Nefunkcioniranje sustava u borbi protiv nasilja u obitelji koje je otkrio stravičan slučaj na Pagu, afera s limuzinom ministrice Žalac, ali i vrhunac krize s propašću Uljanika – na top listi su događaja prema kojima se procjenjuje i učinak domaće političke scene i određuje raspoloženje birača spram političkih stranaka.
Po istraživanju Crobarometra koje donosi Dnevnik Nove TV HDZ nakon 6 mjeseci postojanog rejtinga ožujak završava s potporom od 27 posto. I dalje je to pad unutar statističke pogreške.
SDP i dalje bilježi manju potporu među biračima pa ovaj mjesec završavaju s 14 posto, a takav loš rejting imali su posljednji put početkom 2004. godine.
Živi zid, nakon što se u prosincu u rejtingu poravnao sa SDP-om, u stalnom je padu i sada mjesec završava s potporom od 11,8 posto.
Most ovaj mjesec završava sa 6 posto potpore birača, a START Dalije Orešković ima potporu od 5,1 posto.
Stranka rada i solidarnosti Milana Bandića, koja skuplja zastupnike oporbe, mjesec završava s potporom od 4,5 posto i čini se da ima stabilnu potporu.
HSS Kreše Beljaka u ovom trenutku može računati na potporu od 3,2 posto ispitanika, a HSU ovaj mjesec završava s 2,6 posto potpore.
Neovisni za Hrvatsku trenutačno uživaju potporu od 2,2 posto, što im je jedan od boljih rezultata. IDS je imao i bolji rejting, a očito ih afera Uljanik košta kod birača pa ovaj mjesec završavaju s potporom od 1,7 posto.
GLAS Anke Mrak Taritaš ima potporu od 1,5 posto. Pametno je u silaznoj putanji, s potporom od 1,4 posto. HNS, strateški partner HDZ-a, trenutačno uživa 1,2 posto potpore, a Reformisti Radimira Čačića ovoga su mjeseca na 1,1 posto, baš kao i Promijenimo Hrvatsku Ivana Lovrinovića, koji ovaj mjesec također završavaju s 1,1 posto potpore.
Ostale stranke osvajaju manje od 1 posto i zajedno, od ljevice do desnice, imaju 6,3 posto. Ono što bi trebao biti alarm svima koji padaju, ali i mamac onima koji žele više – a to su svi – je podatak da raste broj neodlučnih. Njih je prema Crobarometru 9,3 posto.
Tekst se nastavlja ispod oglasa