HRT je jedina medijska kuća koja prati život nacionalnih manjina i daje im medijski prostor

Narod.hr

Hrvatska radio televizija je za narod.hr komentirala današnju sjednicu Vladinog Savjeta za nacionalne manjine gdje su izrazili nezadovoljstvo HRT-ovim izvješćem o proizvedenim i objavljenim programima namijenjenim informiranju nacionalnih manjina. HRT je ustvrdio kako je u prijašnjim Ugovorima postojala obveza zastupljenosti nacionalnih manjina u programima HRT-a izražena u minutama programa, dok u novom Ugovoru to nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Unatoč tome HRT, svjestan svoje uloge i važnosti davanja prostora nacionalnim manjinama, minutažu nije smanjivao i nema ju namjeru smanjivati“, istaknuli su ocijenivši kako je HRT kao javni medijski servis jedina medijska kuća koja sustavno prati život nacionalnih manjina u RH i daje im medijski prostor.

„HRT će i nadalje u skladu sa svojim mogućnostima i ostalim obvezama proizvoditi program namijenjen informiranju nacionalnih manjina te njega može biti samo više a nikako manje, te voditi otvoren dijalog s predstavnicima nacionalnih manjina u RH“, zaključili su.

Podsjećaju kako HRT teme vezane uz nacionalne manjine redovito i sustavno prati na Hrvatskom radiju, Hrvatskoj televiziji, web-u i teletekstu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnili su kako je Hrvatska televizija u 2013. godini na Prvom kanalu emitirala 52 multinacionalna magazina Prizma, uz reprize na kanalu HTV4.

„U magazinu Prizmi zastupljene su slijedeće manjine: Albanci, Austrijanci, Bošnjaci, Bugari, Crnogorci, Česi, Mađari, Makedonci, Nijemci, Poljaci, Romi, Rumunji, Rusini, Rusi, Slovaci, Slovenci, Srbi, Talijani, Turci, Ukrajinci, Vlasi, Židovi“, istaknuli su te dodali „tijekom godine snimljene su i emitirane, prema produkcijskim mogućnostima, manjinske manifestacije, praćen je rad manjinskih Vijeća i nevladinih organizacija, manjinsko nakladništvo i kulturno stvaralaštvo, obrazovanje na jeziku i pismu nacionalnih manjina“.

Također, Sustavno je praćena provedba Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i međunarodnih dokumenata koje se Republika Hrvatska obvezala provoditi, praćen je rad Savjeta za nacionalne manjine i objavljivane su informacije važne za manjine kao i  rokovi za prijave projekata za financiranje iz državnog proračuna. Praćene su radionice za pripadnike manjina na kojima su se obrađivali razni aspekti života manjina: odnos manjina i medija, o pisanju projekata za apliciranje za sredstva iz državnog proračuna, te projekte za Fondove EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sustavno su praćene i teme vezane uz održiv povratak. Uz ostale teme sustavno su praćeni lokalni izbori za manjinske predstavnike, praćen je i problem legalizacije nelegalno izgrađenih objekata s naglaskom na legalizaciju u romskim naseljima diljem Hrvatske.

Napomenuli su kako je tijekom 2013. godine emitirano 37 emisija Manjinski mozaik, koja se višekratno tijekom cijele godine reprizirala na HTV 4.

Emisija Manjinski mozaik u potpunosti je na jezicima nacionalnih manjina, dok se u Prizmi  na češkom i talijanskom emitiraju cijeli prilozi, dok pripadnici ostalih manjina govore na manjinskim jezicima a njihove se izjave „titlaju“ na hrvatski jezik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Manjinskim temama bavila se i emisija Veterani mira, a u središnjoj informativnoj emisiji Dnevniku u 2013., koji se emitira na HTV1 i HTV4 emitirano je ukupno 83 priloga na temu nacionalnih manjina

Objasnili su kako u Trećem dnevniku tijekom 2013. je emitirano 55 priloga namijenjenih informiranju nacionalnih manjina, a u emisiji Hrvatska uživo emitirano je 25 priloga namijenjenih informiranju nacionalnih manjina.

Također nacionalne manjine redovno se pratilo u emisijama – Vijesti HTV4, Tema dana, Labirint i Studio 4. I na kraju u 2013. godini redovito je održavana i podstranica na internetskim stranicama HRT-a namijenjena nacionalnim manjinama (manjine.hrt.hr) u kojoj su bilježene informacije o najnovijim zbivanjima te temama vezanim uz nacionalne manjine u RH i u emisijama HRT-a. Radijske i televizijske emisije namijenjene informiranju nacionalnih manjina bile su dostupne i putem usluge emisije na zahtjev.

Istaknuli su kako je Hrvatski radio u 2013. godini emitirao tjednu emisiju za nacionalne manjine Multikultura na Prvom programu, koja se emitira i na međunarodnom programu “Glas Hrvatske” te potom i reemitira. Osim navedene emisije, manjinske minute u 2013. godini bile su zastupljene na Prvom radijskom u sklopu tjednog dvosatnog bloka Isti i različti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Važno je istaknuti da su kroz mnoge emisije i Regionalni radio centri promovirali jednakost kao načelo te su sustavno i redovno bile zastupljene teme vezane uz nacionalne manjine u programima Radio Pule, Rijeke, Osijeka, Splita, Dubrovnika, Knina, Zadra kao što je potrebno naglasiti i da regionalni radio centri redovito emitiraju emisije na jezicima manjina“, naglasili su.

HRT ne poštuje obveze iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i odredbe ugovora između Vlade i HRT-a kao javnog servisa

Vladin Savjet za nacionalne manjine zaključio je na današnjoj je sjednici da HRT ne poštuje obveze iz Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i odredbe ugovora između Vlade i HRT-a kao javnog servisa.

Predsjednik Vijeća Aleksandar Tolnauer ocijenio je da i dalje s HRT-om nema dijaloga, da je minutaža programa za nacionalne manjine nedovoljna, da se njihove predstavnike ne zove u emisije poput onih o dvojezičnosti u Vukovaru, da se ne poštuju odredbe o uporabi manjinskih jezika i sl.

„Nemamo namjeru biti urednici na HRT-u, no možemo reći da smo programom nezadovoljni. Imali smo devet sastanaka s predstavnicima HRT-a, ali bez uspjeha“, rekao je Tolnauer. Najavio je skorašnji sastanak s glavnim ravnateljem Goranom Radmanom kojem će reći da Savjet ima mnogo elemenata i argumenta za tužbu protiv HRT-a o nepoštivanju ugovora s Vladom.

Napomenuo je da bi slijedom europskih konvencija Hrvatska zbog odnosa HRT-a prema nacionalnim manjinama, odnosno neispunjavanju zakonske obveze, mogla biti kažnjena i s 30 milijuna eura.

Tolnauer je zaključio da HRT niti nakon deset godina nema koncepciju manjinskog programa, ocjenivši da je Hrvatski radio sa svojim programima bolji od HTV-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.