Hrvatska ima čak 20 ministarstava: Pogledajte koliko ih imaju druge europske zemlje

Foto: fah

Hrvatska ima jednu od najvećih Vlada, a broj ministarstava se mijenjao kako su se mijenjali premijeri. Dok je predsjednik Vlade bio Ivica Račan – ministarstava je bilo 18 – onda 20. Ivo Sanader je to u prvom mandatu smanjio na 14, pa povećao na 15 u drugom, što se zadržalo i za vrijeme Jadranke Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najveći skok broja ministarstava dogodio se za vrijeme Zorana MIlanovića koji ih je imao 19, prenosi RTL.

Premijer Andrej Plenković krenuo je s 19, no naknadno je uveo i ministarstvo državne imovine te trenutno imamo 20 ministarstava.

Po broju ministarstava ušli smo u sam vrh Europske Unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najviše ih ima Rumunjska, čak 24. Slijedi Grčka s 21 ministarstvom, onda Hrvatska s 20. Velika Velika Britanija ima 19, Francuska 16, jednako kao i naši susjedi Slovenci. Njemačka ima 14 ministara, Italija 13. Finska koja ima broj stanovnika sličan kao Hrvatska, ima 12 ministarstava. Najmanje ima Estonija – 11 ministarstava.

> Vlada vraća Milanovićev model zapošljavanja državnih službenika: Sindikat upozorava da je taj model srušio Ustavni sud

Po novom prijedlogu Zakona o sustavu državne uprave broj tijela državne uprave smanjio bi se sa 52 na 32 čime bi se uvjeravaju iz resornog ministarstva, racionalizirao sustav državne uprave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada namjerava tzv. “revolving door” službenike, koje je kao službenike koji dolaze i odlaze s ministrom, ali bez javnog natječaja, uvela Kukriku Vlada SDP-ovog Zorana Milanovića, zamijeniti “entourage radnicima“, iako je “revolving door” službenike na traženje Sindikata državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske Ustavni sud ukinuo još 1. siječnja 2016. godine, upozoravaju iz sindikata.

>(VIDEO) SDP-ov Bauk pohvalio HDZ-ovog ministra Kuščevića za preuzimanje Milanovićevog modela

Dok su Milanovićevi “kružnovratni službenici“ mogli biti novačeni i iz redova postojećih službenika, rješenje koje se sada predlaže, s obzirom na to da se radi o osobama na koje se primjenjuju opći propisi o radu, za posljedicu će imati popunjavanje takvih mjesta iz stručno-stranačkog kadrovskog bazena izvan državne službe, upozoravaju sindikalci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Aktualna Vlada tim rješenjem, posebice ako posebnom uredbom propiše zapošljavanje u kabinetima putem javnog natječaja, namjerava doskočiti temeljnoj zamjerci Ustavnog suda, zbog koje je i palo Milanovićevo rješenje, da svaki hrvatski državljanin ima pravo, pod jednakim uvjetima, sudjelovati u obavljanju javnih poslova i biti primljen u javne službe.

Tako će se “kružna vrata“ ponovno otvoriti za ljude koji će činiti ministarsku svitu i uživati poseban status u državnoj službi, ovoga puta u svojstvu “entourage radnika“, ističu sindikalci.

Istodobno bi se ukinuli pomoćnici ministara i uveli ravnatelji uprava radi navodne depolitizacije državne uprave jer će se ravnatelji birati na javnom natječaju.

Novim prijedlogom Zakona o sustavu državne uprave želi se racionalizirati i depolitizirati sustav, koji će se temeljiti na supsidijarnosti, ističe Ministarstvo uprave koje je prijedlog novog zakona uputilo u javnu raspravu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Enorman broj državnih službenika i namještenika

Od prosinca 2017. do kraja prošle godine broj državnih službenika i namještenika narastao je za 2500. U prosincu 2017. bilo ih je 227.166, dok ih je u istom mjesecu lani bilo 229.682.

A ista je stvar i sa zaposlenicima ministarstava kojih je sada gotovo 43.000. U prosincu 2017. bilo ih je 42.791, a godinu dana kasnije 42.832.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.