Hodak o Mustaču: Milanović htio da svi završe na sudu u V.Gorici, da budu sigurni

Odvjetnik Zvonimir Hodak za odluku Županijskoga suda u Varaždinu o izručenju Zdravka Mustača Njemačkoj, kaže kako je bila očekivana, te, iako će Mustačeva žalba ići na Vrhovni sud, “odluka se unaprijed zna”. Drži i da su premijer i njegova ekipa promjenama Ustava i zakona željeli da se slučajevi “udbaša” Josipa Perkovića i njegovog šefa Mustača zadrže u Hrvatskoj, “odnosno neka se odvijaju na Županijskom sudu Velikoj Gorici pa će svi biti sigurni”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vrhovni sud je zauzeo jedno pravno stajalište i to stajalište se ne može mijenjati, barem ne u Hrvatskoj. Odluka se temelji na činjenici da postoji jedan registar od 32 kaznena djela za koje nema zastare europskog uhidbenog naloga”, objasnio je Hodak za narod.hr odluku varaždinskog suda o izručenju Mustača koji je u njemačkoj osumnjičen za sudjelovanje u ubojstvu hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983. godine.

Za pokušaje premijera Zorana Milanovića da promijeni zakon i Ustav, kako Mustača i Perkovića ne bi izručili, Hodak kaže kako im je to trebalo jer su vjerovali da će taj cirkus uspjeti, ali je zahvaljujući konsekventnom i čvrstom stavu Vrhovnog suda to sve palo u vodu.

“I sva ona priča koja se dogodila na Županijskom sudu u Velikoj Gorici pa ovo što DORH izvodi, to je jedna pravosudna vratolomija ili ekshibicija da državni odvjetnik koji treba zastupati Saveznu Republiku Njemačku radi protivno interesima svoje stranke”, istaknuo je Hodak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je kako je, osim propusta žalbe, državni odvjetnik Mladen Bajić već na samoj raspravi pledirao da sud donese odluku o neizručenju iako je Hrvatska potpisala će poštivati ta 32 djela na koja se zastara ne odnosi, među kojima su i ratni zločini.

“Oni su vjerovali da će izmjenom zakona, pa i Ustava, ako ništa drugo, imati pravo da sve te bivše ratne zločine procesuiraju u Hrvatskoj, da ih ne moraju izručivati stranim zemljama, u ovom konkretnom slučaju Njemačkoj”, rekao je Hodak.

“Željeli su da se svi ti procesi odvijaju u Hrvatskoj, odnosno neka se odvijaju na Županijskom sudu Velikoj Gorici pa će svi biti sigurni”, ocijenio je Hodak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Takvim potezima pokazali smo se kao apsolutno nevjerodostojna zemlja koja je do zadnjeg dana nešto pregovarala i potpisala. Onog trenutka kada je Njemačka kao zadnja članica EU ratificirala pristupni sporazum donijeli smo zakon kojim sudionike u ubojstvima tzv. hrvatske političke ekstremne emigracije nećemo izručivati Njemačkoj zbog zastare”, naglasio je Hodak.

Mišljenja je kako je premijer Milanović išao na blažu varijantu da ako im se mora suditi, neka se sudi u Hrvatskoj i da je to odjeknulo u Europi. Kao prvu konkretnu “sankciju” naveo je nedolazak njemačke kancelarke Angele Merkel na proslavu ulaska Hrvatske u EU u Zagreb, čime je konkretno dala do znanja da to ne odobrava.

“Odluka Vrhovnog suda i današnja presuda Županijskoga suda u Varaždinu će staviti stvari na svoje mjesto”, istaknuo je Hodak i dodao da iako Hrvatska nema presedansko pravo, ipak će biti svojevrsni pravi presedan u svim budućim slučajevima, ako do njih dođe jer će biti jedna baza koja se neće mijenjati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Više ni jedan županijski sud, koji odlučuje o tome hoće li usvojiti europski uhidbeni nalog, neće reći da je zastupila zastara ako je to djelo u indeksu 32 djela za koje smo potpisali da nema zastare”, rekao je Hodak i dodao kako je uvjeren da će tko god dobije europski uhidbeni nalog s popisa tih djela – biti izručen.

“Ako je već tužilaštvo koje je trebalo biti na strani one zemlje koja je izdala europski uhidbeni nalog zakazalo, u ovom slučaju je jasno da je zakazalo čisto iz političkih razloga”, zaključio je Hodak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.