujućih sadržaja”, stoji u priopćenju udruga.
Djeca su tijekom povorke bila izložena seksualno eksplicitnim sadržajima
U otvorenom pismu kojim traže djelovanje pravobraniteljice, udruge ističu da se “iz fotografija i video snimki koje se pojavljuju u medijima (prvenstveno na portalima 24sata.hr i Index.hr, ali i drugima, kao i u mnogim dnevnim tiskovinama), kao i onih koje kruže društvenim mrežama, Povorci je nazočio konačno neutvrđeni broj djece (no, primjećuje ih se više od desetak), koja se na društvenom okupljanju zasigurno nisu zatekla svojom voljom i procjenom, već su ih sa sobom povele odrasle osobe (pretpostavljamo roditelji, skrbnici, članovi uže/šire obitelji i slično).
Tijekom Povorke neka od prisutne djece bila su izložena seksualno eksplicitnim i općenito neprimjerenim sadržajima, a imala su i tjelesne kontakte s osobama koje su, u najmanju ruku, samim svojim izgledom i odjećom poticale hiperseksualizaciju. Prvenstveno ističemo nepoznatu osobu odjevenu u odjevni predmet skrojen od paketića prezervativa crvene boje ispod kojega se naziralo i djelomično vidjelo spolovilo osobe, budući da nije na sebi imala donje rublje, što je prema pozitivnim propisima nedopustivo i neprimjereno u bilo kojim okolnostima, a osobito u blizini male djece.
Medij 24sata je fotografiju i njome ovjekovječen prizor uz napis ‘Zanimljiva kreacija na Povorci ponosa u Zagrebu: Haljina je složena od paketića kondoma’, objavio, dok su na fotografiji prisutne intervencije grafičkog urednika (zamagljivanje spolovila), čime i sami potvrđuju eksplicitnost prizora.
Izlaganje djece seksualnim sadržajima može izazvati štetne posljedice
Dotična osoba snimljena je u fizičkom kontaktu s djecom, a prisutne su bile i druge neprimjerene okolnosti. Sigurni smo da dobro znate kako izlaganje djece i adolescenata seksualnim sadržajima koji nisu primjereni za njihovu dob, jer ih ne razumiju, uznemiruju, ili pretjerano pobuđuju, mogu izazvati štetne posljedice, odnosno interferirati sa zdravim spolnim razvojem. Neke od njih, poput razvoja neadekvatnih stavova i vrijednosti, rane seksualne aktivnosti, seksualno agresivnog ponašanja te povećanja rizika da se postane žrtvom, jer se zamućuju granice prihvatljivih i neprihvatljivih seksualnih ponašanja, mogu se manifestirati i kroz problematična seksualna i neseksualna ponašanja prema drugoj djeci, ili adolescentima.
Od Vas i Vaše institucije zahtijevamo hitno očitovanje o izlaganju malodobne djece seksualno neprimjerenim sadržajima na 22. Povorci ponosa, uz prijedlog odgovarajućih mjera, kako se ovakve situacije ubuduće ne bi ponavljale. Ovom prilikom želimo Vam skrenuti pozornost na činjenicu da je jedna od glavnih poruka ovogodišnje Povorke glasila ‘Tranzicija spašava živote!’, uz objašnjenje da se mlade rodno inkongruentne osobe koje ne učine spolnu tranziciju ubijaju u većoj mjeri.
Statistički podaci koji bi to potkrijepili u Hrvatskoj ne postoje, a europske zemlje koje su po tom pitanju provele istrage na razini svojih ministarstava zdravstva (Engleska, Švedska), dokazale su upravo suprotno pa se zaluđujućim porukama potencijalno utječe na stavove i odluke primatelja tih i takvih poruka. S obzirom na to da udruga koleKTIRV kao jedan od glavnih organizatora ovogodišnje Povorke na svojim mrežnim stranicama uporno prešućuje nepobitno dokazanu znanstvenu činjenicu da velika većina rodno inkongruentne djece iz svojih transrodnih promišljanja SAMA IZAĐE do kraja svojeg adolescentskog razvoja, molimo Vas da i u tom smjeru djelujete, kako bi mladim naraštajima bile dostupne objektivne, točne i istinite informacije o njihovom mogućem zdravstvenom stanju.”