HEP: minimalna šteta u Gorskom kotaru 50 milijuna kuna

Ovo je najveća mirnodopska šteta u našoj povijesti u kojoj je oštećeno više od 510 kilometara mreže, izjavio je predsjednik Uprave HEP-a Tomislav Šerić danas na konferenciji o stanju opskrbe električne energije na području Gorskog kotara ističući da se štete još uvijek zbrajaju, ali da će minimalno biti 50 milijuna kuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na području zahvaćenom elementarnom nepogodom živi 23.000 osoba, dok ih je 15.000 bilo zahvaćeno nepogodom. Danas još 5040 osoba nema električnu energiju, ali će se to sanirati u idućih par dana. Ukupan broj trafostanica na području Gorskog kotara je 386, dok ih je izvan pogona oko 200, izjavio je Šerić.

Distribucijska mreža na području Gorskog kotara je toliko oštećena da je presječena veza prema nadređenoj mreži, rekao je pomoćnik direktorice HEP – Operatora distribucijskog sustava Ante Pavić. Dodao je kako se poduzimaju sve operativno tehničke mjere da što većem broju kupaca osigura električna energija.

Također je istaknuo da su angažirani agregati koji napajaju sanirani dio mreže. Nema koristi od agregata ako nema saniranih dijelova mreže, što nam je sad prioritet, zaključio je Pavić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknuo je da na terenu radi dovoljan broj radnika, ali u veoma ekstremnim i opasnim uvjetima jer je su neki dijelovi mreže nepristupačni. Uz pomoć Gorske službe spašavanja i Hrvatskih šuma pokušat će proći te dijelove područja, a zatim dogovoriti čišćenje i obnovu tog dijela mreže. Također, pojedini dijelovi mreže, koji su bili sanirani, zbog pada stabala ispadaju iz funkcije, izjavio je Pavić.

Što se tiče stanja prijenosne mreže, predsjednik Uprave Hrvatskog operatora prijenosnog sustava Miroslav Mesić izjavio je da ona nije pretrpjela tako velika oštećenja, ali nikako nisu zamenariva. Stradalo je 14 dalekovoda, srušeno 30-ak stupova, međutim, to nije u bitnome poremetilo rad sustava. Jučer je iz Zagreba osiguran napon od 110kV i s te strane je osigurano da potrošači mogu dobiti napon čim se osposobe distribucjske mreže, rekao je Mesić.

Zbog ovakvih specifičnih uvjeta hidroelektrane su morale prijeći u otočni rad, što nije čest slučaj, izjavio je direktor Sektora za hidroelektrane u HEP – Proizvodnji Stanko Sapunar. Jedna od njih je bila hidroelektrana Gojak, dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na kraju je Šerić napomenuo da je mreža odsječena od elektroenergetskog sustava Hrvatske i privremenim mjerama se pokušava ili dovesti do toga da se premosti veza s ostatkom Hrvatske ili otočnim napajenjem određenih dijelova s agregatima. S agregatima nas to košta dnevno 10. 000 litara goriva, upozorio je Šerić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.