SDP-ov zakonski prijedlog da se ukine obvezno članstvo poduzetnika u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) nije naišao u petak na odobravanje ni vladajućih ni oporbe koji su prijedlog SDP-a ocijenili politikantskim.
“Zakon je politikantski i jedina svrha mu je da liječi komplekse iz vremena kada Maras nije mogao progurati zakon kada je bio na vlasti”, ocijenio je Anton Kliman u ime Kluba zastupnika HDZ-a te se osvrnuo se na činjenicu da u Saboru nema nijednog zastupnika SDP-a osim Gordana Marasa koji je predstavio prijedlog, a zatim i napustio sabornicu.
> U ime obitelji: Kako mogu sudionici afere Agrokor biti u Povjerenstvu koje je istražuje?
“Ovaj zakon nema potporu ni stranke koja ga predlaže, to je veoma čudna situacija. Cijela lijeva strana sabornice je prazna”, rekao je Kliman koji smatra da HGK ima svoje opravdanje, donosi rezultate i treba zadržati sustav obveznog članstva.
> (VIDEO) Hasanbegović: Povjerenstvo za Agrokor je udžbenički primjer višestrukog sukoba interesa
Čudnim da prijedlog Kluba SDP-a predstavlja samo Maras ocijenio je i predsjedavajući Željko Reiner.
I Tomislav Panenić je, u ime Kluba Mosta, ocijenio da je SDP-ov zakonski prijedlog politički manevar.
> HDZ u povjerenstvo za Agrokor pustio dva bivša SDP-ova ministra
Kada je SDP bio na vlasti, nije imao političku snagu da to učini, rekao je Panenić dodavši da ovo sada smatra provokacijom kako bi se ulovili politički bodovi.
Maras je, predstavljajući prijedlog zakon o HGK, ocijenio da je je HGK paradržavna institucija koja troši novac poduzetnika, a od koje nemaju pretjerane koristi. Pritom je rekao da je bivši predsjednik HGK Nadan Vidošević netransparentno trošio novac, te ustvrdio da je sadašnji predsjednik Luka Burilovića imenovan na tu funkciju iako nije zadovoljavao uvjete natječaja.
SDP, rekao je, zato predlaže uvođenje instituta dobrovoljnog članstva članova Komore, upravni nadzor nad radom tijela Komore, obvezu Komore da izvještava Vladu o svom radu, nadzor nad radom regionalnih komora, te definiranje izvora financiranja Komore. “Trebamo se odmaknuti od toga da se HKG doživljava kao stranačka ekspozitura HDZ-a”, izjavio je Maras.
Darko Horvat (HDZ) rekao je Marasu da je dok je bio ministar “gurao” za predsjednika HGK Damira Kuštraka koji je u tom trenutku bio potpredsjednik Agrokora. “Sve ova vaša priča oko Agrokora pada u vodu činjenicom da ste već slavili i otvarali šampanjac proglasivši Kuštraka novim predsjednikom HGK ne čekajući volju skupštinara koju su na kraju izabrali Burilovića”, istaknuo je Horvat.
Na to mu je Maras uzvratio da ne govori istinu i napustio sabornicu.
> Tko je glasovao za Miljenićevo povjerenstvo za Agrokor
Podsjetimo, U ime obitelji smatra kako je nedopustivo da kao članovi u istražnom povjerenstvu za Agrokor budu ministri bivše SDP-ove Vlade ili ministri HDZ-ovih vlada koje su kroz zakone i konkretne politike ili druge odluke omogućili sustavno urušavanje hrvatskog gospodarstva i pogodovanje nekoj privatnoj kompaniji, u ovom slučaju Agrokoru.
“Držimo da svojim članstvom u istražnom povjerenstvu g. Miljenić i g. Maras neće moći nepristrano i objektivno djelovati u zaštiti javnog interesa Republike Hrvatske i ostvarivanju ciljeva istražnog povjerenstva zbog kojih je ono sastavljeno odlukom Hrvatskog sabora prema čl. 3. Zakona o istražnim povjerenstvima (NN 24/1996). U ime obitelji smatra kako bi objektivno istražno povjerenstvo trebalo biti sastavljeno od saborskih zastupnika i stručnjaka koji nisu na bilo koji način sudjelovali u vladajućim garniturama tijekom čijih mandata se događalo sporno poslovanje Agrokora”, stoji u pismu Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa.
Povjerenstvom će predsjedati SDP-ov Orsat Miljenić, tajnica je HDZ-ova Marija Jelkovac, a članovi su: Milijan Brkić, Ante Babić i Josip Borić iz redova HDZ-a, zatim SDP-ov Gordan Maras, Nikola Grmoja iz Mosta, Stjepan Čuraj iz HNS-a i Ivan Lovrinović iz Promijenimo Hrvatsku.
Povjerenstvo bi trebalo započeti s radom 30. listopada.
Tekst se nastavlja ispod oglasa