Hrvatska predala predsjedanje povjerenstvom za zaštitu Dunava Češkoj

Foto: fah

Hrvatsko predsjedanje Međunarodnim povjerenstvom za zaštitu rijeke Dunav (ICPDR) u 2015. bilo je vrlo uspješno, rečeno je u ponedjeljak u Beču prigodom predaje predsjedavanja Češkoj za 2016.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Primopredaja predsjedavanja u hrvatskom veleposlanstvu u Beču izvršena je simboličkom predajom boce vode iz rijeke Dunav.

“Hrvatsko predsjedanje Međunarodnim povjerenstvom za zaštitu rijeke Dunav bilo je vrlo uspješno, a Češka će nastaviti uspješan utrti strategijski hrvatski put”, rekao je Peter J. Kalas savjetnik češkog ministra okoliša i predsjedsjednik ICPDR u 2016.
Podsjetio je da je posebno mnogo napravljeno na ostvarenju ciljeva Konvencije o zaštiti i održivom korištenju rijeke Dunav te da će se različitim akcijama i projektima za vrijeme češkog predsjedavanja raditi dalje na pitanjima obrane od poplava i zaštite voda.

Sliv rijeke Dunav vrlo je važan kako zbog ekoloških zaštičenih područja s bogatom biološkom raznolikošću, gospodarstva tako i zbog povijesne i kulturne baštine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je izrazila podršku ideji zaštite rijeke Dunav potpisavši Konvenciju o suradnji na zaštiti i održivoj uporabi rijeke Dunav 1994. u Sofiji zajedno sa 9 drugih zemalja Austrijom, Bugarskom, Češkom, Njemačkom, Mađarskom, Moldovom, Rumunjskom, Slovačkom i Ukrajinom i tada Europskom zajednicom.

Konvencija je stupila na snagu 1998. od kada na ostvarenju njezinih ciljeva djeluje Međunarodno povjerenstvo za zaštitu rijeke Dunav koje danas obuhvaća 14 država članica i Europsku Uniju. Uz potpisnice konvencije tu su i Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija i Crna Gora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.