Hladni dani još su daleko: Iznadprosječno toplo bit će još tjednima

Foto: Thinkstock

123,5 litara kiše po četvornome metru u Pazinu, te 103 litre u Malom Lošinju najveće su količine oborine izmjerene u nedjelju ujutro na meteorološkim postajama DHMZ-a, a mnogobrojne su nevolje prouzročili i izraženiji pljuskovi s grmljavinom i drugdje na Jadranu i područjima uz njega, osobito u Splitu i široj okolici. Na Marjanu je u 14 sati izmjereno 67 litara kiše, a u Makarskoj čak 82 litre, piše Zoran Vakula za HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povremene mjestimične kiše, ponegdje na Jadranu i uz njega i izraženijih pljuskova s grmljavinom, bit će i u nastavku mnogima produljenoga vikenda. Srećom, za ljubitelje suhog vremena, nastavak novoga tjedna u većini će Hrvatske biti pretežno sunčan te iznadprosječno topao, kao malo koji u ovom dijelu listopada, što će pridonijeti iznadprosječnosti i ovog mjeseca, i cijele ove godine – jedne od najtoplijih u povijesti mjerenja, ne samo u Hrvatskoj, nego i na svjetskom nivou. Kako se prilagoditi globalnom zatopljenju i barem malo smanjiti ulogu čovječanstva – Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC) predložit će u svojem najnovijem izvještaju u ponedjeljak ujutro.

Danas još nestabilno

Prognoze i upozorenja na ponegdje obilnu kišu još jednom su opravdane. Srećom, rekord poput onog u Dubrovniku nije se ponovio, ali i ove gotovo 124 litre u Pazinu u manje od 24 sata, kao i 103 litre u Malom Lošinju više je ne samo od prosječne količine za cijeli listopad, nego i od mjesečnih količina oborine u tim mjestima u većini mjeseci ove godine. Sljedećih će sati kiše biti uglavnom znatno manje, a od utorka do kraja tjedna u većini će Hrvatske sasvim izostati. Mjestimični pljuskovi mogući su rijetko gdje, uglavnom u gorju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznadprosječno toplo kao rijetko kada

No, iznadprosječne topline bit će posvuda. Stoga ne samo sljedećeg tjedna, nego i cijele prve polovine listopada, a vjerojatno i dulje, kao što je bilo u prva tri rujanska tjedna, srednja najviša temperatura zraka bit će ponovno među najvišima u povijesti mjerenja za doba godine, a neka osobita svježina izostat će i tijekom noći i jutra. I premda vjerojatno neće biti i rekordno visoka, srednja temperatura zraka prva dva, vjerojatno i tri listopadska tjedna pridonijet će održanju srednje temperature zraka dosadašnjeg dijela godine među najvišima u povijesti mjerenja.

I kao što je već bilo pisano – ostvare li se dugoročne prognoze barem prosječne temperature mjeseci do kraja godine, što je sve vjerojatnije, i srednja temperatura cijeke 2018. godine bit će među najvišima u povijesti mjerenja, a ponegdje vjerojatno i najviša. I to ne samo u primjerice Splitu i Dubrovniku, gdje je već dosadašnji dio godine rekordno topao, nego i u nekim drugim mjestima, pa i sa znatno duljim nizom mjerenja, još od sredine XIX. stoljeća, kao primjerice u Osijeku, Hvaru, Gospiću i na zagrebačkome Griču.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.